چشم انداز ۱۰ساله کشور های اکو تهیه شد

|
0 دیدگاه

همایش روسای کل گمرکات کشورهای عضو اکو امروز چهارشنبه با حضور وزیر امور اقتصادی، موجیکا معاون سازمان جهانی گمرک، چیفت‌چی معاون کل وزیر تجارت و گمرک ترکیه، آکاجا دبیرکل اکو و روسا و معاونان گمرکات کشورهای عضو در تهران برگزار شد.

در این همایش علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه رشد اقتصادی کشورهای منطقه اکو از نرخ مطلوب برخوردار نیست، اظهار داشت: مقوله تروریسم برخی کشورهای منطقه خاورمیانه را با چالش‌های جدی مواجه ساخته که بدون شک عملکرد اقتصادی کشورهای عضو را تحت تاثیر قرار داده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه توسعه تجارت خارجی رابطه مستقیمی با رشد اقتصادی دارد، خاطرنشان کرد: افزایش حجم صادرات  و واردات منافع زیادی را برای کشورهای عضو اکو به همراه خواهد داشت. روش‌های جدید تولید، تشدید رقابت، افزایش کارایی، کسب منافع، کاهش محدودیت‌های ارزی و تخصصی گرایی در امر تولید و کسب درآمد ملی بالاتر از جمله این موارد هستند.

به گفته وی هماهنگی در جهت اتصال شبکه وسیع داده‌های الکترونیکی تبادل اطلاعات تجاری، گسترش راه‌های مواصلاتی و هموار سازی مسیرهای کسب و کار منجر به کاهش هزینه‌ها و بالا رفتن منافع متقابل براساس مزیت‌های نسبی خواهد شد.

طیب‌نیا ادامه داد: با نشست‌های بیشتر مسئولان گمرک و تجارت در مناطق مرزی و حصول توافق‌های بازرگانی و اعمال تعرفه‌ای ترکیبی می‌توان اهداف از پیش تعیین شده اکو را محقق کرد. گسترش تجارت درون منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نیز در کنار توسعه حمل و نقل‌،‌کشاورزی،‌ انرژی، خدمات عمومی و زیربنایی،‌مبارزه با مواد مخدر و آموزش عملی و فرهنگی جزء اولین توافقات بوده است.

وی تصریح کرد: باید بتوانیم از ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالفعل و بالقوه به شکل مطلوب‌تری استفاده کنیم. در زمینه طرفیت‌سازی، شفافیت در قوانین و رفع مشکلات مرزی و ساماندهی آن،‌ ایجاد ایمنی در حمل و نقل و توجه به ایستگاه‌های راه‌آهن،‌اتصال به شبکه‌‌های وسیع داده‌ها در سطح منطقه و تبادل الکتریکی،‌ بارنامه و مانیفست در جهت مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر در کنار حداقل رساندن هزینه‌های تجاری از جمله بیمه، ویزا،‌ عوارض مرزها باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه چشم‌انداز ۱۰ ساله برنامه راهبردی کشورهای عضو اکو در چارچوب سند اکو ویژن ۲۰۲۵ تهیه شده است، اظهار امیدواری کرد: این نشست‌ها منجر به توسعه روابط اقتصادی و تقویت جایگاه  اکو در مناسبات بین‌المللی شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.