پرداخت تسهیلات به ۵هزار واحد صنعتی

|
0 دیدگاه

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از تکمیل طرح‌های بالای ۶۰درصد در کشور خبر داد و گفت: طرح های نیمه کاره در اولویت وزارت خانه جایی ندارد و پروانه واحدهایی که پیشرفت فیزیکی ندارند را تکمیل نمی‌کنیم.

حسین ابویی‌مهرریزی در نشست خبری صبح امروز با اشاره به آمار و رتبه صنعتی کشور در جهان گفت: آخرین رتبه کشور در بحث صنعتی ۶۵ است.

وی ادامه داد: طبق آخرین آمارهای اعلام شده جهانی، ایران از لحاظ رقابت پذیری صنعتی در حال حاضر در جایگاه ۱۷۶ قرار گرفته و از حیث رتبه تجاری در بین ۱۳۸ کشور جهان دارای رده ۱۳۱ در جهان است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در ارتباط با آخرین وضعیت ایران در بین کشورهای جهان اظهار کرد: کشور در  بحث فضای کسب و کار  رتبه ۱۱۸ را در سال ۲۰۱۶ دارا بوده و هدف گذاری برای دست یابی به رتبه زیر ۱۰۰ تعیین شده است.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی کشور در بخش صنعت ۳/۲ درصد بوده و رشد کلی اقتصاد ۴/۴ درصد است که علت این رشد، افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر بوده است.

ابویی با اشاره به صدور جواز کسب در ۶ماهه نخست امسال گفت: تا پایان شهریور ماه سال جاری ۷۸۵۳ جواز کسب صادر شده که البته به معنای تمایل سرمایه گذاری است و نه انجام سرمایه گذاری که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۵۵ درصدی مواجه بوده‌ایم.

وی ادامه داد: بخش تحقق یافته صدور این جوازها در حوزه صنعت نسبت به مشابه سال گذشته ۱۰ درصد از نظر تعداد و ۱۲۷ درصد از نظر سرمایه گذاری شاهد رشد آن بوده‌ایم.

ابویی تصریح کرد: در بخش گواهی اکتشاف ۲۸۰ عدد گواهی صادر شده که به نسبت مشابه سال قبل ۰/۲ درصد افزایش یافته و در بخش پروانه بهره برداری معادن ۴۰۲ مورد پروانه صادر شده و با توجه به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد رشد را شاهد هستیم.

وی با اشاره به آمار تجارت کشور در ۵ ماهه نخست امسال گفت: طبق آمار گمرک ایران برای ۵ماهه سال جاری رقم ۱۳ میلیون تن واردات انجام شده که از لحاظ ارزشی حدود ۱۶میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲/۸ درصد با کاهش روبه رو بوده است.

ابویی ادامه داد: در بخش صادرات حدود ۴۲ میلیون تن به ارزش ۱۵/۸ میلیارد دلار بوده و با رشد ۳۵/۲ درصدی از لحاظ وزنی و ۱۵/۳ درصد از لحاظ ارزشی رشد داشته است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت ادامه داد: در ۶ ماهه سال جاری صادرات میعانات گازی ۵۰ میلیون تن به ارزش ۱۹/۱ میلیارد دلار بوده که به نسبت سال قبل از لحاظ ارزشی ۱۰/۲ درصد رشد داشته است.

ابویی با ارائه آمار سرمایه گذاری در ۴ ماهه اول سال جاری پرداخت و گفت: در ۴ ماهه اول سال جاری ۱۷ طرح سرمایه گذاری خارجی در هیات سرمایه گذاری به تصویب رسیده که رقم این سرمایه گذاری‌ها یک میلیارد دلار بوده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با تعداد واحدهای صنعتی که تا به امروز از بانک‌ها  تسهیلات دریافت کرده‌اند، اظهار کرد:  حدود ۵ هزار واحد صنعتی به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان تاکنون از بانک‌ها تسهیلات دریافت کردند.

وی گفت: در ۵ماهه نخست سال جاری حدود ۵۰هزار میلیارد تومان از سوی بانک‌ها به بخش صنعت تسهیلات پرداخت کرده‌اند که سهم صنعت از کل تسهیلات از ۳۰درصد سال قبل به ۲۸/۴درصد کاهش پیدا کرده و ۷۷هزار میلیارد از تسهیلات بانکی به بخش خدمات پرداخت شده است.

معاون وزیر صنعت با اشاره به نقش این وزارتخانه در برنامه ششم توسعه کشور افزود: سهم این وزارتخانه در این برنامه بالا بردن ارزش افزوده صنعت از ۱۶٫۷ درصد به ۱۷٫۸ درصد و رسیدن نرخ رشد صنعت از ۱۰٫۲ به ۱۱ درصد است. در بخش جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز هدف ما رسیدن به عدد ۵ میلیارد دلار است ضمن آن که در طول این برنامه باید ۲۵ درصد واحدهای صنعتی و معدنی فرسوده را بازسازی کنیم.

ابوئی با بیان وظایف این معاونت در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، گفت: تکمیل طرح‌های بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و اجرای ۳۶ طرح ملی از وظایفی است که به عهده این معاونت قرار داده شده است. به طوری که این ۳۶ طرح نزدیک به ۱۳ هزار شغل ایجاد می‌کند و باید در سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد از طرف دیگر در نظر داریم که ۵ هزار و ۴۰۰ واحد نیز که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند را در ۳۱ استان کشور به بهره‌برداری برسانیم. این در حالی است که ما ۸ هزار طرح با این مشخصات داریم که برخی از آنها را با توجه به محدودیت‌ها نمی‌توانیم در عرض یک سال تکمیل کنیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت در پایان تصریح کرد: در حال حاضر ۸۸ هزار واحد صنعتی و معدنی در کشور دارای پروانه بهره‌برداری هستند که مطابق آمار مندرج در پروانه ۲٫۵ میلیون شغل ایجاد کرده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.