اعلام آمادگی اسلوونی برای سرمایه گذاری در ایران

|
0 دیدگاه

نشست تجاری ایران و اسلوونی با حضور بروت پاخور رئیس جمهوری اسلوونی و حمید چیت چیان وزیر نیرو کشورمان و نمایندگان ۵۰ شرکت اسلوونیایی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد

زمینه فعالیت شرکت های اسلوونیایی که در نشست تجاری ایران و اسلوونی حضور دارند حمل و نقل هوایی، انرژی، بانکی و پولی، گردشگری، تجهیزات ارتباطات و فناوری اطلاعات، تجهیزات الکترونیک، تجهیزات ساختمانی، کشاورزی، پزشکی، صنایع غذایی، صنعت و معدن است.

در نشست تجاری ایران و اسلوونی همچنین شرکت های فعال در زمینه های کشتیرانی، تجارت الکترونیک، خدمات اقتصادی و سازمانی، داروسازی، تولید موتور و توربین های صنعتی حضور دارند.

اردیبهشت ماه امسال نشست مشترک اقتصادی دو کشور در اتاق ایران برگزار شد و شماری از مدیران و نمایندگان شرکت‌های تجاری و اقتصادی و بانک‌های اسلوونی، درباره راه‌های توسعه همکاری جمهوری اسلامی ایران و اسلوونی تبادل نظر کردند.

در نشست تجاری ایران و اسلوونی مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گفت: ایران و اسلوونی می‌توانند در زمینه انرژی، نفت و گاز، ساختمان و مسکن، حمل و نقل، معدن، کشاورزی، صنایع فولاد و داروسازی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

تخت روانچی افزود: انعقاد قرارداد در بخش انرژی، پتروشیمی، داروسازی، صنایع فولاد، کشاورزی و صنایع خودروسازی بین طرف‌های اسلوونیایی و ایرانی اهمیت دارد و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه‌ها از مشارکت، همکاری و سرمایه گذاری استقبال می‌کند و فرصت‌‌های لازم برای حضور شرکت‌های این کشور در ایران فراهم است.

به گفته وی، سرمایه‌گذاری متقابل همراه با افزایش صادرات و واردات بین دو کشور، اهمیت دارد. اسلوونی فرصت‌هایی در بخش فناوری نوین پیش رو دارد؛ در حالی که موقعیت ژئواستراتژیک ایران، همکاری در مورد نفت و گاز و استفاده از مسیرهای حمل و نقل را به دیگر کشورهای منطقه میسر می‌کند.

تخت روانچی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از حضور شرکت‌های اسلوونیایی به ویژه در مناطق آزاد تجاری استقبال می‌کند.

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در این نشست با هیات اقتصادی اسلوونی در تهران گفت: تحریم موجب شد در سال های گذشته حجم مبادلات تجاری بین ایران و اسلوونی به یک سوم کاهش یابد اما با رفع تحریم ها زمینه برای تقویت روابط اقتصادی بین دو کشور بیش از گذشته فراهم است.

به گفته وی ، دو کشور روابط مطلوب سیاسی دارند اما حجم روابط اقتصادی و تجاری آنها در حد قابل توجه و مناسب نیست که امیدواریم اجرای برجام و رفع تحریم ها، زمینه تقویت مناسبات اقتصادی دو کشور را فراهم سازد.

«ازدراوکو پوچیوالشک» وزیر توسعه اقتصادی و فناوری اسلوونی، در آن سفر از آمادگی شرکت های صنعتی اسلوونی برای سرمایه گذاری در ایران در بخش های تولیدی بویژه لوازم خانگی و کشاورزی خبر داد.

بر اساس آمارهای رسمی، حجم مبادلات تجاری ایران و اسلونی در سال های گذشته کاهش یافت و از ۹۶ میلیون یورو در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) به ۴۶ میلیون یورو در سال ۲۰۱۲ و به ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو در سال ۲۰۱۳ رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.