وضعیت نقل‎وانتقال پول در پسا برجام “گل و بلبل” نیست

|
0 دیدگاه

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: وضعیت نقل و انتقال پول در شرایط پس از اجرای برجام بهبود یافته است اما بر خلاف اظهارات رئیس جمهور، وضعیت “گل و بلبلی” ندارد و عمده نقل و انتقالات با سایر کشور‌ها از طریق صرافی ها انجام می‌شود.

مجید رضا حریری در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور در خصوص رفع مشکلات نقل‌وانتقال پول در شرایط پس از اجرای برجام اظهار کرد: وضعیت فعلی نقل‌وانتقال پول با شرایط قبل از اجرای برجام تفاوت کرده اما با شکل “گل و بلبلی” که رئیس جمهور این شرایط را مطرح می‌کنند نیست و عمده نقل و انتقالات هنوز خارج از سیستم بانکی انجام می‌شود.

وی افزود: در تجارت با  بیشتر کشورها هنوز مبادلات تجاری از طریق صرافی‌ها انجام می‌شود مگر در کشورهایی که بانک مرکزی برای آنها حواله صادر کند که تعداد آنها محدود است و ما در سیستم چرخه بین‌المللی بانکداری جهانی نیستیم.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: سوئیفت اکنون در کشور ما وجود دارد اما هر کشوری حاضر نیست با ما همکاری داشته باشد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر موضوع مبادلات تجاری را می‌توان به اتومبیلی تعبیر کرد که سویچ دارد اما  آمادگی لازم برای حرکت ندارد.

حریری بابیان اینکه بانکداری کشور نیز مشکلات جدی دارد گفت: در حال حاضر صورت‌های مالی شفاف در بانک‌های کشور وجود ندارد و نسبت سرمایه به معوقات قابل ارائه در دنیا نیست و بخش عمده‌ای از مشکلات بانکداری کشور داخلی و ناشی از عدم شفافیت است.

تعداد بانک‌های چینی که با ایران همکاری می‌کنند افزایش یافت

وی در خصوص وضعیت بانکی ایران و چین اظهار کرد: کشور چین در زمان تحریم‌های کمترین مشکلات را داشتیم اما محدود به یک بانک بود که به دو بانک افزایش‌یافته است و در حال حاضر نیز با هر بانکی در کشور چین نیز نمی توانیم کارکنیم.

چین از کشورهای راهبُردی برای تجارت با ایران است و این کشور بیشترین سهم را در مبادلات تجاری ایران دارد.

بنابراین گزارش، تداوم مشکل نقل و انتقال ارز بعد از برجام توسط بسیاری از فعالان بخش خصوصی و حتی مسئولان بخش دولتی مطرح شده و می‌شود.

در روز ملی صادرات(۲۹ مهر) نیز عامریان صادرکننده نمونه فرش به این  مشکلات  اعتراض داشت. وی با بیان اینکه بانک‌های خارجی ضمانت‌نامه بانکی ما را نمی‌پذیرند، در گفتگو با تسنیم گفت: بعداز اجرای برجام هنوز نمی‌توانیم پول حاصل از صادرات خود را از طریق بانک برگردانیم و مجبور به استفاده از صرافی‌ها یا واردات کالا از کشور مقصد صادرات هستیم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.