کنترل قیمت گوشت با وزارت جهاد نیست

|
0 دیدگاه

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کنترل قیمت گوشت قرمز در بازار ربطی به ما ندارد، گفت:‌ صادرات دام زنده به کشورهای عربی بر اساس مزیت صادراتی موجود و حفظ این بازارها صورت می‌گیرد.

حسن رکنی امروز در مراسم روز دامپزشکی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مرغ به اندازه کافی در بازار مصرف توزیع شده است و برای تنظیم بازار نیازی به عرضه مرغ منجمد وجود ندارد.

وی افزود: در بخش گوشت قرمز نیز ۸۲۰ هزار تن تولید وجود دارد که در مقاطع مختلف به بازار عرضه می‌شود و ما تنها ۷۰ تا ۸۰ هزار تن از نیاز خود را وارد می‌کنیم.

معاون  امور دام وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برای واردات گوشت قرمز هیچ نوع ممنوعیتی وجود ندارد و تجار متناسب به نیاز می‌توانند اقدام به واردات کنند.

رکنی تصریح کرد: برای واردات گوشت قرمز از کشورهای همسایه که تفاهمنامه‌های بهداشتی امضا شده و سایر کشورها واردات صورت می‌گیرد اما اجازه واردات دام زنده داده نمی‌شود.

وی تاکید کرد: برنامه صادرات دام سبک نیز برای تداوم و حفظ بازارهای صادراتی انجام می‌شود و ما نمی‌توانیم در مقطعی که قیمت گوشت قرمز در بازار داخلی بالا رفته است جلوی آن را بگیریم زیرا این نه منجر به از دست رفتن بازارهای صادراتی می‌شود.

این مقام مسئول افزود: در حال حاضر ما در کشورهای عربی دارای مزیت صادرات دام زنده هستیم و از طریق تنظیم بازار از طریق صادرات در مقابل واردات اقدام می‌کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام تاکید کرد: صادرات تخم مرغ ایران مدتی است به خاطر ایام ماه محرم به کشور عراق کاهش یافته است که این امر منجر به ارزان شدن قیمت آن در بازار داخلی شده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص قیمت منطقی گوشت قرمز در بازار مصرف گفت: کنترل قیمت گوشت قرمز در بازار مصرفی ربطی به ما ندارد اما می‌توانم بگویم امسال در بخش تولید ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش جمعیت دام داشته‌ایم.

رکنی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: در ۶ ماهه امسال جمعیت دام سبک ما بیش از ۶ میلیون راس بوده است که از این رقم تنها یک درصد آن صادر شده است که این امر نشان می‌دهد که صادرات دام زنده تاثیری بر افزایش قیمت این محصول ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص اینکه چرا شرکت پشتیبانی امور دام به موقع ذخایر استراتژیک گوشت قرمز را برای تنظیم بازار تنظیم نکرده است، گفت: موقعی که بحث عرضه و تقاضا مطرح می‌شود برای کالاهای مختلف متفاوت است و ما در شرایطی اقدام به توزیع ذخایر خود می‌کنیم که به تولیدات داخلی آسیب نرسد.

وی افزود: در شرایط فعلی نیازی به توزیع گوشت مرغ منجمد نداریم اما در بخش گوشت قرمز تجارت آن توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد و شرکت پشتیبانی بر اساس شرایط بازار اقدام به توزیع گوشت قرمز می‌کند.

رکنی گفت: ۱۵ هزار تن ذخیره گوشت قرمز در بخش خصوصی وجود و شرکت پشتیبانی امور دام نیز به اندازه کافی ذخایری از گوشت قرمز منجمد دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی در خصوص واردات گوشت آلوده به کشور بیان کرد: واردات گوشت از هر کشوری ممکن است صورت گیرد اما دامپزشکی اقدامات سختگیرانه‌ای در خصوص واردات دارد. پروتکلهای وارداتی در زمان واردات رعایت می‌شود و من به شدت واردات گوشت آلوده خارجی را تکذیب می‌کنم.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.