افزایش عملکرد محصول در ۱۰۰۰ نقطه تحت طرح بسیج همگام با کشاورز

|
0 دیدگاه

مدیر طرح بسیج همگام با کشاورز گفت: یکی از فعالیت های چشمگیری که مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز در محصول برنج در استان گیلان به ثمر رساندند طرح ترویج برنج رقم گیلانه در سطح استان بود.

سازمان بسیج مهندسین یکی از بازوهای تخصصی و در عین حال کاربردی بسیج در راستای اهداف والای استقلال اقتصادی و امنیت غذایی کشور است که تا کنون توانسته به موفقیت هایی دست یابد.

*اهداف بسیج مهندسین کشاورزی منطبق بر اهداف اقتصاد مقاومتی

جهانسوز با اشاره به آغاز هفته بسیج گفت: بسیج مهندسین کشاورزی علاوه بر وظیفه ی جذب متخصصین این عرصه و به کارگیری آنها در راستای امور ترویجی، ساماندهی آنها را در حوزه هایی که یک بسیجی بایستی در آنها حساسیت به خرج دهد، مثل بصیرت افزایی و یا تلاش در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی که توجه به آنها جزء منویات مقام معظم رهبری است، مأموریت اصلی خود می داند.

وی با اشاره به تلاش بسیج در سالهای دفاع مقدس گفت: امروز نیز بسیج بایستی اثربخش باشد و بسیجیان در کنار متولیان اجرایی کشور دست به کار شوند. در این راستا دو بازوی بسیج سازندگی و بسیج مهندسین کشاورزی به لحاظ نقش اساسی شان در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از اهمیت بیشتری برخوردارند.

*تآلیف ۵۱ جلد کتاب در حوزه کشاورزی

وی با اشاره به تألیفات سازمان بسیج مهندسین کشاورزی گفت: با همکاری و حمایت سازمان تحقیقات کشاورزی، تاکنون ۵۱جلد کتاب در زمینه های فقهی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست به همت جمعی از کشاورزان نمونه، کارشناسان خبره و همچنین پژوهشگران حوزه علوم انسانی تألیف شده که برخی از آنها در نوع خود منحصر به فرد و کاملا به روز هستند.

وی با اشاره به انتشار اولین جلد از کتاب اخلاق کشاورزی گفت: پیش از این کتبی در این حوزه ها تهیه شده بوده است اما اکنون به صورت اختصاصی و مدون این مجموعه ها آماده شده اند.

*فاصله ی زیاد بین رکورد تولید و میانگین تولید محصولات کشاورزی

معاون سابق وزارت جهادکشاورزی با اشاره به همکاری بسیج مهندسین کشاورزی با دستگاه های اجرایی گفت: این سازمان دوشادوش وزارت جهاد کشاورزی نقش آفرینی می کند و با سازمان جنگلها و مراتع و نیز سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی در زمینه ی توانبخشی کشاورزان همکاری های گسترده ای دارد.

وی با اشاره به این نکته که اختلاف رکوردهای ملی تولید محصولات کشاورزی با میانگین تولید همان محصول در کشور غالبا بین دو تا هجده برابر  است افزود: در همین راستا دو طرح بسیج همگام با منابع طبیعی و بسیج همگام با کشاورز ایجاد شد که در آن هدف اصلی علمی کردن کشاورزی به منظور نزدیک کردن میانگین کل تولید محصولات به رکورد کشوری است. این طرح موفق شد در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی در بیش از هزار نقطه از کشور، موجب افزایش عملکرد محصول شود.

*علمی کردن کشاورزی با آموزش ۶۰۰۰متخصص کشاورزی

جهانسوز افزود: به همین منظور هسته های علمی کردن کشاورزی تشکیل شد که در آنها مهندسین کشاورزی جهت هدایت کشاورزان، تحت آموزشهای بسیار سودمند قرار گرفتند. در این هسته ها تا کنون ۶۰۰۰نفر آموزشهای تسهیلگری و تخصصی دیده اند تا با اعزام به مزارع کشور گامی در جهت تامین امنیت غذایی، و اقدام عملی در راستای اقتصاد مقاومتی برداشته شود و گوشه ای از رضایت خاطر رهبر معظم انقلاب را جلب کنیم.

*۶۸۰۰روستا تحت پوشش طرح بسیج همگام با کشاورز

در همین ارتباط  عبدالله جعفری، مجری طرح بسیج همگام با کشاورز گفت: سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی از سال ۱۳۹۳ با ارائه طرح ملی بسیج همگام با کشاورز با هدف کاهش فاصله عملکردی بین کشاورزان معمولی با کشاورز نمونه و با راه اندازی کارگروه علمی سازی کشاورزی در پایگاه های مقاومت بسیج روستایی که تاکنون ۶۸۰۰  روستا راتحت پوشش قرار داده مبادرت به ورود جدی درعرصه خودکفایی و تامین امنیت غذایی نمود.

*شبکه تخصصی و شبکه تسهیلگری در راستای اهداف طرح

وی افزود: برای دستیابی به اهداف تعیین شده طرح، آموزش بیش از ۶۰۰۰ نفر از مهندسین کشاورزی تحت پوشش طرح را در قالب دو شبکه تخصصی و تسهیلگری صورت پذیرفت در شبکه تخصصی نزدیک به ۲۰۰۰ مهندس کشاورزی که به لحاظ علمی و عملی از توانایی های بیشتری در حوزه کشاورزی برخوردار بودند تحت آموزش های تخصصی با حضور بهترین اساتید کشور قرار گرفتند و در نهایت به عنوان سرمربیان محصولی وارد طرح شدند از طرف دیگر در شبکه تسهیلگری ۴۰۰۰ نفر از مهندسین کشاورزی علاوه بر آموزش های تخصصی به فراگیری  تکنیکهای تسهیلگری به منظور جلب مشارکت کشاورزان برای حضور فعال در طرح پرداختند و در نهایت به عنوان مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز در سراسر کشور به کارگیری شدند.

*۱۲۰۰نقطه تحت پوشش طرح افزایش عملکرد داشته است

جعفری اذعان داشت: ما با حضور در روستاها و آموزش های به موقع و متناسب با عملیات کشاورزی (کاشت ، داشت، و برداشت) در عرصه میدانی توانستیم اولین گام در نقش آفرینی بسیج در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی کشور را برداریم به گونه ای که در سال جاری از بیش از ۱۲۰۰ نقطه از ۲۶ استان در محصولات مختلف بالاخص گندم و برنج با تایید جهاد کشاورزی گزارش افزایش عملکرد به سازمان ارسال گردید. این افزایش عملکرد در برخی شهرستان ها مانند شهرستان ملکشاهی در استان ایلام در محصول گندم در مقایسه با مزارع شاهد بیش از ۳۰ تا ۷۰درصد گزارش شده است. در شهرستان ساری در استان مازندران اثرگذاری طرح به اندازه ای مورد رضایت کشاورزان قرار گرفت که بیش از ۴۵ دهیار این شهرستان با ارسال نامه کتبی ضمن تقدیر از نقش آفرینی بسیج در ایجاد امید بین کشاورزان و افزایش عملکرد محصول برنج، خواستار گسترش طرح در سایر روستا های استان شدند.

*توزیع و ترویج ارقام زودرس و پربازده تحت طرح

مدیر طرح بسیج همگام با کشاورز اعلام کرد: یکی از فعالیت های چشمگیری که مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز در محصول برنج در استان گیلان به ثمر رساندند طرح ترویج برنج رقم گیلانه در سطح استان بود این رقم  جزو ارقام زودرس برنج بوده، نیاز آبی کمتری دارد برداشت مکانیزه آن نیز آسان تر و به دلیل پنجه زنی زیاد به لحاظ اقتصادی بذر کمتری از سایر ارقام نیاز دارد که مقرون به صرفه تر می باشد .

وی افزود: مربیان طرح بسیج همگام باکشاورز با همکاری موسسه تحقیقات با توزیع رایگان بیش از یک تن بذر با هدف ترویج در بین کشاورزان و نیز با  برگزاری کلاس های آموزشی به صورت جمعی و انفرادی و منظم پا به پای کشاورزان در جهت توسعه کشت این رقم ارزشمند حرکت کردند که درنهایت توانستیم ، ترویج کشت این رقم در سطح استان را صورت دهیم به گونه ای که در ۱۰۰ مزرعه که تحت پوشش مربیان طرح بود فقط یک مورد بلاست برنج گزارش گردید در صورتی که در ۳۰ مزرعه تحت پوشش جهاد کشاورزی شهرستان بود ۱۲ مورد بلاست برنج گزارش شد که این امر گواه تسلط مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز به لحاظ تخصصی و قدرت انتقال دانش روز به کشاورزان و نیز حضور مداوم و متناسب با نیاز کشاورز در مزرعه می باشد. ما امیدواریم بتوانیم با روحیه جهادی و تفکر بسیجی که در بین مربیان طرح بسیج همگام با کشاورز و جود  دارد گام های بلند تری در راه افزایش عملکرد و ارتقاء بهروری به منظور دستیابی به خودکفایی و امنیت غذایی در حوزه کشاورزی کشور برداریم

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.