۱۵ هزار کارگر اصفهانی در ۶ ماهه نخست سال بیکار شدند

|
0 دیدگاه

رئیس خانه صنعت،معدن و تجارت ایران با بیان اینکه از فرودین تا شهریور امسال حدود ۱۵ هزار کارگر بیکار شده‌اند، گفت: براساس آخرین آمار از وضعیت استان‌های مختلف فقط یک چهارم منابع پیش بینی شده در طرح فرایند رونق به واحدهای تولیدی پرداخت شده است.

سید عبدالوهاب سهل آبادی با اشاره به اینکه در قالب تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی قرار بود هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان اصفهانی قرار گیرد، اظهارداشت: در حال حاضر فقط یک سوم این منابع محقق شده و حدود ۳۰۰ واحد تولیدی تسهیلاتی به میزان ۲۵۰ میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

وی در خصوص آمار تسهیلات پرداختی سیستم بانکی به واحدهای تولیدی که به صورت مستقل از طرح فرآیند رونق بیان می‌شود هم گفت: عمده این آمار تمدید وامهای گذشته واحدهای تولیدی است. امروز سیستم بانکی به واحد گرفتار وام نمی‌دهد بلکه بیشتر متمایل به ارائه وام برای واحدهای تولیدی بزرگ و سودآور هستند.

رئیس خانه صنعت،معدن و تجارت ایران با بیان اینکه براساس آخرین آمار از وضعیت استان‌های مختلف فقط یک چهارم منابع پیش بینی شده در طرح فرایند رونق به واحدهای تولیدی پرداخت شده است، افزود: هنوز هیچ اتفاقی در بخش تولید نیفتاده و همچنان واحدهای تولیدی با مشکلات متعددی روبه رو هستند.

سهل آبادی در ادامه صحبت‌های خود به ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت واحدهای تولیدی اصفهان پرداخت و گفت: متأسفانه نرخ رشد بیکاری در این استان نسبت به سال گذشته ۲٫۱ درصد افزایش پیدا کرده است . این در حالی است که در اصفهان ۸ هزار واحد صنعتی و معادن مختلفی وجود دارد.

وی اضافه کرد: رشد بیمه بیکاری هم در این استان در سال جاری ۲۷ درصد افزایش یافته است. در مجموع باید بگویم از فروردین تا شهریور امسال حدود ۱۵ هزار کارگر بیکار شده‌اند و حتی بیش از ۱۰۳ کارخانه تولیدی استان هم حقوق معوق بیش از ۶ تا ۹ ماهه در بخش کارگری داشته‌اند.

رئیس خانه صنعت،معدن و تجارت ایران با اعلام اینکه بسیاری از افرادی که می‌توانند این ۱۵ هزار نیروی بیکار را جذب کنند طلب‌های بالا از دولت دارند، تصریح کرد: در شرایط فعلی واحدهای تولیدی امکان حرکت ندارند حتی به نظر من صنعت و تولید نیازمند عفو عمومی هستند. از مسئولین درخواست می‌کنم اقدامات لازم را در این انجام دهند.

*دولت واحدهای تولیدی مشکل دار را کور یا نجات دهد

سهل آبادی با بیان اینکه می ‌گویند برخی از واحدهای تولیدی را نمی‌توان کمک کرد، افزود: دولت یا آنها را کور یا نجات دهد از اینکه باز تولیدکننده را برای دریافت مبالغ اندک درگیر سیستم بانکی کنید هیچ مشکلی حل نخواهد شد.

وی اضافه کرد: قرار بود در طرح فرایند رونق ۵ درصد از بهره تسهیلات کاهش پیدا کند اما عملاً تا امروز هیچ تغییری در بهره تسهیلات انجام نشده و تولید کنندگانی که امکان بازپرداخت این سودها را نداشته باشند اصلاً در این طرح شرکت نخواهند کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.