۱۸ کارخانه و واحد تولیدی با اشتغالزایی ۴۰۰ نفر در چرداول فعالیت می کنند

|
0 دیدگاه

سرپرست فرمانداری چرداول گفت: ۴۰۰ نیروی کار در ۱۸ واحد صنعتی، کارخانه و شرکت تولیدی در نواحی و شهرک صنعتی این شهرستان مشغول بکار هستند.

مراد یگانه روز شنبه در حاشیه بازدید از شهرک های صنعتی شباب و سرابله اظهار کرد: کارگاه های صنعتی و واحدهای تولیدی در تحقق شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و همچنین اشتغال پایدار نقش بسزایی دارند.
وی با بیان اینکه بازدید و سرکشی از این واحدهای تولیدی به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است، افزود: تمام تلاش خود را بکار خواهیم بست تا موانع و مشکلات واحدهای غیر فعال را مرتفع و زمینه احیای آنها و بازگشت شان به عرصه تولید را فراهم کنیم.
یگانه تاکید کرد: دولت تدبیر و امید با وجود همه محدودیت های مالی، برنامه های مناسب و تشویقی برای احیای واحدها و کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل داشته است بنابراین قرار گرفتن این واحدها در چرخه تولید با جدیت دنبال می شود.
وی یادآور شد: در این شهرستان ۳۶ واحد و کارگاه تولیدی و صنعتی وجود دارد که ۱۵ واحد موقتا غیر فعال هستند که مشکلات این واحدها توسط کارشناسان احصا و به کمیته استانی معرفی جهت استفاده از تسهیلات معرفی شده تا با همکاری بانک های عامل از تسهیلات بهره مند شوند البته انتظار هست بانک های عامل در این زمینه نهایت همکاری را داشته باشند.
سرپرست فرمانداری چرداول اضافه کرد: در این شهرستان سه طرح بزرگ ملی صنعتی نیز در دست احداث است که یکی کارخانه کوشاب غرب تولید کننده انواع نوشابه ها و آبمیوه با اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و یک هزار میلیارد ریال سرمایه در گردش و همچنین شرکت فولاد گستر آتنا غرب با یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت و یک هزار میلیارد ریال سرمایه در گردش است که با روند کنونی و قول مسئولان تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسند که در این ۲ طرح بیش از ۲۰۰ نفر بطور مستقیم مشغول بکار خواهند شد.
یگانه یادآور شد: از محل اعتبارات تملک دارایی های امسال شهرستان چرداول نیز بیش از ۹ میلیارد ریال به شهرک های صنعتی (شهرک صنعتی سرابله یک میلیارد ریال، هلیلان یک میلیارد ریال و شباب هفت میلیارد ریال) برای تامین برق، گاز و تلفن اختصاص یافته است.
یگانه از روند فعالیت کارگاه های فعال و همچنین دلایل تعطیلی برخی کارگاه های مستقر در شهرک صنعتی سرابله و شهرک صنعتی شباب بازدید و از نزدیک مشکلات آنها را مورد بررسی قرار داد.
نبود سرمایه در گردش، بدهی مالیاتی و بدهی های معوقه بانکی از عمده علل راکد بودن این واحدهای تعطیل است که با برنامه های ابلاغی دولت تدبیر و امید و رفع این موانع، بارقه امید در بین صاحبان این کارگاه ها بوجود آمده و تسریع در رفع این مشکلات
و کمک بانک های استان از خواسته های سرمایه گذاران این واحدها است.
در ۲ شهرک صنعتی شباب و سرابله هم اکنون واحدهای فعالی وجود دارند که با چرخش چرخه تولید آنها چرخ زندگی خانوارهای زیادی می چرخد که قطعا برنامه ریزی های دولت تدبیر و امید تاثیر زیادی بر این روند امید بخش داشته و خواهد داشت.
یکی از واحدهای فعال، کارگاه بیسکویت سازی است که بصورت تعاونی اداره می شود.
به گفته مسئول این کارگاه، روزانه ۲ تن بیسکویت مرغوب در این واحد تولید می شود ضمن اینکه زمین اشتغالزایی ۲۰ مرد و زن فراهم شده و ماهیانه بیش از سه میلیارد ریال نیز درآمد زایی داشته و محصولات تولیدی علاوه بر مصرف داخلی استان به دیگر شهرها و استان های کشور نیز صادر می شود.
این واحد تولیدی در دولت تدبیر و امید و حمایت های انجام شده احیا و دوباره به چرخه تولید بازگشته است.
یکی دیگر از واحدهای فعال، کارخانه تولید نوشابه و آب معدنی است.
مسئول این کارخانه گفت: هم اکنون چهار نوع نوشابه و ۲ نوع آب معدنی در این واحد تولید می شود، تولید روزانه ۱۰۰ هزار بطری آب معدنی و نوشابه و درآمد زایی یک میلیارد ریالی در ماه با اشتغالزایی بیش از ۳۵ نفر در این واحد انجام می شود.
وی با بیان اینکه این کارخانه بعنوان واحد نمونه سال استان ایلام انتخاب شده و محصولات آن در سراسر کشور به فروش می رسد، بر رفع مشکل سرمایه در گردش این واحد تاکید کرد و قول داد در صورت رفع این مانع ۸۰ نیروی کار جدید را در این واحد بکارگیری کند.
دیگر کارگاهی که در سرابله چرخه تولید آن می چرخد و تاکنون تعطیل نشده شرکت تولیدی خوراک دام و طیور است که بیش از ۲۵ مرد و زن در آن با امید و نشاط مشغول بکار هستند.
این کارگاه ضمن تولید خوراک دام و طیور به صورت ۲ شیفت و صادر کردن محصولات تولیدی به استان های خوزستان، لرستان و آذربایجان غربی، ماهیانه ۱۷ میلیارد ریال درآمد دارد و تولید هر ماه آن بیش از یک هزار تن است.
شهرستان ۶۷ هزار نفری چرداول به مرکزیت شهر سرابله در ۳۵ کیلومتری ایلام قرار دارد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.