افزایش فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی با گشایش در توسعه روابط بین الملل

|
0 دیدگاه

مدیر عامل شرکت بورس گفت: ارزش بازار سهام از ابتدای سال جاری تا مهرماه همان سال حدود ۳۸هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد خوبی داشته است.

حسن قالیباف اصل در هشتمین همایش فرصت های سرمایه گذاری و سومین نمایشگاه بورس, بانک, بیمه و خصوصی سازی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه برگزاری پنل بازار سرمایه بتواند در راستای آشنایی سرمایه گذاران با بازار سرمایه مفید واقع شود، عنوان کرد: بنده در خصوص وضعیت بازار سرمایه طی سال های اخیر و پتانسیل های آن برای فعالیت و تامین مالی صحبت می کنم.

قالیباف اصل افزود: بازار سرمایه در سه حوزه گام های مثبتی برداشته تا در اقتصاد ملی و تامین مالی فعالیت های اقتصادی نقش موثری داشته باشد و در این راستا پیشرفت های خوبی داشته است، به گونه ای که در حوزه ابزار تنوع خوبی ایجاد نموده است.

وی به وضعیت ارزش بازار سهام و بدهی طی یک سال اخیر اشاره کرد و گفت : در شرایط فعلی ارزش بازار سهام۳۳۰ هزار میلیارد تومان محاسبه می شود. به طور کلی۳۲۳شرکت از ۳۷ صنعت در بازار سرمایه حضور دارند. در کنار آن خوشبختانه در بازار بدهی شاهد افزایش تنوع ابزار و ارزش این بازار بوده ایم. بطوریکه در حالی ارزش بازار بدهی طی یک سال اخیر ۲۲۰۰میلیارد تومان ارزش گذاری شده که این رقم طی سال جاری با رشد ۴برابری به ۸۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: ارزش بازار سهام نیز از ابتدای سال جاری تا مهرماه همان سال حدود ۳۸هزار میلیارد تومان است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد خوبی داشته است.

مدیر عامل شرکت بورس به پیشرفت های بورس اوراق بهادار در حوزه نهادهای مالی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر۱۷۰صندوق سرمایه گذاری اعم از سهام با درآمد ثابت ،ETF و صندوق پروژه و زمین و ساختمان در بورس حضور دارند و ارزش دارایی این صندوق ها در حالی سال گذشته ۶۵ هزار میلیارد تومان محاسبه شده که این رقم امسال به رقم۱۰۰هزار میلیارد تومان ارتقا یافته است.

قالیباف در انتها با اشاره به آمار و اطلاعاتی در خصوص صدور کد معاملاتی سهامداران خارجی و ارزش تعاملات آنها در این خصوص گفت: در مجموع ۷۲۶ کدمعاملاتی خارجی صادر شده که ۱۷۰ کد طی سال جاری صادر شده است.

همچنین ارزش معاملات این گروه از سهامداران با رشد حدود۵۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته به رقم۱۶۳۰میلیارد ریال دست یافته است.

امیدواریم با گشایش در توسعه روابط بین المللی شاهد گسترش فعالیت سرمایه گذاران خارجی در بورس تهران باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که علت توقف طولانی مدت برخی از نمادها در بورس و نیز قطعی مكرر سامانه معاملات چیست؟؛ گفت: نهاد ناظر و نهاد اجرایی علاقه ای به توقف طولانی مدت نماد ندارند ولی در برخی از موارد همچون بانک ها چاره ای جز توقف نماد وجود ندارد. همچنین هسته معاملات بورس تهران بين المللی است و از نرم افزار استفاده شده در بورس بسیاری از کشورها استفاده میشود. حال آنکه به دلیل اعمال تحریم ها طی چند سال اخیر این نرم افزار بروز رساني نشده است.

وي ادامه داد: مشکل قطعی سامانه معاملات نيز عمدتاً در اجرای برنامه عرضه اولیه رخ می دهد که برای رفع آن اقدام به تغییر دستورالعمل برنامه عرضه اولیه نمودیم که كارهای نهایی آن در سازمان بورس به پایان رسیده و طی دو ماه آتی ابلاغ و اجرایی می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.