۹ هزار میلیاردتومان از درآمدمالیاتی امسال وصول نشد

|
0 دیدگاه

براساس آمارها در ۵ ماه امسال ۳۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد مالیاتی وجود داشته که نسبت به مصوب آن در این مدت حدود ۹ هزار میلیارد تومان عدم تحقق دارد.

درآمدهای مالیاتی دولت در ۵ ماهه امسال بالغ بر ۱۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مالیات‌های مستقیم وصول شده این در حالی است که رقم مصوب ۵ ماهه ۲۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.

همچنین جمع مالیات‌های غیرمستقیم ۱۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مصوب ۲۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ۷ هزار میلیارد تومان کمتر از پیش‌بینی‌ها وصول شده است.

طبق‌ آمارهای بانک مرکزی از این درآمدها مالیات بر واردات ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان و مالیات بر کالا و خدمات ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است. در این بین ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده وصول شده است.

همچنین در این مدت مالیات بر فروش سیگار ۱۵۰ میلیارد تومان و مالیات بر درآمد ۶ هزار میلیارد تومان وصول شده است.

براساس این گزارش مالیات اشخاص حقوقی ۱۲ هزار و ۷۷۰ میلیارد تومان بوده که کمتر از مصوب ۱۴ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان محقق شده است. ۲۱۰ میلیارد تومان نیز در ۵ ماهه امسال سهم مالیات واردات خودرو وصول شده است.

در این بین بالغ بر ۲۶۳۰ میلیارد تومان از محل فروش فرآورده‌های نفتی مالیات وصول شد. در مجموع جمع کل مالیات‌های وصول شده (مستقیم و غیرمستقیم) ۳۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مصوب ۵  ماهه بالغ بر ۴۴ هزار میلیارد تومان بوده رقمی حدود ۹ هزار میلیارد تومان از این درآمدها وصول نشده است.

بر اساس آمار، مجموع عملکرد درامد مالیاتی دولت در ۵ ماه سال جاری ۳۵۶ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مصوب ۵ ماهه سال جاری که باید ۴۴۰ هزار میلیارد ریال می‌شد، از تحقق ۸۰.۹ درصدی برخوردار شده است.

کارشناسان معتقدند رکود حاکم بر اقتصاد و نقص نظام مالیاتی برای شناسایی و پوشش کامل فعالان اقتصادی منجر به عدم وصول کامل این درآمدها شده است، البته در مورد مالیات بر درآمد سال ۹۴ که از تیرماه ۹۵ وصول می‌شود، طبق توافق سازمان امور مالیاتی و اصناف برخی واحدهای صنفی مالیات خود را به صورت قسطی تا دیماه ۹۵ می‌پردازند، که تا آن زمان میزان تحقق درامد نسبت به مصوب بهتر خواهد شد.
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.