افزایش شاخص در گروی رشد نرخ کالاهای اساسی

|
0 دیدگاه

شاخص کل بورس امروز (سه شنبه) با ۷۴ واحد رشد به رقم ۷۹ هزار و ۳۹۳ واحد رسید.

شاخص کل بورس در دومین روز از آذرماه، اندکی تقویت شد، اما این رشد به معنای قرار داشتن شاخص در مسیری صعودی نیست، بر این اساس، احتمال کاهش مجدد آن و بازگشت به کانال ۷۸ هزار واحدی وجود دارد.
حجم معاملات در معاملات امروز، پایین بود به طوری که ۶۴۶ میلیون و ۱۴۳ هزار سهم و حق تقدم به ارزش بیش از یک هزار و ۸۰۲ میلیارد ریال در ۶۱ هزار و ۳۳۲ نوبت خرید و فروش شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه در جریان معاملات امروز نشان دهنده رشد بیشتر شاخص هاست، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) ۲۶ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۳۵ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۲۸ واحد، شاخص آزاد شناور ۴۲ واحد و شاخص بازار اول ۱۶۰ واحد افزایش یافت.
شاخص بازار دوم در معاملات امروز، روندی کاهشی داشت به طوری که ۴۵۰ واحد افت کرد.
نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، پارسان (نفت و گاز پارسیان)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و فملی (ملی صنایع مس) امروز با رشد خود بیشترین سهم را در بالارفتن شاخص داشتند، درمقابل تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، فارس (هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس) و خودرو (ایران خودرو) تاثیری منفی داشته و مانع رشد شاخص شدند.
حق تقدم سیمان کردستان، حق تقدم سیمان شرق، سیمان بجنورد، پارس خزر و سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران در معاملات امروز بیشترین میزان رشد قیمت را به نام خود ثبت کردند.
حق تقدم لیزینگ رایان سایپا، حق تقدم سرمایه گذاری آتیه دماوند، نیرو محرکه، مهرکام پارس و سرمایه گذاری آتیه دماوند نیز از بیشترین کاهش قیمت برخوردار بودند.

**رشد قیمت کالاهای اساسی، محرک اصلی بازار سرمایه
بهنام بهزادفر مدیر امور اعضای کانون کارگزاران به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفت: محرک اصلی بازار سرمایه در سال جاری ناشی از رشد کالاهای اساسی بوده است؛ زمستان سال گذشته را می توان اوج افت کالاهای کامودیتی محور (فلزات و مواد پایه) دانست.
وی افزود: شاخص بورس اوراق بهادار پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهوری این کشور، همانند اکثر بورس های دنیا در ابتدا با یک ریزش روبرو شد و بلافاصله آن را جبران کرد.
بهزادفر با بیان این که از زمستان سال گذشته تاکنون فلزات اساسی، نفت و فرآورده های نفتی رشد قابل توجهی داشتند و این موضوع، موجب شد بازار سرمایه کشور رشد مناسبی را تجربه کند، ابراز داشت: به عنوان مثال قیمت سنگ آهن در زمستان سال گذشته رقمی معادل ۳۵ دلار بود که اکنون با رشد ۱۰۰ درصدی حدود ۷۰ دلار شد و حتی رقم ۸۰ دلار را نیز تجربه کرد.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: قیمت مس نیز در همین بازه با ۲۵ درصد رشد از محدوده ۴۳۰۰ به محدوده ۵۴۰۰ دلار رسید، روی با ۷۵ درصد رشد از محدوده ۱۴۵۰ به ۲۵۵۰ دلار افزایش یافت.
بهزادفر با بیان اینکه این رشد مختص فلزات اساسی نبوده و برای نفت و مشتقات نفتی نیز صادق بوده، گفت: در بازه زمانی کمتر از یک سال نفت با ۷۰ درصد رشد از ۲۸ دلار به ۴۷ دلار رسید و البته رقم ۵۴ دلار را نیز در روزهای گذشته تجربه کرد.
وی اضافه کرد: در چنین شرایطی شرکت­ های مرتبط گروه محصولات شیمیایی، نفتی، فلزی و معدنی رشد بسیار مناسبی را تجربه کردند. تاثیرات سودآوری هم در گزارش های سه ماهه و هم در گزارش های شش ماهه صنایع مرتبط بسیار محسوس بود، به عنوان مثال نماد فاسمین با دو بار تعدیل در گزارش سال جاری رقمی معادل ۹۵۰ درصد تعدیل مثبت داده و نسبت به دی ماه سال گذشته نیز بازدهی معادل ۱۵۰ درصد داشته است.
مدیر امور اعضای کانون کارگزاران با اشاره به اینکه اکنون مهم ترین عنصر تعیین کننده پیش روی بازار سرمایه، نشست آتی اوپک است که در پایان ماه جاری (۳۰ نوامبر -۱۰ آذر) برگزار می شود، افزود: در این نشست مشخص می شود آیا اعضاء این سازمان بر سر نحوه کاستن از عرضه نفت به توافق خواهند رسید یا خیر.
وی گفت: اگر توافقی حاصل نشود سال ۲۰۱۷، چهارمین سال پیاپی تداوم مازاد عرضه بر تقاضا خواهد بود. اگر چنین شود قیمت نفت به محدوده ۴۰ دلار یا پایین تر کاهش پیدا خواهد کرد. چنین موضوعی می تواند به عنوان تهدید برای صنایع نفتی، پتروشیمی و پالایشگاهی تلقی شود و از آنجایی که بین قیمت نفت و سایر فلزات اساسی نیز ارتباط مستقیم وجود دارد این تهدید برای فلزات اساسی و حتی به صورت غیر مستقیم بر سایر صنایع کشور نیز وجود خواهد داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.