بر پرده جشنواره ها و سینماهای جهان

کیارستمی زنده است

|
0 دیدگاه

جف اندرو» Geoff Andrew   و «ژان میشل فرودون» Jean-Michel Frodo    از برجسته‌ترین منتقدان سینمایی درباره مستند «۷۶ دقیقه و ۱۶ ثانیه با کیارستمی» اظهار نظر کردند.

«جف اندرو» منتقد و نویسنده معروف انگلیسی که مقالاتی درباره سینمای ایران دارد و کتابی نیز درباره سینمای کیارستمی از او منتشر شده در واکنش به تماشای مستند «۷۶ دقیقه و ۱۶ ثانیه با کیارستمی» ساخته سیف‌الله صمدیان این فیلم را اثری تکان‌دهنده و ادای احترامی زیبا به انسانی برجسته خواند.

این منتقد سینمایی در نامه‌ای خطاب به سیف‌الله صمدیان می‌نویسد: “همان طور ک می‌توانید تصور کنید از شنیدن خبر درگذشت کیارستمی بسیار شوکه و ناراحت شدم و آنچه بر او اتفاق افتاده بود برای مدت‌های طولانی مرا افسرده کرد. تنها پس از گذراندن تعطیلات در کوه‌های آلپ به شرایطی رسیدم که هر روز درباره فقدان او فکر نکنم اما هنوز هم نبود او را به شدت احساس می‌کنم و حتی نم‌توانم هیچ یک از فیلم‌های او را دوباره ببینم چون می‌دانم خیلی من را ناراحت می‌کند. اما حداقل امروز موفق شدم مستند ساخته شما را ببینم که با یادآور شدن خاطرات خوب کمک بزرگی به من کرد. این فوق‌العده بود ک عباس را در حالی می‌خندید، شوخی می کرد و حتی آواز می خواند تماشا کردم”.

در بخش دیگری از ان نامه آمده است: “آخرین باری که عباس را دیدم به دسامبر سال گذشته بازمی‌گردد که با وی برای برگزاری مسترکلاس در مراکش حضور داشتیم و اوقات لذت بخشی را با هم سپری کردیم، علی‌رغم این که او از درگذشت یکی از دوستانش که او را همانند دخترش می‌دانست بسیار غمگین بود. او حتی ۹ فیلم کوتاه ۴ دقیقه‌ای از  پروژه «۲۴ فریم» را به من و همسرم نشان داد. حتی آن زمان هم شرایط جسمی ایده‌آلی نداشت اما آنچه پس از آن بر او گذشت ضربه بسیار وحشتناکی بود. زمانی که برای اولین بار از بیمارستان مرخص شد و امیدوار به بهبودی بود از طریق ایمیل در ارتباط بودیم.

“او هنرمند و انسانی حقیقتا بزرگ بود وهرگز فردی شبیه به او را ندیدم. این که او را می‌شناختم و از دوستانش بودم مایه افتخار است. باز هم از کنار هم قرار دادن این سوغات دوست داشتنی (مستند) متشکرم.

»ژان میشل فرودون» منتقد معروف سینمایی و سردبیر سابقه مجله «کایه دو سینما» نیز خطاب به سیف‌الله صمدیان نوشت: این فیلم را با احساس فراوان دیدم و قدردان آن هستم. تو همیشه در جریان زندگی و در شرایط گوناگون در سوی زیبایی بودی. این فیلم در نقطه مقابل یک مراسم تدفین است و بیشتر شبیه به یک ترانه بود. امیدوارم این فیلم در سطح گسترده‌ای دیده شود.

مستند «۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با کیارستمی» را ساخته که به مرور زندگی حرفه‌ای و هنری این گارگردان مولف سینمای جهان پرداخته است، اولین‌بار در جشنواره فیلم ونیز رونمایی شد و پس از آن در جشنواره فیلم بوسان نیز روی پرده رفت.

صمدیان اخیرا از ساخت یک مستند جدید درباره ۲۰ سال حضور ايرانيان در جشنواره کن نیز خبر داده است. زهررا راد.

 

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.