آمریکا موانع صادرات هواپیما به ایران را لغو می‌کند

|
0 دیدگاه

رویترز اعلام کرد: دولت آمریکا گفته است هر لایحه‌ای که مانع صادرات هواپیما به ایران شود را لغو می‌کند.

دولت باراک اوباما گفته است هر قانونی را که به دنبال بلوکه کردن مبادلات مالی مرتبط با صادرات هواپیماهای مسافربری به ایران باشد را لغو خواهد کرد.

وی گفته است توافق هسته‌ای که اوایل امسال به توافق رسیده باید اجرایی شود.

بر اساس گزارش رویترز این قانون آخرین تلاش جمهوری‌خواهان در کاخ سفید است که می‌خواهند فروش هواپیماهای شرکت بوئینگ و ایرباس را به ایران متوقف کنند. کاخ سفید گفته است شرکای آمریکا هم باید در صورتی که این نوع قوانین اجرایی شود را ببینند زیرا آمریکا به اضافه انگلیس، روسیه، فرانسه، چین و آلمان برای لغو این تحریم‌ها در قبال عدم اجرای برنامه‌های هسته‌ای ایران توافق کرده‌اند.

توافق فروش بوئینگ و ایرباس به تعداد ۲۰۰ فروند هواپیما انجام شده که ایران می‌خواهد از این طریق ناوگان هواپیمایی خود را به روز کند.

بر اساس گزارش رویترز، برخی از اعضای کنگره نگرانی‌های خود را از لغو فروش به جهت تأثیر آن بر مشاغل اعلام کرده‌اند اما برخی مخالفان هم می‌گویند هواپیماهای مسافربری احتمال دارد به عنوان مقصد حمل‌ونقل جنگی استفاده شود. برخی بانک‌ها در حال حاضر مبادلات مالی را به دلیل نگرانی از جریمه شدن از سوی آمریکا انجام نمی‌دهند.

بعد از اینکه دونالد ترامپ در ژانویه به کاخ سفید آمد قانونگذاران انتظار دارند که تلاش بیشتری را برای توقف فروش هواپیما به ایران بکنند. ترامپ همواره توافق هسته‌ای با ایران را به باد انتقاد گرفته در حالی که این مسأله از سوی رئیس جمهور دموکرات اوباما به عنوان یک دستاورد حوزه سیاست خارجه محسوب می‌شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.