استاندار یزد: منابع بانکی استان برای حمایت از تولید ۲ برابر می شود

|
0 دیدگاه

استاندار یزد گفت: با دستور رئیس بانک مرکزی و به منظور رفع کمبود بودجه، منابع بانک های استان برای رونق تولید و پرداخت تسهیلات ۲ برابر خواهد شد.

سیدمحمد میرمحمدی شامگاه شنبه در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یزد گفت: در استان یزد ۲ هزار و ۱۰۸ واحد در سامانه بهین یاب نام نویسی کردند که پس از بررسی های انجام شده یک هزار و ۱۹۶ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شدند.
وی ادامه داد: تا هفته قبل ۵۶۳ واحد در مجموع ۴ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال تسهیلات از بانک ها دریافت کردند و کسب رتبه چهارم کشور در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی نشانگر توجه همه بخش ها در استان به فراهم آوردن شرایط مناسب برای رونق اقتصادی است.
نماینده عالی دولت در استان یزد تصریح کرد: در مجموع رونق فعالیت های اقتصادی استان سبب شده صادرات استان از نظر وزنی ۹ درصد افزایش یابد و در بخش واردات کاهش را شاهد بوده ایم.
رییس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان یادآور شد: در مجموع فعالیت های اقتصادی استان روندی مثبت را طی می کند که یکی از نمودهای آن افزایش ۸ درصدی حمل و نقل کاشی از استان در چهارماهه نخست امسال بوده که بیانگر رشد و رونق بازار در حوزه مصرف داخلی و خارجی است.
** بانک ها در زمینه رونق تولید عملکرد چشمگیری ندارند
معاون امور عمرانی استانداری یزد نیز در این جلسه روند پرداخت تسهیلات رونق تولید از سوی بانک ها را کند اعلام کرد و گفت: بانک ها در اعطای تسهیلات برای رونق تولید عملکرد چشمگیری نداشته و تخلفات متعددی نیز دارند که سپرده کردن بخش از تسهیلات یکی از این گونه تخلفات است.
سیدمحمدرضا سیدحسینی افزود: بخش عمده این تسهیلات در استان یزد برای بدهی‌های معوق و تسویه آن برداشته می شود و موقع پرداخت تسهیلات بانک‌ها، وام گیرنده را در شرایطی قرار می دهند که متقاضی مجبور شود بخشی از تسهیلات را نزد بانک سپرده‌ گذاری کند که در واقع این بخش از تسهیلات مسدود می شود.
وی افزود: پرداخت تسهیلات طرح رونق تولید از اهداف مورد نظر دولت دور شده در حالی که دولت باید شرایط مناسب تر و با مشکلات کمتر را برای تولید محصولات با کیفیت مطلوب و ورود به بازار فراهم کند.
معاون استاندار یزد تصریح کرد: بانک ها در این خصوص همواره با توجه به لزوم کسب سود بیشتر، زمان بازپرداخت تسهیلات را طوری تنظیم می‌کنند که وام گیرندگان همواره بدهکار باشند و سود و دیرکرد بدهند که باید فکری برای این مسئله در حوزه تسهیلات تولید صورت گیرد.
** کاهش پرداخت تسهیلات رونق تولید در بانک های استان
معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد نیز در این جلسه گفت: روند پرداخت تسهیلات به واحدها در این استان از آبان ماه کند شده و از ۷۳ مورد مهرماه به ۵۷ مورد کاهش یافته است.
جلیل فلاح تفتی فلاح با بیان اینکه در ۱۷ ماه گذشته ۳۱ جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و ۴۹۷ جلسه کمیته های تخصصی و کارشناسی برگزار شده، افزود: در جلسات برگزار شده، یک هزار و ۷۱۱ پرونده مطرح و بررسی شده که از میان آنها یک هزار و ۸۵۵ مورد مصوبه صادر شده است.
وی ادامه داد: از میان مصوبات این کارگروه یک هزار و ۴۵۴ مورد مربوط به بانک ها، ۱۹۳ مورد مربوط به تامین اجتماعی، ۷۷ مورد مربوط به امور مالیاتی، ۱۷ مورد گاز و ۹۲ مورد هم به سایر موارد مرتبط بوده که صنایع نساجی با ۱۹ درصد و صنایع شیمیایی و سلولوزی با ۱۸ درصد بالاترین میزان مصوبات را داشته اند.
معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد در ارتباط با فرآیند تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط و طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد گفت: از استان یزد دو هزار و ۱۰۸ واحد تا ۳۱ شهریور در سامانه بهین‌یاب ثبت نام کردند که پرداخت تسهیلات به یک هزار و ۱۹۶ واحد در حوزه صنعت و کشاورزی تصویب شد.
فلاح تفتی یادآور شد: در مجموع ۶۰ درصد تسهیلات شامل ۵۹۵ مورد مصوب شده در حوزه سرمایه در گردش ۴۰ درصد شامل ۲۸۳ مورد مربوط به سرمایه ثابت بوده که بانک های رفاه کارگران و صنعت و معدن بالاترین میزان مبلغ مصوب را پرداخته اند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.