اجرای نیروگاه‌های جدید با راندمان ۵۸ درصد

|
0 دیدگاه

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از آغاز عملیات اجرایی ۵ هزار مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی در کشور با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد دلار خبر داد.

در ساختمان شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: طرح‌های آماده کلنگ‌زنی شامل نیروگاه‌های بندرعباس، توس، ارومیه، هریس، ماکو، کاشان، جهرم، چابهار، قشم ۲، عسلویه، غرب مازندران و رودشور است که از این تعداد ۶ طرح به صورت بیع متقابل، یک طرح توسط بخش خصوصی و ۴ طرح توسط شرکت تولید نیروی برق حرارتی احداث خواهد شد.

وی اضافه کرد: در بهره‌برداری از اصل ۴۴ قانون اساسی جهت جلب مشارکت بخش خصوصی در تولید برق، ‌۷۷ واحد نیروگاهی به ظرفیت حدود ۱۲ هزار مگاوات در کشور احداث شده است.

* ۲۸۰۰ مگاوات نیروگاه‌ها جدید در دست اقدام

طرزطلب با اشاره به اینکه ۲۸۰۰ مگاوات از این نیروگاه‌ها جدید احداث هستند که بخشی از این نیروگاه‌ها با ظرفیت ۲۲۰۰ مگاوات گازی هستند که به شیوه بیع متقابل به سیکل ترکیبی تبدیل خواهند شد گفت: ظرفیت این ۱۲ طرح حدود ۵ هزار مگاوات است که در ۱۰ استان کشور به صورت هم‌زمان فردا (سه‌شنبه) با حضور معاون اول رئیس‌جمهور کلید خواهد خورد و جزو برنامه‌های اقتصاد مقاومتی شرکت مادر تخصصی نیروی برق حرارتی در سال ۹۵ هستند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت موظف است عملیات اجرایی ۱۷ هزار مگاوات نیروگاه جدید را در سال ۹۵ آغاز کند گفت: عملیات ۵ هزار مگاوات از این ۱۷ هزار مگاوات فردا آغاز می‌شود و تا پایان سالجاری عملیات اجرایی ۱۲ هزار مگاوات مابقی نیز آغاز خواهد شد.

* راندمان ۵۸ درصدی برای نیروگاه‌های جدید

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی آغاز عملیات اجرایی هم‌زمان، ۵ هزار مگاوات نیروگاه توسط وزارت نیرو را در سال ۹۵،‌ حائز اهمیت دانست و ادامه داد: شش نیروگاه گازی که به سیکل ترکیبی تبدیل خواهند شد، راندمان این نیروگاه‌ها را ۱۴ درصد افزایش می‌یابد و نیروگاه‌های جدید نیز با راندمان ۵۸ درصد احداث می‌شوند.

وی ارزش سرمایه گذاری این ۱۲ طرح را نزدیک به ۳ میلیارد دلار ذکر کرد و افزود: در این میان فقط یک طرح، طرح دولتی نیروگاه کلاس F با ظرفیت ۸۹۰ مگاوات و مابقی مربوط به بخش خصوصی بوده و بجز یک طرح، بقیه از منابع صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار خواهد شد و آورده نقدی نیز توسط سرمایه گذار داخلی تأمین خواهد شد.

طرزطلب ادامه داد: یکی از این طرح‌ها با ظرفیت ۱۱۰ مگاوات توسط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و بخش خصوصی خارجی (چین) با اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیون یورو به‌صورت مشترک در منطقه ماکو احداث خواهد شد.

وی تاکید کرد: این اولین سرمایه‌گذاری مشترک بین بخش خصوصی داخلی و بخش خصوصی خارجی است.

او اظهار امیدواری کرد، بخش گاز تعدادی از این نیروگاه‌ها در سال آینده و مابقی نیروگاه‌ها در بخش بخار و گاز در نهایت تا سال ۹۸ به بهره‌برداری برسند.

*گاز تنها سوخت سال آینده نیروگاه‌ها

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه در ۸ ماه گذشته در مقایسه با سال قبل، مصرف گاز نیروگاه‌ها در وضعیت بهتری بوده است، افزود: ۹۵ درصد سوخت نیروگاه‌ها از گاز، ۲ درصد از گازوئیل و ۳ درصد از مازوت تأمین شده است.

وی با اشاره به ۴۸ میلیارد مترمکعب سوخت نیروگاه‌های کشور اظهار امیدواری کرد، تا پایان سال و در فصل سرما نیز سوخت گاز نیروگاه‌ها توسط وزارت نفت تأمین شود و از سال آینده نیز تمام سوخت نیروگاه‌ها از طریق گاز تأمین شود و بجز مواقع اضطراری، نیاز به استفاده از سوخت‌های مایع نباشد.

* یونیت در مرحله اخذ مجوزهای

محسن طرزطلب در بخش دیگری با اشاره به اینکه مذاکرات اولیه قرارداد یونیت به اتمام رسیده و در مرحله اخذ مجوزهای قانونی هستیم، افزود: این قرارداد شامل دو بخش است که یک بخش آن تجاری است که مربوط به شرایط عمومی و خصوصی موافقت‌نامه و پیمان و قیمت و مباحث فنی است و بخش دوم شامل جداول پیوست است که فازبندی شده بود تا در مرحله اول که مذاکرات به اتمام رسید فاز دوم که مربوط به جداول می‌شود مانند جداول بیمه، جداول گارانتی‌ها، تضامین و… بحث کنیم که این مباحث در خصوص فاز دوم همچنان ادامه دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه قرارداد یونیت اولین سرمایه‌گذاری خارجی بعد از برجام در حوزه برق در کشور بود که مذاکرات خوبی نیز در این زمینه صورت گرفت، گفت: ملاحظات خاصی برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور وجود دارد که بایستی با حساسیت بیشتری بررسی شود تا مشکلی ایجاد نشود.

وی تصریح کرد: اخذ تأییدیه‌های مختلف از مراجع ذی‌صلاح از جمله تأییدیه قرارداد، متن قرارداد و موضوعات مختلف مرتبط با این مسئله سبب طولانی شدن این پروسه شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی سیاست کلی وزارت نیرو را در خصوص این قرارداد و تمامی قراردادهایی که از منابع خارجی تأمین می‌شوند، استفاده حداکثری تجهیزات ساخت داخل در آن طرح‌ها ذکر کرد.

وی تصریح کرد: هر سرمایه‌گذار ایرانی یا خارجی که منشأ تأمین منابع مالی از خارج از کشور باشد، تمام تضامینی را که به قراردادهایی همچون یونیت تعلق بگیرد دریافت خواهد کرد.

*روشن شدن وضعیت قرارداد ۸۷۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی

طرزطلب با اشاره به اینکه در سال جاری تفاهم‌نامه حدود ۸۷۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی با حجم سرمایه‌گذاری حدود ۵٫۵ تا ۶ میلیارد دلار رابا کشورهای کره، ژاپن، چین و ترکیه داشته‌ایم، اظهار امیدواری کرد، این تفاهم‌نامه‌ها تا پایان سال جاری به نقطه روشنی برسند.

*خروج نیروگاه‌های قدیمی و جایگزین شدن نیروگاه‌های مدرن

وی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه حدود ۳ هزار مگاوات نیروگاه راندمان پائین بین ۲۱ تا ۲۲ درصد در کشور وجود دارد که عمر آن‌ها از ۳۵ سال نیز فراتر رفته است، گفت: برخی از این نیروگاه‌ها از مدار خارج خواهند شد، برخی تعطیل می‌شوند و برخی نیز جای خود را به نیروگاه‌های جدید با راندمان بالا خواهند داد.

طرزطلب ادامه داد: به عنوان نمونه، نیروگاه ری که از نیروگاه‌های قدیمی با راندمان ۲۲ درصد است جمع‌آوری خواهد شد و به جای آن نیروگاه فوق مدرن با راندمان بالا احداث می‌شود.

او با اشاره به اینکه سال آینده سه هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه خواهد شد، افزود: اگر روند مصرف به همین صورت ادامه یابد،‌ تابستان سال آینده ممکن است با کمبود نیروی برق مواجه شویم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بیان اینکه در سال جاری ۹۹ درصد نیروگاه‌های حرارتی در آمادگی کامل تولید قرار داشتند و از ۱۰۰ درصد ظرفیت خود برای تولید استفاده کرده‌اند، افزود: سیاست وزارت نیرو این است که نیروگاه‌های جدید، راندمان کمتر از ۵۸ درصد نداشته باشند.

وی با اشاره به طرح بازتوانی نیروگاه‌ها گفت: حدود ۴۷۰۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی در دستور کار بازتوانی قرار دارد که قرار است با مجوز شورای اقتصاد، هزینه بازتوانی آن‌ها از محل سوخت صرفه‌جویی شده تأمین شود.

طرزطلب با اشاره به اینکه ۳۱ درصد تعمیرات نیروگاه‌های کشور انجام شده و در سال آینده نیز نیروگاه‌ها با ۱۰۰ درصد ظرفیت خود به تولید ادامه خواهند داد، افزود: وزیر نیرو تاکید دارد تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری، تعمیرات نیروگاهی به اتمام رسیده و نیروگاه‌ها آماده بهره‌برداری کامل باشند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.