ارز تک نرخی آسیبی به پتروشیمی وارد نمی‌کند

|
0 دیدگاه

در حالی که در چند روز گذشته انتقادات بسیاری از سوی پتروشیمی ها نسبت به افزایش قیمت خوراک دست به دست می شد، وزیر نفت روز گذشته نرخ ها را به حالت سابق بازگرداند و حال جای سوال دارد اگر نرخ خوارک در آینده برپایه ارز آزاد محاسبه شود، چه سرنوشتی در انتظار پتروشیمی ها خواهد بود؟

در ابتدای آبان ماه سال جاری نرخ خوراک پتروشیمی‌ها افزایش قیمتی را تجربه کرد و در این میان نرخ ارز آزاد جایگزین نرخ ارز مبادلاتی شد اما این افزایش آنچنان دوام نیاورد و در پی انتقادات شدید مسئولان واحدهای پتروشیمی روز گذشته زنگنه وزیر نفت این مصوبه را لغو کرد و تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به حالت سابق بازگشت.

برخی از کارشناسان بر این باورند که این افزایش قیمت نرخ خوراک درحال حاضر زود بود و وزارت نفت این افزایش قیمت را باید با نگاه به بازارهای انرژی منطقه در سال ۹۶ پیگیری می‌کرد.

همچنین برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که وزارت نفت در پی تصمیمات دولت برای دستیابی به ارز تک نرخی به موضوع افزایش قیمت خوراک وارد شده است در این رابطه علیرضا صدری کارشناس بازار پتروشیمی، اظهار کرد: قیمت نفتا و گاز باید در کشور متناسب با قیمت‌های بین المللی باشد و مصوبه‌ای که وزیر نفت آن را لغو کرد فراتر از نرخ‌های جهانی بود.

وی تصریح کرد: با افزایش قیمت گاز و خوراک پتروشیمی قیمت تمام شده محصولات صنعت پتروشیمی در ایران افزایش یافت و سود حاصله را به شدت کاهش داده بود.

این کارشناس بازار پتروشیمی خاطر نشان کرد: زمانی که قیمت گاز و خوراک نسبت به بازارهای همچوار همچون قطر بیشتر باشد میزان سرمایه گذاری در ایران کاهش یافته و از سوی دیگر قدرت رقابت محصولات ایرانی را کاهش می‌دهد.

صدری با تأکید بر اینکه تصمیم زنگنه در شرایط فعلی کار بسیار درستی بوده است، یادآورشد: قیمت نفتا برای پتروشیمی‌ها بالاتر از قیمت هاب انرژی منطقه بوده و در شرایط فعلی با بازگشت به قیمت‌های گذشته شرایط بازار تا حدودی متناسب شده است.

وی با اشاره به اینکه محصولات صادراتی پتروشیمی در حال حاضر با نرخ ارز آزاد تعین قیمت می‌شود، بیان کرد: با توجه به گفته مسئولان تا پایان سال نرخ ارز تک نرخی خواهد شد از این رو به نظر می‌رسد پتروشیمی‌ها از این موضوع متضرر نشوند زیرا پتروشیمی در حال حاضر اجازه فروش ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی را بدون هماهنگی با بانک مرکزی ندارند.

این کارشناس بازار پتروشیمی یادآور شد: دولت برای فروش داخلی محصولات پتروشیمی نرخ معینی را تعیین کرده و در بورس این محصولات عرضه می‌شوند که در صورت وجود محصول مازاد می‌تواند محصولات را دربازارهای جهانی به فروش برساند این رویه عاملی شده تا تفاوت خرید نرخ خوراک با قیمت ارز مبادلاتی و فروش محصولات با نرخ ارز آزاد آنچنان به چشم نیاید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.