چرا کلید تدبیر؛ قفل بیکاری را نمی گشاید؟

|
0 دیدگاه

آخرین نتایج مرکز آمار ایران بیانگر افزایش ۲٫۵درصدی جوانان بیکار بین گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ است.

سه سال از دولت یازدهم می گذرد و هر سال دولتمردان مدعی افزایش اشتغال و کاهش آمار بیکاری شده اند.

زمستان ۹۱ نرخ بیکاری در کشور به ۱۲٫۴درصد افزایش یافت و در تابستان ۹۲  و همزمان با تغییر دولت ۲ میلیون و ۵۶۳ هزار نفر از افراد کشور بیکار بودند که دربهار۹۵ نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار و بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۲٫۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. روند تغییرات این نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار ۱۳۹۴، ۱٫۴ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۰٫۴ درصد افزایش داشته است.

تعداد شاغلان کشور در بهار ۱۳۹۵برابر با ۲۲ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۷۱۸ نفر بوده ­است که نسبت به بهار سال قبل(۱۳۹۴)۷۴۲۸۸۲ نفر افزایش یافته است. در همین فاصله نسبت اشتغال(نسبت تعداد شاغلان به جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر) نیز با ۰٫۸ درصد افزایش از ۳۳٫۹ درصد به ۳۴٫۷ درصد رسیده است.

همچنین بر اساس نتایج مرکز آمار در بهار ۹۵ ؛ نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۴٫۹ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۳۹۵ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل ( بهار ۱۳۹۵) ۲٫۵ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۰٫۱ درصد فزایش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۵ ، ۹٫۷ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم­تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۹٫۵ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۳۹۵، بخش خدمات با ۴۹٫۴ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده و در رتبه های بعدی بخش‌های صنعت با ۳۱٫۴ درصد و کشاورزی با ۱۹٫۱ درصد قرار دارند.

این آمار در حالی ارائه می شود که چندی پیش مرکز آمار در آخرین گزارش‌های خود شمار بیکاران را ۲ میلیون و ۷۲۹ هزار نفر اعلام کرده و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به رسیدن نرخ بیکاری به ۱۱ میلیون نفر در صورت عدم تحقق برنامه‌ها تا سال ۱۴۰۰ هشدار داده است.

همچنین بر اساس براساس گزارش رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سال ۹۴، بیش از ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بیکار در کشور وجود دارد که باید آمار داریم ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شاغل ناقص را به آنها افزود که با این حساب بیش از ۷میلیون و ۵۰۰هزار بیکار در کشور داریم که با وجود نداشتن درآمد مشخص با مشکلات فراوان مواجه هستند البته اگر میانگین خانواده های این افراد را چهار نفر حساب کنیم متاسفانه ۳۰میلیون نفر از افراد کشور تحت تاثیر مشکلات ناشی از بیکاری سرپرست خانوار قرار داشته و روزگار سختی را سپری می کنند.

دولت و مسوولان بارها از ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت کار افراد شاغل سخن گفته اند این در حالی است که چندی پیش فرامرز توفیقی؛ کارشناس بازار کار هشدار داد: طبق بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، اگر سیاست‌‌های اشتغال صحیح و جامع به کار برده نشوند، تا سال ۱۴۰۰ شمار بیکاران به ۱۱ میلیون نفر خواهد رسید و باید توجه داشت که تبعات بیکاری صرفا اقتصادی نیست و بحران‌هایی نظیر طلاق و اعتیاد را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود، تعداد شاغلان در سال ۹۴ را حدود ۲۱ میلیون و ۸۶۰ هزار و ۸۳۶ نفر اعلام کرده است، گفت: این رقم در ابتدای دولت تدبیر و امید حدود ۲۲ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۱۴۴ نفر بوده است که نشان از بیکار شدن خالص حدود ۳۳۰ هزار نفر در دولت یازدهم دارد.

وی افزود: با یک حساب سرانگشتی درباره میزان اشتغالزایی در دولت یازدهم می‌توان متوجه شد، ۳۳۰ هزار نفر بیکار شده، ۶ درصد کل افراد شاغل جامعه هستند بنابراین می‌توان دریافت که با توجه به روند منفی اشتغال در دولت تدبیر و امید، وضعیت اشتغالزایی در دولت یازدهم چیزی حدود ۶٫۶- درصد بوده و میزان اشتغال ایجاد شده منفی است.

بر اساس آمارهای رسمی میزان اشتغال خالص در دولت یازدهم به شرح زیر است:

با توجه به موارد ذکر شده باید گفت دولت نتوانسته سیاست ها و برنامه خود در زمینه اشتغال را به خوبی اجرایی کرده و پیش ببرد زیرا متاسفانه هر سال شاهد افزایش تعداد بیکاران و کم شدن خالص اشتغال هستیم هرچند بعید به نظر می رسد دولت در یک سال باقی مانده از عمر خود بتواند آمار اشتغال را به طرز چشمگیری افزایش داده و وضعیت بیکاران را سامان بخشد.

در سه سال گذشته بیکاران و خانواده های آنها در انتظار تدبیرها دولت یازدهم و به ویژه مردان اقتصادی دولت بوده اند اما نگاهی به وضعیت جامعه نشان می دهد تاکنون تدبیر مناسبی برای حل این مشکل صورت نگرفته و خانواده ها همچنان چشم انتظار گشوده شدن قفل معضل بیکاری با کلید تدبیر و امید هستند هرچند بعید به نظر می رسد در یک سال آینده این قفل گشوده شده و مشکلات حل شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.