گذر خوش ایام برای صنعت گردشگری

|
0 دیدگاه

توسعه گردشگری یکی از تلاش‌های صورت گرفته برای افزایش سهم این صنعت در بازار بین‌المللی و ایجاد منبع مالی مطمئن برای کشور است که در این راستا در اقدامات قابل قبولی در نیمه نخست امسال صورت گرفته است.

صنعت پردرآمد گردشگری به عنوان صنعتی به نسبت جدید به یکی از منابع مالی مطمئن برای برخی از کشورها تبدیل شده و ایران نیز در برای یافتن سهمی در این بخش در حوزه بین المللی و داخلی اقداماتی را در دست اجرا دارد.

بر همین اساس به بررسی عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی در نیمه نخست سال جاری پرداختیم.

مرتضی رحمانی موحد در خصوص عملکرد نیمه نخست سال جاری این سازمان در حوزه گردشگری گفت: امسال در ادامه برنامه های چهارساله دولت یازدهم بخشی از موضوعاتی که سال قبل طراحی شده بود دنبال کردیم به طور مثال در بخش بازاریابی و تبلیغات گردشگری ۵ پایگاه تبلیغاتی در کشورهای دیگر تأسیس کردیم تا تعداد پایگاه های گردشگری را به رقم ۱۷ برسانیم.

وی در ادامه افزود: از اقدامات دیگر ایجاد طرح اطلاع و خدمات گردشگری در مرزهای ورودی است که طرح پایلوت آن در مرز مهران آغاز شده و درحال گسترش آن در سایر مرزهای کشور هستیم.

رحمانی موحد تصریح کرد: کتابچه مناطق هفتگانه به همراه تورهای تلفیقی برای معرفی مسیر و جاذبه مقاصد کمتر شناخته شده نهایی شده و در نیمه دوم سال جاری آماده چاپ خواهد بود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در ارتباط با توسعه همکاری با کشورهای هدف گفت: نمایشگاه های مختلف و کمیته و جلسات دو جانبه ای با برخی از کشورها همچون چین، مالزی، اندونزی و روسیه درشش ماه نخست سال جاری برگزار شد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری دو اجلاس بین المللی در کشور خاطر نشان کرد: در شهر ارومیه اجلاس جاده ابریشم با مدیریت سازمان جهانی جهانگردی و در شهر تبریز اجلاس وزرای گردشگری با موفقیت در این مدت برگزار شد.

رحمانی موحد تصریح کرد: مقدمات برای برگزاری مراسم روز جهانی گردشگری و سومین جشنواره مشارکت گردشگری ملی از دیگر اقدامات صورت گرفته بوده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی به بحث توسعه گردشگری حلال اشاره و بیان کرد: رونمایی از نشان حلال و اعطای گواهینامه آن از اقدامات مهم سازمان میراث فرهنگی در راستای برندسازی ایران در حوزه گردشگری حلال میان کشورهای اسلامی بوده است.

وی عنوان کرد: در سال جاری جشنواره سفر ایرانی و فرهنگ گردشگری برنامه‌ریزی و سه منطقه برای اجرای آن مشخص شده که تا پایان سال به هشت منطقه افزایش خواهد یافت.

رحمانی موحد به امضای برخی از سندهای همکاری این سازمان با کشورهای دیگر اشاره و بیان کرد: سند همکاری در حوزه گردشگری با دو کشور آذربایجان و تایلند به امضا رسیده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اظهار کرد: در حوزه بازاریابی در چندین نمایشگاه بین‌المللی حضور داشته‌ایم که از نمونه آنها می توان به نمایشگاه مسکو و نمایشگاه چین اشاره کرد.

وی در ادامه در خصوص گردشگری روستایی و طبیعی گفت: به لطف خدا توانستیم ضوابط و مشارکت سرمایه گذاری مناطق طبیعی در روز ملی طبیعت‌گردی تصویب و ابلاغ کنیم.

رحمانی موحد در خصوص اقامتگاه‌ها نیز گفت: در حال حاضر ۳۲۰ اقامتگاه برون مرزی داریم که توسعه این اقامتگاه‌ها دربرنامه ریزی ما قرار دارد و در صورت تخصیص اعتبارات می‌توانیم پروژه‌های خود را عملیاتی کنیم.

وی در خصوص بحث آموزش در بحث گردشگری گفت: سامانه جامع گردشگری در نیمه اول نیمسال به بهره برداری رسید و از ۲ آزمون مربوطه یکی از آنها در نیمه نخست سال جاری برگزار شد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی افزود: تغییر در آیین‌نامه‌ها و شیوه نامه‌ها، یکسان سازی شناسه‌های ملی، ایجاد ۶ دفتر گردشگری سلامت، ایجاد خدمات مسافربری در فضای مجازی، نهایی شدن منشور حقوق گردشگران، افزایش بازرسی و نظارت از تاسیسات گردشگری، مدیریت سفرهای تابستانی و نوروز، تاسیس شورای راهبردی گردشگری برنامه جامع توسعه گردشگری در این سازمان تشکیل دادند.

وی تصریح کرد: ایجاد ستاد اقتصاد مقاومتی و اختصاص یک پروژه به همراه ۶ زیر پروژه به حوزه گردشگری از دیگر اقدامات مهم دیگر است.

رحمانی موحد در خصوص اقدامات و برنامه های نیمه دوم سال جاری تصریح کرد: به تمام واحدها اعلام شده فعالیت اولویت‌دار خود را تا پایان امسال و شروع مسافرت‌های نوروزی به اتمام برسانند که این موارد خود بیش از ۴۰ مورد را شامل می‌شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.