۸کشور برای سرمایه گذاری در صنعت برق ایران اعلام آمادگی کرده اند

|
0 دیدگاه

دولت قبل با واگذاری نیروگاه‌ها، ۶ هزار میلیارد تومان زیان روی دستمان گذاشت که دولت آن را برعهده گرفت

حسین ترکاشوند: در ۳ سال نخست دولت تدبیر و امید با همت دسته جمعی مدیران و کارکنان صنعت برق در سطوح مختلف، ۶ هزار مگاوات برق به ظرفیت قبل از آن اضافه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی روزنامه آسیا، مهندس حمید چیت چیان، وزیر نیرو دیروز در سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی برق با اعلام این مطلب گفت:۲ هزار مگاوات افزایش ظرفیت مربوط به سال ۹۴ تا ۹۵ می‌باشد که موجب شد کاری بزرگ صورت گیرد. چیت چیان برای طرح ذخیره‌سازی خاطر نشان ساخت: در طول تابستان ۱۳۲۰ مگاوات صرفه‌جویی داشته‌ایم.

وزیر نیرو تصریح کرد: در دولت گذشته بخشی از نیروگاه‌های این وزارتخانه به بخش خصوصی واگذار شد و بدهی‌های آن‌ها به گردن وزارت نیرو باقی ماند که با تلاش بسیار موفق شدیم ۶ هزار میلیارد تومان بار بدهی را از دوش وزارت نیرو برداشته و به عهده دولت بگذاریم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه نباید متناسب با میزان مصرف کشور مرتب به احداث نیروگاه روی آوریم گفت: باید با مدیریت مصرف و استفاده از امکانات موجود میزان برق کشور را در حالت تعادل نگه داریم، نه اینکه مدام به سمت احداث نیروگاه برویم.

چیت چیان با اشاره به اینکه سال ۹۵ نقطه عطفی در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است، افزود: استفاده از برق تجدیدپذیر باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد. برای نمونه اخیراً مناقصه‌ای در کشورهای حوزه خلیج فارس برگزار شد تا برق تولیدی از انرژی بادی با قیمت ۳ سنت و برق تولیدی از انرژی خورشیدی با قیمت ۲٫۹ سنت به فروش برسد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۱۰ هزار و ۸۳۰ مگاوات ظرفیت تولید برق در دست اجرا است، افزود: این نیروگاه‌ها شامل نیروگاه‌های حرارتی، آبی، DG و تجدیدپذیر هستند که برخی از آن‌ها مجوز نیز دریافت کرده‌اند.

وی گفت: هم‌اکنون در واگذاری هزینه‌های انشعاب بین ۷ درصد در روستاها و تا ۴۷ درصد در شهرهای بزرگ زیان‌ده هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در بخش توزیع نیز با مدیریت بار، ۳ هزار مگاوات از بار پیک کاهش داشته است، افزود: در صورتی‌که صرفه جویی و مدیریت نمی‌شد ناچار بودیم به همین میزان نیروگاه احداث کنیم.

وی تصریح کرد: اگر امکان تأمین منابع خارجی با هزینه کمتر داشته باشیم از آن استقبال خواهیم کرد.
وزیر نیرو از ارتقای راندمان نیروگاه‌ها و کاهش تلفات و استفاده از منابع تجدیدپذیر نیز به عنوان راهکارهای دیگر وزارت نیرو به منظور تقویت صنعت برق کشور یاد کرد.

هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در سی ‌و یکمین کنفرانس بین‌المللی صنعت برق به تشریح مهم‌ترین راهبردهای وزارت نیرو برای مقابله با چالش‌های صنعت برق اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر “برق برای همه” هدف راهبردی صنعت برق کشور است.

وی ادامه داد: استفاده از توربین‌های کلاسF  و H با راندمان بیش از ۵۸ درصد و افزایش سرمایه‌گذاری دولت در شبکه‌های فوق توزیع و انتقال و رفع موانع سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت برق نیز بخش دیگری از راهکارهای وزارت نیرو است. فلاحتیان با اشاره به تأمین منابع مالی لازم برای توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق سوخت صرفه‌جویی شده و افزایش عوارض مربوطه و همچنین تعویض کنتورهای هوشمند با کنتورهای معمولی را از دیگر راهکارهای وزارت نیرو برای مقابله با چالش‌های صنعت برق ذکر کرد و افزود: اولویت نصب یا تعویض کنتورهای هوشمند، با مشترکین دیماندی است.

وی ادامه داد: توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک و پراکنده و تولید هم‌زمان برق، حرارت و آب شیرین و همچنین اجرای برنامه‌های مدیریت بار و حمایت از سازندگان تجهیزات داخلی بخش دیگری از این راهکارها خواهد بود.

مهندس آرش کردی، مدیر توانیر نیز گفت: صنعت برق ایران به عنوان بزرگ‌ترین شبکه صنعت برق در منطقه دارای شاخصه‌های متعدد و فراوانی است که آن را به عنوان صنعتی برتر و زیربنایی در کل کشور معرفی می‌کند. وی با اشاره به تحولاتی که در صنعت برق طی دهه گذشته شاهد بوده است، گفت: مفاهیمی همچون انرژی‌های تجدیدپذیر و نقش آن در کاهش انتشار گازهای گل‌خانه‌ای، توجه به محیط زیست، شبکه‌های هوشمند و آماده‌سازی برق برای خدمت در یک جامعه و اقتصاد دیجیتال و بسیاری مفاهیم دیگر موضوعات جدیدی را پیش‌روی محققان، دست اندرکاران و تصمیم گیران صنعت برق نهاده است.

مدیرعامل توانیر افزود: حجم تاسیسات و تجهیزات زیربار، میزان رشد مصرف انرژی، جایگاه جهانی در ظرفیت منصوبه، خودکفایی در ساخت تجهیزات، اتکا به نبروی انسانی ماهر و کارآمد، صادرات فنی و مهندسی، وجود شرکت‌های بزرگ در بخش‌های مختلف موید این جایگاه برتر و شاخص است. وی یادآور شد: این موفقیت‌ها و دستاوردهای فراوان نقش بی‌بدیل دانشگاه‌ها و مراکز علمی و کنفرانس‌ها و سمینارهای تخصصی در رشته برق به خوبی مشخص است.

وی از ارسال ۱۲۸۰ مقاله به دبیرخانه سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی برق خبر داد و گفت: پس از بررسی‌های اولیه ۱۲۰۶ مقاله مرتبط با کنفرانس برای ۲۰ کمیته علمی و تخصصی ارسال شد که بیشترین مقالات رسیده مربوط به محورهای کیفیت برق، برنامه‌ریزی و مطالعات سیستم، توزیع نیروی برق و انرژی‌های تجدیدپذیر است. رئیس سی و یکمین کنفرانس بین‌المللی برق افزود: مقالات دریافت شده از ۲۹۳ سازمان مختلف و ۱۹۱۷ نویسنده داخلی و خارجی بوده که ۳۲۳ مقاله به زبان فارسی و ۶۶ مقاله به زبان انگلیسی مورد پذیرش واقع شده که معادل ۳۲ درصد مقالات ارسالی است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.