کسب بیشترین بازدهی هفتگی در بین بورس‌های جهان توسط بورس تهران

|
0 دیدگاه

شاخص بورس تهران با رشد ۱.۱ درصدی در هفته گذشته، در میان شاخص‌های بورس‌های معتبر بین‌المللی بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داد.

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران به بررسی عملکرد بورس تهران، ۱۷ بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته است، در هفته اول مهر امسال حجم معاملات بورس تهران با ۴۴ درصد افزایش به ۴,۲۱۲ میلیون سهم و ارزش آن با ۵۵ درصد افزایش به ۹,۶۸۹ میلیارد ریال رسید.
همچنین در این مدت سه صنعت “خودرو و ساخت قطعات”، ” مواد و محصولات دارویی” و ” سرمایه‌گذاری‌ها” به ترتیب با ۳۸، ۷ و ۷ درصد از حجم معاملات، در مجموع ۵۲ درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص دادند.
شاخص کل و شاخص قیمت (هم‌وزن) این بورس نیز در این مدت با افزایش ۳ درصدی همراه بودند و شاخص کل (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران و شاخص قیمت (ارزش وزنی) هم ۱٫۱ درصد افزایش داشتند.
شاخص فرابورس ایران هم در هفته ای که گذشت ۰٫۱ درصد، قیمت سکه بهار آزادی منفی ۰٫۲ درصد و قیمت دلار مبادله‌ای ۰٫۲ درصد و قیمت یورو مبادله‌ای ۰٫۷ درصد نوسان داشته است.
افزون بر این، در اولین هفته مهرماه امسال صنعت ” قند و شکر” با بازدهی مثبت ۱۳٫۳درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت و صنعت “زراعت و خدمات وابسته” نیز با افت ۳ درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکتها هم “ماشین‌سازی‌ نیرومحرکه‌” با مثبت ۶۵٫۳ درصد و “سیمان‌ ایلام‌” با منفی ۳۱٫۹ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را در این مدت داشتند.
این گزارش می افزاید: در میان شاخص‌های بورس‌های معتبر بین‌المللی در هفته منتهی به نهم مهر امسال، شاخص بورس تهران با رشد ۱٫۱ درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس عربستان صعودی (TASI) با افت ۷ درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده اند.
همچنین در این مدت قیمت نفت وست‌تگزاس و اپک به ترتیب ۰٫۳ و ۰٫۶ درصد افت کرد و قیمت نفت برنت نیز ۰٫۷ درصد رشد داشت. در بازارهای جهانی نیز در هفته گذشته قیمت فلزات اساسی با نوسان همراه بود و در این میان آلومینیوم با ۴٫۷ درصد، بیشترین و نقره با منفی ۳٫۳ درصد، کمترین بازدهی را داشتند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.