پیگیری قضایی درصورت عدم‌پرداخت

|
0 دیدگاه

در حالی رقم بدهی سوختی شرکت‌های هواپیمایی به مرز ۱۵۰۰میلیارد تومان رسیده که ۷۷درصد یعنی ۱۱۵۵میلیارد تومان از این بدهی مربوط به شرکت‌های ایران‌ایر، ماهان و آسمان به‌عنوان سه ایرلاین بزرگ کشور است.

یکی از مسائلی که طی ماه‌های اخیر به بحث داغی برای شرکت‌های هواپیمایی تبدیل شد، پایان تحویل سوخت نسیه به آنها از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی بود.

اواخر مردادماه امسال سجادی مدیرعامل سابق شرکت پخش از آغاز طرح دریافت نقدی بهای سوخت تحویلی به ایرلاینهای داخلی با کارت بانکی از اولین روز شهریور سال ۹۵ خبر داد.

وی با بیان اینکه این طرح از فردا (اول شهریورماه ۹۵) برای ۶ فرودگاه دارای کمترین تعداد پرواز آغاز می‌شود اظهار کرد: این طرح تا پایان شهریورماه در فرودگاه‌های سراسر کشور اجرایی خواهد شد. زیرساختها، امکانات و تجهیزات لازم در فرودگاه‌های سراسر کشور جهت پرداخت نقدی بهای سوخت از طریق کارتهای بانکی فراهم شده و تمام ایرلاینها ملزم به پرداخت نقدی سوخت در فرودگاه‌ها از طریق بانکهای عامل (خودپردازها و دستگاه‌های پوز) هستند.

وی اعلام کرد: از فردا فروش و تأمین سوخت شرکتهای هما، آسمان، ماهان، کیش ایر، تابان، کاسپین، زاگرس، آتا، قشم ایر، معراج، نفت و اترک تنها به‌صورت نقدی و با استفاده از کارت اعتباری بانکی امکان‌پذیر است.

سجادی تأکید کرد: در صورت رعایت نکردن اجرای این دستورالعمل از سوی شرکتهای هواپیمایی همه مسئولیت‌ها و تبعات ناشی از این اقدام به‌عهده شرکتها بوده و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال مشکلات ایجاد شده نخواهد داشت.

این در حالی بود که لابی شرکت‌های هواپیمایی مانع از اجرایی شدن برنامه شرکت پخش برای وصول بهای سوخت هواپیما شد. در ادامه اعلام شد که این برنامه از اول مهرماه اجرایی می‌شود اما در اولین ماه پاییز نیز خبری از تحقق این وعده نشد تا اینکه چهار روز پیش معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش دراین‌باره گفت: طرح فروش سوخت هواپیماها از طریق کارت‎های بانکی و به‌روز که قرار بود از ابتدای آبان‎ماه اجرایی شود، به‌دلیل برخی مشکلات در سیستم مالی و توان پرداخت شرکت‎های هواپیمایی تا اطلاع ثانوی اجرا نمی‌شود.

کاظمی، با اعلام اینکه بدهی شرکت‎های هواپیمایی امسال افزایش نداشته است، گفت: افزایش نیافتن بدهی شرکت‎های هواپیمایی امسال نسبت به پارسال نشان از این دارد که این شرکت‎ها تقریباً به تعهدهای خود عمل کرده‌اند و تا حدودی پایبند به توافق‎های صورت گرفته بوده‌اند. ایرلاین‌ها تعهد کرده بودند که کنار خرید نقدی سوخت از ابتدای امسال، بدهی سنوات گذشته خود را بپردازند که متأسفانه تاکنون آن را اجرایی نکرده‌اند.

وی با ابراز اینکه هنوز سازوکار پرداخت لحظه‌ای به‌دلیل مشکلات مالی شرکت‎های هواپیمایی اجرایی نشده است، گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای انجام تعهدهای خود در قبال ذی‌نفعانش ناگزیر به فروش نقدی سوخت است و شرکت‎های هواپیمایی باید راهکار مناسب برای پرداخت بدهی‌های خود چه به‌صورت نقدی یا اقساطی ارائه کنند.

از سوی دیگر  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی امروز با اشاره به بدهی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی سوختی شرکت‌های هواپیمایی به شرکت پخش، گفته است:  ۷۷ درصد (۱۱۵۵ میلیارد تومان) این مبلغ مربوط به شرکت‌های ایران‌ایر، آسمان و ماهان است.

ریاحی با بیان اینکه نقشه راهی برای تسویه این بدهی طراحی شده است، افزود: با بانک‌ها وارد مذاکره شده‌ایم و به آنها طرحی را ارائه کرده‌ایم که بر اساس آن در زمان صدور بلیت سهم سوخت به‌صورت علی‌الحساب مستقیم وارد حساب شرکت ملی پخش و سپس خزانه می‌شود.

وی با اظهار اینکه بانک‌ها از این طرح استقبال کردند، ادامه داد: اجرای آن منوط به موافقت سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن صنفی و ایرلاین‌هاست. کار کارشناسی با بانک‌ها و سازمان هواپیمایی و ایرلاین‌ها ادامه دارد و اعتقاد داریم این طرح باید قبل از پایان سال ۹۵ عملیاتی شود.

وی با ابراز “درباره بدهی سنواتی به‌جز ۳ شرکتی که ۷۷ درصد بدهی مربوط به آنهاست سایر شرکت‌ها شامل کاسپین، نفت، ایرتور، آتا و امثال آن توافق کردیم تا پایان سال بدهی سنواتی را صفر کنند”، گفت: این ۳ شرکت می‌گویند در تبصره ۲۳ لایحه بودجه ۹۵ با توجه به اینکه نزدیک به ۱۳۰۰ میلیارد تومان از دولت طلب دارند تسویه یا تهاتر بدهی آنها با دولت از این طریق پیش‌بینی شده است اما چون نام آنها در مصوبه ذکر نشده  و پرداخت پول منوط به ذکر نام است تلاش می‌کنند که مصوبه‌ای بگیرند که براساس آن این بدهی با طلب آنها تهاتر شود که به توافق با دفتر رئیس جمهور و سازمان مدیریت نیاز دارد؛ البته اگر شرکت‌های هواپیمایی بدهی خود را پرداخت نکنند روال‌های قانونی را طی خواهیم کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.