۵ راهکاری که نفت را از بحران نجات می دهد

|
0 دیدگاه

موسسه بین المللی مشاوره مدیریت مک کنزی در گزارشی بی توجهی به اکتشافات را چالش بهای نفت در سالهای آینده اعلام می کند.

۲۴ ماه قبل شرکت های نفت به دنبال کاهش بهای نفت به صورت زنجیروار ورشکست شدند. این ورشکستگی میادین نفتی را هم در بر گرفت؛فشار هزینه ها سبب شد تا شرکت های نفتی به صرفه جویی در هزینه روی بیاورند.اگرچه این صرفه جویی نزدیک به نیمی از هزینه های آنها را پوشش داد،اما حالا موسسه مک کنزی به جز کاهش هزینه ها، ادغام،استفاده از مدل های جدید،تثبیت و ابزارهای جدید را عامل تقویت شرکت های نفتی برای مقابله با ورشکستگی اعلام می کند.

 به احتمال زیاد امسال نیز اکتشافات کمتر خواهد شد. این روند عرضه نفت در آینده را بیشتر تهدید می کند. از زمان کاهش بهای نفت از سال ۲۰۱۴، حفاران بودجه فعالیت های اکتشافی خود را به حداقل رساندند. نتیجه این شد که در سال ۲۰۱۵ تنها ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون بشکه نفت درجای جدید کشف شد که کمترین میزان از سال ۱۹۴۷ به شمار می رود.

امسال تا پایان ماه گذشته میلادی، حفاران تنها موفق به کشف ۷۳۶ میلیون بشکه ذخایر متعارف نفت خام شدند. باید نگران این صنعت بود، چرا که اداره اطلاعات انرژی آمریکا نیز تقاضای جهانی نفت برای سال ۲۰۲۶ را ۱۰۵ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است، در حالی که هم اکنون روزانه ۹۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت مصرف می شود.

در حالی که همه چشم به نفت شیل داشتند که بحران آتی نفت را جبران کند، بهای نفت زیر ۵۰ دلار قفل شد و تحول شیل نفت را به باتلاقی برای سرمایه گذاران تبدیل کرد. در همین حال اکتشافات جدید برای منابع متعارف همچون خاورمیانه نیز به انتها رسیده است.

نیلز هنریک بیوراستروم، مدیر پروژه ارشد موسسه ریستات انرژی ای اس در این باره می گوید: «این تغییرات تأثیر قوی بر عرضه نفت و گاز به ویژه نفت خواهد گذاشت.»

با این حال شرکت های جهانی با نفت روسیه و اوپک زنده مانده اند؛ روسیه و اوپکی در سال های ارزانی، برای دفاع از سهم تولید خود، بی توجه به قیمت با تمام قوا، استخراج کردند.

بیوراستروم می گوید:« تا سال ۲۰۲۵ کاهش سرمایه گذاری های اکتشافی تأثیر خود را می گذارد. تولید کنندگان برای هر ۲۰ بشکه ای که امسال مصرف کردند، تنها ۱ بشکه در اکتشافات جایگزین کردند.»

اندرولاتام، معاون اکتشافات جهانی موسسه وود مکنزی می گوید: «هزینه برای اکتشافات، از مطالعات لرزه نگاری گرفته تا حفاری، از ۱۰۰ میلیارد دلار سال ۲۰۱۴ به ۴۰ میلیارد دلار در ۲۰۱۶ رسیده است و به نظر نمی رسد تا سال ۲۰۱۸ کسی قصد افزایش سطح سرمایه گذاری برای اکتشافات را در نظر داشته باشد.»

با وجود آنکه انجام عملیات های اکتشافی از توسعه ای به دلیل تعهدات کمتر و دوره فعالیت کوتاه تر، کم هزینه تر و راحت تر است، اما دیگر کسی حاضر به اکتشاف نیست.

سرانه ۱۸ درصدی اکتشاف از هزینه های صنعت نفت و گاز جهان ، به ۱۳ درصد در سال جاری کاهش یافته است. نتیجه این شده است که حفاری های اکتشافی با وجود کاهش هزینه های عملیات اکتشاف به دلیل کاهش بهای نفت، همچنان رو به افول است.

تعداد چاه های حفر شده در آگوست سال جاری به ۲۰۹ رسید، در حالی که بر اساس آمار وود مکنزی، این میزان در مدت مشابه سال ۲۰۱۵، برابر ۶۸۰ و در سال ۲۰۱۴ برابر  هزار و ۱۶۷ بود. میزان متوسط از سال ۱۹۶۰ تا کنون برابر هزار و ۵۰۰ حلقه چاه بوده است.

بیوراستروم می گوید: «وقتی به آمار ۱۰ ساله نگاه می اندازیم، متوجه کاهش اکتشافات می شویم که هم اکنون تأثیر خود را می گذارد. اما تأثیر مهم تر در آینده خواهد بود که بهای نفت را به چالش می کشد.»

کریستین فائروویک، مدیر اجرایی بخش نروژ شرکت لاندین پترولیوم ای بی اسکاتلند می گوید: «تأثیر کاهش اکتشافات را ظرف پنج تا هشت سال آتی حس می کنیم. اما این فرصتی برای کسانی است که به این موضوع می اندیشند.»

بن ون بردن مدیرعامل شرکت رویال داچ شل هلند بر این عقیده است که : «شرکت های نفتی نیاز به سرمایه گذاری ۱ تریلیون دلاری برای پوشش تقاضای نفت دارند.»

وی افزایش تقاضا را در هر سال یک تا یک و نیم میلیون بشکه در روز تخمین زد و پیش بینی کرد عرضه به صورت طبیعی سالانه ۵ درصد افت کند.

در عین حال بیوراستروم هم می گوید: «تداوم قیمت پایین به این معنا است که حتی زمانی که سرمایه گذاران برای اکتشاف سرمایه گذاری می کنند، ریسک کمتری را می طلبند. آنها بر روی چاه های فرازآوری و میادین کشف شده تمرکز می کنند و کمتر سراغ مناطق بکر همچون حفاری های قطبی می روند که هزینه های حفاری و توسعه بیشتری را می طلبد. شرکت شل و استات اویل از بزرگ ترین شرکت های نفتی بودند که حفاری های سال گذشته آلاسکا را رها کردند.

او اضافه می کند : «روی هم رفته باید بدانیم که نفتی که جایگزین نفت استخراج شده می شود، از ۳۰ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۶ درصد در سال جاری کاهش پیدا کرده است؛ و از همه نگران کننده تر گزارش شرکت اکسون موبیل بود که از شکست ۱۰۰ درصدی فعالیت های اکتشافی اش در ماه فوریه خبر داد که طی ۲۲ سال گذشته بی سابقه بوده است.»

پر وولف، مدیرعامل شرکت حفاری دریایی سی دریل هم می گوید: «این موضوع بسیار وحشت آور است که هیچ فعالیت اکتشافی امروزه انجام نمی شود و کسی به فکر نفت نیست.»

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.