پهنای باند فرکانسی اپراتورها برای توسعه نسل‌های بالاتر باید چند برابر شود

|
0 دیدگاه

قائم مقام همراه اول گفت: کل پهنای باند فرکانسی اپراتورها ۱۸۰MHz است در حالیکه طی دو سال آینده باید به چندین برابر برای توسعه نسل های بالاتر ارتباطی برسد.

حمیدرضا نیکوفر در اولین همایش بین المللی تهران ۵G با بیان اینکه دو سه سال بعد از رونق GSM در دنیا، ایران فعالیتش را در حوزه این استانداردها شروع کرد و جزو اولین کشورهایی بودیم که موبایل را به کشور آوردیم.
قائم مقام اپراتور اول ارتباطی با اشاره به اینکه بعد ۲۲ سال از عرضه موبایل تقریبا دو سال است که به سمت UMTS رفته ایم، گفت: علی رغم اینکه سریعا نسل دوم موبایل را توسعه دادیم اما ۲۰ سال روی آن ماندیم در حالیکه مدت زمان سرمایه گذاری در نسل های ارتباطی معمولا ۱۰ سال است.
وی خاطر نشان کرد: متأسفانه در زمینه دیتا سیاست کشور مناسب نبود و بعد از سال ها انتظار به سمت CDMA رفتیم و تکنولوژی وایمکس را انتخاب کردیم در حالیکه الان کل شبکه وایمکس باید ارتقا یابد و حتی دیوایس های سمت کاربران جمع آوری شود.
او با تأکید بر اینکه چنین سیاست گذاری هزینه ای را به تمام بازیگران این حوزه تحمیل کرد، اظهار داشت: سیاست گذاران باید بتوانند چرخه فناوری را از لحاظ زمانبندی مدیریت کنند تا با چنین چالش هایی مواجه نشویم. در زمینه تکنولوژی ۵G هم باید زمانبندی داشته باشیم تا دچار سیکل معیوب نگردیم.
نیکوفر با بیان اینکه اعضای هیات مدیره کنگره جهانی GSMA از میان ۲۵ اپراتور اول دنیا انتخاب می شود، گفت: همراه اول در میان اپراتورهای بین المللی و ملی رتبه ۲۲ را دارد و از این حیث می تواند یکی از اعضای هیات مدیره آن باشد.
وی با اشاره به سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری همراه اول در شبکه های نسل جدید موبایل ابراز کرد: فرکانس، چالش اصلی ما در توسعه تکنولوژی LTE است. جالب است بدانید کل پهنای باند فرکانسی در اختیار اپراتوهای موبایل کشور ۱۸۰MHz است در حالیکه طی دو سال آینده باید به چندین برابر برای توسعه نسل های بالاتر ارتباطی برسد.
او همچنین گفت: در فرکانس های کنونی که برای توسعه نسل چهارم ارتباطی دریافت کردیم، توسعه را به سختی خواهیم داشت در حالیکه از الان باید برای اختصاصی فرکانس ۶GHz نقشه راه توسعه داشته باشیم.
قائم مقام اپراتور اول ارتباطی با بیان اینکه با مشخص شدن نقشه راه نباید اجازه ورود تجهیزات مخابراتی آن رده را بدهیم تا محیط بهره برداری فرکانسی پاک بماند، گفت: برنامه فرکانسی کشور باید مشخص شود.
وی تصریح کرد: برای تعیین نقشه راه در این زمینه شاید اروپا بهترین انتخاب برای اقتباس در زمینه قوانین و استانداردها نباشد زیرا در حال حاضر شاهد پیشرفت چین در حوزه نسل های ارتباطی هستیم و اپراتورهای آن جزو بزرگترین های دنیا هستند.
وی گفت: چین در حال حاضر سه اپراتور بزرگ دارد در حالیکه اگر می خواست از سیاست های اروپا اقتباس کند باید الان ۴۰ یا ۵۰ اپراتور می داشت.
نیکوفر تصریح کرد: ایران طی سال های آینده حداقل به ۵۰۰MHz فرکانس فقط برای موبایل نیاز دارد.
قائم مقام همراه اول با ابراز گلایه از قوانین موجود پیش پای اپراتورهای موبایل در کشور گفت: برای فعالیت در کشور بینهایت قانون گذار داریم و همین یک قلم بس که به اندازه کل شهرهای کشور، سلیقه شهرداری ها وجود دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.