۱۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرات پسته و خرمای کرمان اختصاص یافت

|
0 دیدگاه

رئیس کمیسیون بیمه، بانک و امور مالیاتی اتاق بازرگانی استان کرمان گفت: یکهزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت از محل منابع صندوق توسعه ملی برای تسهیل صادرات پسته و خرمای استان اختصاص داده شد.

صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، جلیل کاربخش افزود: پرداخت این میزان تسهیلات به بانک های کشاورزی، توسعه صادرات و توسعه تعاون ابلاغ شده و بانک ها در شتاب بخشیدن به این مهم قول مساعد داده اند.
وی ادامه داد: هفته گذشته نشستی با حضور معاونان سازمان جهاد کشاورزی استان و سرپرست بانک کشاورزی کرمان برگزار و توافق لازم انجام شد و بانک کشاورزی درخواست کرد متقاضیان در سامانه صندوق توسعه ملی ثبت نام و سپس معرفی نامه ها در اختیار بانک قرار گیرد.
وی تصریح کرد: در این راستا تاکنون ۲۰ نفر برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شدند.
وی با بیان اینکه صادرات پسته هر سال در مقطعی به تامین مالی نیاز دارد خاطرنشان کرد: در سال جاری میزان تولید پسته آمریکا به عنوان رقیب اصلی، ۲ برابر محصول پسته ایران بود و این مهم کاهش قیمت را قابل پیش بینی کرده بود.
وی با اشاره به اینکه تقاضای سالانه مصرف پسته در دنیا ۵۰۰ هزار تن است، گفت: بر اساس تحلیل کارشناسان این حوزه، از ابتدای سال نگرانی ما این بود که مجموع ۱۷۰ هزار تن تولید پسته ایران، ۱۰۰ هزار تن تولید پسته ترکیه و سایر کشورها و نیز ۳۳۰ هزار تن پسته تولیدی آمریکا، بیش از نیاز مصرفی دنیا خواهد بود و احتمال کاهش قیمت پسته را می دادیم.
رئیس کمیسیون بیمه، بانک و امور مالیاتی اتاق کرمان اظهار کرد: در این رابطه و برای پیگیری موضوع چندین بار به تهران سفر کردیم و همچنین مکاتبات متعدد با وزارت جهاد کشاورزی، استانداری کرمان، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و سازمان جهاد کشاورزی استان انجام شد.
وی گفت: در سفرهای وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی به کرمان نیز این موضوع به اطلاع آنها رسید و سرانجام ۱۷ شهریور ماه سال جاری بعد از برگزاری نشست هایی با معاون وزیر کشاورزی، نخستین ابلاغ صورت گرفت و صادرکنندگانی را برای دریافت تسهیلات مشخص کردیم که توسط استان هم به معاون برنامه ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی معرفی شدند.
کاربخش تصریح کرد: پس از مدتی با پیگیری این موضوع متوجه شدیم که پرونده ها در بانک ها مانده و اقدامات انجام شده نتیجه نداده است. کاربخش خاطرنشان کرد: پس از نشست هایی با معاون وزیر جهاد کشاورزی و اعلام این موضوع توسط نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس، سرانجام این موضوع در فوریت قرار گرفت و به بانک ها اعلام شد.
استان کرمان بیشترین میزان تولید پسته را در ایران داراست که بخش عمده ای از این محصول صادر می شود.
اگرچه کرمان به عنوان یک استان کویری شناخته می شود اما در حوزه کشاورزی ۲۵ درصد باغات کشور مربوط به استان کرمان است و این استان یک قطب کشاورزی بویژه در تولید محصولاتی مانند پسته، خرما، گردو و مرکبات در کشور شناخته می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.