کاهش مولفه‌های شهریور بورس در مقایسه با مرداد

|
0 دیدگاه

حجم، ارزش و دفعات معاملات و نیز شاخص بورس در شهریورماه امسال نسبت به مرداد با کاهش همراه بود.

در شهریورماه امسال طی ۲۱ روز معاملاتی تعداد ۱۷٫۷۳۵میلیون سهم به ارزش ۳۴٫۲۳۵میلیارد ریال در یک میلیون و یک هزار و ۷۷۵ دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۱۰، ۱۷ و ۲۶ درصد کاهش را نسبت به مردادماه نشان می دهد.
بر اساس این گزارش در مرداد امسال طی ۲۱ روز معاملاتی تعداد ۱۹ میلیارد و ۶۸۱میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۴۱ هزار و ۲۱میلیارد ریال در یک میلیون و ۳۴۶هزار و ۶۱۲نوبت توسط معامله گران دست به دست شد.

کاهش شاخص
این گزارش می افزاید: شاخص کل در ششمین ماه امسال با ۱۶۳۶ واحد کاهش نسبت به مرداد معادل ۲ درصد افت کرد و به رقم ۷۶۴۵۱ واحد رسید. گفتنی است شاخص بورس در مردادماه امسال با افزایش ۳۵۷۲واحدی و رشد ۴٫۷۹ درصدی مواجه شد.

کاهش میانگین معاملات روزانه
همچنین در سومین ماه تابستان امسال به طور متوسط روزانه حجم، ارزش و دفعات معاملات به ترتیب ۸۴۵ میلیون سهم و حق تقدم به ۱۶۳۰ میلیارد ریال در ۴۷ هزار و ۶۶۳ نوبت بوده است. بعلاوه این که متوسط روزانه حجم، ارزش و دفعات مرداد امسال نیز به ترتیب ۹۳۷ میلیون سهم و حق تقدم به ۱۹۵۳ میلیارد ریال در ۶۴ هزار و ۱۰۲ نوبت بوده است که نشان از افت میانگین متوسط روزانه حجم، ارزش و دفعات معاملات در شهریور امسال نسبت به مردادماه دارد.

افت افزایش سرمایه
افزون بر این در ششمین ماه امسال ۷هزار و ۷۳۰میلیارد ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار انجام شده(یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از طریق حق تقدم و ۶ هزار و ۲۳۰میلیارد آن از طریق جایزه و حق تقدم) که این آمار در مردادماه امسال ۲۰هزار و ۸۴۷میلیارد و ۷۰۵میلیون ریال افزایش سرمایه(۲هزار و ۸۰۲میلیارد و ۹۳۵میلیون ریال آن از طریق جایزه و ۱۸هزار و ۴۴ میلیارد و ۷۷۰ میلیون ریال از طریق حق تقدم) بوده است که از این نظر نیز افت میزان افزایش سرمایه انجام شده شهریور بورس در مقایسه با مرداد را حکایت می کند.

میدان داری حقوقی ها
بر پایه این گزارش، در شهریورماه امسال حقیقی‌ها ۱۳ هزار و ۸۶۳میلیارد ریال(۴۲٫۹درصد) و حقوقی‌ها ۱۸هزار و ۴۵۰میلیارد ریال(۵۷٫۱درصد) سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها ۱۴هزار و ۹۱۴میلیارد ریال(۴۶٫۲درصد) و حقوقی‌ها ۱۷هزار و ۳۹۹میلیارد ریال(۵۳٫۸درصد) سهم و حق تقدم در بورس فروخته اند که این آمار در مقایسه با مردادماه حکایت از کاهش فعالیت حقیقی ها و افزایش نقش حقوقی ها در معاملات شهریور بورس نسبت به مردادماه دارد.
گفتنی است؛ در مردادماه امسال حقیقی‌ها ۲۲ هزار و ۳۰۴میلیارد ریال(۵۴٫۹درصد) و حقوقی‌ها ۱۸هزار و ۳۲۱میلیارد ریال(۴۵٫۱درصد) سهم و حق تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها ۲۳هزار و ۳۲۴میلیارد ریال(۵۷٫۴درصد) و حقوقی‌ها ۱۷هزار و ۳۰۲میلیارد ریال(۴۲٫۶درصد) سهم و حق تقدم در بورس فروخته اند.

کاهش متوسط P/E بازار
از سوی دیگر ارزش کل بازار سرمایه در شهریورماه امسال ۳۱۶هزار و ۸۰۶میلیارد تومان، سرمایه ۳۲۱ شرکت ۱۲۷هزار میلیارد تومان، سود پیش بینی شده ۴۱ هزار میلیارد تومان، متوسط P/E بازار ۷٫۲۰ مرتبه، سود(زیان) تحقق یافته ۱۲۴هزار میلیارد تومان و سود نقدی تقسیم شده و درصد آن به ترتیب ۱۲۵هزار میلیارد تومان و ۴۱٫۹۵ درصد بوده است که این آمار برای مردادماه نشان می دهد ارزش کل بازار سرمایه در پنجمین ماه امسال ۳۲۲هزار و ۹۲۹میلیارد تومان، سرمایه ۳۲۱ شرکت ۱۲۷ هزار میلیارد تومان، سود پیش بینی شده ۴۲ هزار میلیارد تومان، متوسط P/E بازار ۷٫۲۹ مرتبه و سود(زیان) تحقق یافته منفی ۷۸ میلیارد تومان و سود نقدی تقسیم شده و درصد آن به ترتیب ۱۲۷هزار میلیارد تومان و ۸۲٫۴۷ درصد بوده است.

کاهش رفت و آمدها
همچنین در شهریورماه امسال طی ۲۱ روز معاملاتی ۴۸نماد معاملاتی در بورس بازگشایی و ۵۳نماد متوقف شده اند که این آمار برای ۲۱ روز معاملاتی مردادماه بازگشایی ۱۱۹نماد معاملاتی و توقف ۵۸نماد معاملاتی بوده است.

افزایش معاملات اوراق مشارکت
این گزارش می افزاید: در شهریورماه امسال تعداد ۷میلیون و ۲۹۲هزار و ۳۱۲برگه اوراق مشارکت به ارزش ۷هزار و ۴۷۳میلیارد ریال دادوستد شده که این آمار در مردادماه امسال تعداد ۷میلیون و ۱۸۵هزار و ۱۸۲برگه اوراق مشارکت به ارزش ۷هزار و ۳۵۲میلیارد ریال دادوستد بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.