۸۵ درصد ساخت شناورهای ایرانی را چینی ها تامین می کنند

|
0 دیدگاه

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی از تفاهم‌نامه‌ای که باعث تامین مالی ۸۵ درصدی ساخت شناورهای ایرانی توسط کشور چین می‌شود خبر داد.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی از تفاهم‌نامه‌ای که باعث تامین مالی ۸۵ درصدی ساخت شناورهای ایرانی توسط کشور چین می‌شود خبر داد.
مهرداد مظفری امروز – یکشنبه – در نشست خبری خود با بیان اینکه واژه اقتصاد دریا باید به عنوان پنج واژه کلیدی، اقتصادی در ادبیات مسئولان و قانون‌گذاران جا بیفتد، گفت: صنایع دریایی را می‌توان با تعریف سه موضوع  دارندگان، متقاضیان و تامین‌کنندگان مالی شناخت و این در حالی است که ما تمرکز خود را بر روی یکی از اضلاع این مثلث یعنی تامین‌کنندگان مالی قرارداده‌ایم.

وی همچنین با اشاره به قراردادهایی که در حوزه صنایع دریایی عقد شده است، گفت: در حال حاضر صندوق توسعه صنایع دریایی اقدام به عقد قرارداد عاملیت با سه بانک توسعه تعاون، صادرات و رفاه کرده تا بتواند با ۲۱۰ میلیارد تومان سرمایه، بخشی از تامین مالی حوزه دریا را به عهده بگیرد. همچنین در کنار قراردادهای عاملیت بانکی، قراردادی نیز با شیلات منعقد شده است که طی هماهنگی‌های صورت گرفته با رئیس این سازمان قرار شد پروژه‌هایی که جهت نوسازی ناوگان به این صندوق معرفی می‌شود، تامین اعتبار شود.

مظفری در ادامه با تاکید بر اینکه جذب سرمایه گذاری خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: شاید بهترین قراردادی که منعقد شده است مربوط به جذب سرمایه خارجی باشد که در همین رابطه با شرکت ملی ماشین سازی چین قراردادی عقد شده که این شرکت با عاملیتی که بانک توسعه چین دارد ۸۵ درصد از هزینه پروژه ساخت شناورهایی که از طریق صندوق توسعه صنایع دریایی ایران معرفی می‌شود را متقبل شوند.

وی با اشاره به دیگر قرارداد این صندوق توسعه صنایع دریایی در خصوص تامین مالی این حوزه اظهار کرد: در راستای تامین ضمانت‌نامه‌های مالی برای صنایع دریایی قرارداد دیگری با صندوق ضمانت سرمایه گذاری آبان امضا شده است که بر اساس آن بتوانیم از مزیت‌ها و قابلیت‌های قانونی این صندوق که در ارتباط با بانک توسعه تعاون دارد جهت صدور ضمانت‌نامه‌های ساخت تا سقف ۷ میلیارد تومان استفاده کنیم.

مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دریایی ادامه داد: در مرحله صدور ضمانت‌نامه‌هایی که توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون صورت می‌گیرد ۵۰ درصد از کارمزد هزینه صدور را صندوق توسعه دریایی پرداخت می‌کند و این در حالی است که بانک توسعه تعاون بابت ماهیتی که دارد تخفیفی را نیز برای تعاونی‌های فعال در حوزه دریا نیز در نظر می‌گیرد.

مظفری در خصوص تاثیرات اعطایی در شش ماهه اول امسال به واحدهای صنایع دریایی گفت: برنامه اعطای تسهیلات در سال جاری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است که جهت دریافت این میزان اعتبار تا کنون هزار متقاضی به بانک‌ها معرفی شدند که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد آن‌ها توانستند تسهیلات بانکی را دریافت کنند.

وی همچنین با اشاره به برگزاری هجدهمین همایش و نمایشگاه صنایع دریایی در روزهای آینده تصریح کرد: امسال صندوق صنایع دریایی جذب سرمایه خارجی را قبل از شروع همایش با ۸۵ درصد فاینانس صورت داده است که مسئولان بانک چینی نیز در این رویداد حضور خواهد داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.