چند درصد بودجه امسال به نفت وابسته است؟

|
0 دیدگاه

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در سال جاری وابستگی بودجه به نفت کمتر از ۳۰ درصد و سهم محصولات غیرنفتی در تجارت افزایش یافته و سیاست ما حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت و متنوع‌سازی در محصولات غیرنفتی است.

مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت امروز در همایش همکاری تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بلژیک در تهران گفت: ایران کشوری برخوردار از نیروی انسانی و منابع غنی و متنوع است و در طی سال‌های دفاع مقدس و سال‌های تحریم علی‌رغم مشکلات دست از تلاش و خودکفایی برنداشته، به طوری که توانست در منطقه روی پای خود بایستد و نقش مهمی را ایفا کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: بنابراین با تلاش‌ها در زمینه‌های مختلف تولیدی و صنعتی دارای موفقیت‌هایی بوده و سهم کوچکی هم در توسعه صادرات غیرنفتی داشته است.

قائم‌مقام وزیر صنعت بیان کرد: بنابراین اگر یک زمانی ایران از نگاه بلژیک کشوری که اقتصاد ‌آن وابسته به نفت بوده است، باید بگویم که در سال جاری وابستگی بودجه ما به نفت کمتر از ۳۰ درصد است و سهم محصولات غیرنفتی در تجارت افزایش یافته و سیاست اولویت‌دار ما حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت و متنوع‌سازی در محصولات غیرنفتی است.

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان داشت: اگرچه در سال ۲۰۱۵ میلیادی دچار تحریم بودیم، اما بازرگانان ما توانستند رکورد ۱۵۰ میلیارد دلار در تجارت کالا، خدمات و نفت داشته باشند.

خسروتاج با اشاره به اینکه ما با کشور بلژیک روابط تاریخی و دیرینه‌‌ای داریم، اظهار داشت: ۱۷۵ سال پیش اولین موافقت‌نامه تجاری بین دو کشور امضا شد و حدود ۱۲۸ سال پیش با حضور مستشاران بلژیکی در ایران خطر راه‌آهن تهران- شهری ری به طول ۹ کیلومتر راه‌اندازی شد.

وی باین داشت: همچنین نظام مالی، مالیاتی و عوارضی کشور با مشورت مستشاران بلژیکی در ایران فعال شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.