کلید روحانی، در قفل بیکاری شکست!

|
0 دیدگاه

گزارش تازه مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در طول سه سال فعالیت دولت روحانی، ۱٫۶ درصد افزایش یافته است

گزارش تازه بانک مرکزی، از رسیدن نرخ بیکاری به ۱۲٫۲ درصد در بهار امسال حکایت دارد. این در شرایطی است که نرخ بیکاری در زمانی که دولت روحانی روی کار آمد، نرخ بیکاری (بهار ۱۳۹۲) ۱۰٫۶ درصد بود.

در حالی در این بازه زمانی سه ساله نرخ بیکاری ۱٫۶ درصد افزایش پیدا کرده که حسن روحانی در خردادماه سال ۱۳۹۲، نخستین گام دولت تدبیر و امید را کاهش در کاهش نرخ بیکاری اعلام کرده و گفته بود کشور ایران استعداد فراوانی برای اشتغال و رونق در همه زمینه‌ها دارد.

از سوی دیگر، چندی پیش معاون پارلمانی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داده بود که دولت تدبیر و امید هر سال ۶۷۰ هزار شغل جدید در کشور ایجاد کرده است که به نظر می‌رسد این آمار، با افزایش نرخ بیکاری در طول این سال‌ها تناقض داشته باشد.

این در شرایطی است که دولت یازدهم، سیاست تک‌نرخی کردن نرخ بیکاری را هدف‌گذاری کرده و به گفته عیسی منصوری، معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار، «در راستای دستور رییس‌جمهور برای تک‌رقمی شدن نرخ بیکاری، متعهد هستیم که با استفاده از بسته اشتغال‌زایی «حرکت» تا پایان دولت یازدهم به این نرخ دست یابیم.»

با این وجود، کارشناسان معتقدند تا زمانی که چرخ‌های صنعت کشور به حرکت در نیاید و سایه رکود شدید از سر تولید کنار نرود، خبری از اشتغال‌زایی پایدار هم نخواهد بود و درخواست‌های شغلی صدها هزار جوان تحصیل‌کرده نیز به در بسته خواهد خورد. بنابراین در یک دوره کوتاه در آینده نزدیک باید منتظر سونامی بزرگی از بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشور باشیم.

گزارش تازه مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که در صورت تداوم شرایط موجود، نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۰ نزدیک ۱۵ درصد خواهد بود.

بر این اساس، وضعیت بازار کار کشور به روشنی نشان می‌دهد که سیاست‌گذاری‌های بازار کار ایران تاکنون توفیق لازم را نداشته است. این در حالی است که کار، تنها دارایی افراد فقیر به شمار می‌رود. بنابراین وخیم‌تر شدن وضعیت بازار کار می‌تواند به افزایش شکاف طبقاتی، گسترش فقر و به تبع آن، افزایش مشکلات و معضلات اجتماعی بیانجامد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.