پالایشگاه ها شاخص را بالا کشیدند

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس امروز (شنبه) در سایه افزایش قیمت نفت و تاثیر مثبت نمادهای پالایشگاهی با ۳۴ واحد رشد به ۷۷ هزار و ۲۱۷ واحد رسید.

طبق روال سال های پیش، با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم و تعطیلات تاسوعا و عاشورا، حجم معاملات بورس تهران رو به کاهش گذاشته است که پیش بینی می شود تا پایان روز کاری هفته جاری یعنی دوشنبه ادامه داشته باشد.
نگاهی به بازار امروز نشان می دهد که ۸۷۲ میلیون و ۲۲۶ هزار سهم و حق تقدم به ارزش یک هزار و ۶۱۱ میلیارد ریال در ۶۳ هزار و ۶۱۲ نوبت خرید و فروش شده است.
گروه پالایشی در معاملات امروز، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت به طوری که نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شبریز (پالایش نفت تبریز)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، درکنار جم (پتروشیمی جم) و فملی (صنایع ملی مس) شاخص را بالا بردند؛ در مقابل نمادهای خساپا (سایپا) و فارس (هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس) با تاثیر منفی سبب افت شاخص شدند.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز نشان می دهد که شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۱۲ واحد و شاخص بازار اول ۸۲ واحد افزایش یافته است.
اما شاخص کل (هم وزن) ۲۲ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۱۸ واحد، شاخص آزاد شناور ۱۸ واحد و شاخص بازار دوم ۲۷۰ واحد افت کرده است.
بشترین رشد قیمت نیز به داروسازی روزدارو، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، معادن منگنز ایران، آبسال و توریستی و رفاهی آبادگران تعلق داشته است.
رکورد کاهش قیمت نیز حق تقدم کابل البرز، حق تقدم سرمایه گذاری اعتبار ایران، حق تقدم لیزینگ خودرو غدیر، حق تقدم سیمان شرق و حق تقدم سرمایه گذاری رنا تعلق داشته است.

** معاملات اوراق تسهیلات مسکن در دامنه قیمتی ۸۵۶ تا ۸۷۹ هزار ریال
نخستین روز معاملاتی سومین هفته کاری فرابورس، با معامله ۲۰۵ میلیون ورقه بهادار در ۴۰ هزار و ۳۲۲ نوبت پایان پذیرفت.
شاخص کل فرابورس نیز امروز را صعودی آغاز و افزایش ۳٫۷ واحدی را تجربه کرد تا به این ترتیب آیفکس (شاخص فرابورس) تا رقم ۸۱۵٫۵ واحدی رشد کند.
نمادهای پالایش نفت تهران، پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان، امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند.
نماد شرکت پالایش نفت تهران نیز در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه به دنبال معامله ۲۶ میلیون سهم به ارزش ۸۸ میلیارد ریال در صدر نمادهای مورد معامله در این بازارها ایستاد.
در بازار ابزارهای نوین مالی نیز قیمت اوراق تسهیلات مسکن (تسه) در دامنه قیمتی ۸۵۶ تا ۸۷۹ هزار ریال دست به دست شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.