کاهش انگیزه سرمایه گذاران برای حضور در صنعت پتروشیمی به دلیل نرخ خوراک

|
0 دیدگاه

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه براساس اهداف برنامه ششم توسعه باید تا ۷۰ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه گذاری شود، معتقد است: با نرخ کنونی خوراک، سرمایه گذاران داخلی و خارجی انگیزه ای برای سرمایه گذاری ندارند.

«احمد مهدوی» روز سه شنبه در نشست خبری، با انتقاد از شیوه تعیین قیمت خوراک مجتمع های پتروشیمی افزود: نرخ های اعلام شده جذابیتی ندارند و نمی توانند سرمایه گذاران خارجی را جذب کنند.
وی اضافه کرد: نرخ های خوراک تعیین شده، توان رقابت با تولیدکنندگان رقیب صنعت پتروشیمی مانند عربستان را کاهش می دهد.
به گفته وی، نرخ هشت سنتی که برای خوراک متان مجتمع های پتروشیمی تعیین شده سودآور نیست و برای سرمایه گذاران ایجاد انگیزه نمی کند.
مهدوی، همچنین نرخ اتان تعیین شده را نیز فاقد جذابیت دانست و گفت: نرخ اتانی که چندی پیش اعلام شد، رقابت با سایر کشورهای تولیدکننده را دشوار می کند؛ اکنون نرخ خوراک اتان در ایران ۲ برابر عربستان است.
وی به توجه کشورهای فاقد منابع نفت و گاز به صنعت پتروشیمی اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه آلمان حدود ۷۰ میلیارد دلار از صادرات محصولات پتروشیمی درآمدزایی دارد.
دبیر این تشکل صنفی همچنین به تغییر مبنای نرخ محاسبه خوراک مایع اشاره کرد و افزود: از آبان ماه امسال، مبنای محاسبه از ارز مبادله ای به ارز آزاد تغییر کرده است.
از فروردین ماه امسال، وزارت نفت با هدف تعیین تکیلف سرمایه گذاران صنعت پتروشیمی و واقعی سازی قیمت ها، نرخ خوراک را براساس فرمول شناور به صورت ماهانه اعلام می کند.
اعتبار این فرمول ۱۰ ساله و تا سال ۱۴۰۵ است که در آن، عواملی مانند قیمت گاز در بازارهای جهانی و داخلی تاثیر گزار هستند.
همچنین چندی پیش، وزارت نفت، فرمول نرخ خوراک اتان برای مصرف درمجتمع های پتروشیمی را نیز تعیین کرد. ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی اکنون حدود ۶۳ میلیون تن در سال است که تا سال ۱۴۰۴ به ۱۳۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.