افزایش مشکلات بخش تعاون با تصویب قانون جدید

|
0 دیدگاه

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه به جز رهبری مدیران دولتی به تعاون اعتقاد ندارند گفت: لایحه اصلاح قانون تعاون بیش از ۳۰۰ ماده و تبصره و آیین نامه دارد و در صورت تصویب پیچیدگی کار بیش از حد می‌شود 

در حالی نمایندگان مجلس و اتاق تعاون معتقد هستند اگر قانون تعاونی ها به درستی اجرا شود نیازی به اصلاح نیست، وزارت تعاون بر اهمیت اصلاح قانون تعاونی ها در راستای اصل۴۴ تأکید دارد.

همین موضوع باعث شد که در هفته‌های اخیر تشکل‌های تعاونی و مقامات بخش تعاون کشور نسبت به ارسال اصلاحیه قانون تعاون به مجلس واکنش نشان دادند و در اعتراض به اصلاح این لایحه در مجلس  نظرات کارشناسی خود را بیان کرده و در نهایت خواستار عودت این لایحه از مجلس به دولت شدند.

تعاونگران معتقدند  این لایحه در جهت پیشبرد اهداف بخش تعاون نیست و ابهام هایی زیادی دارد که باید از سوی وزارت تعاون پس از بررسی برطرف شود.ماشاء الله عظیمی، دبیر کل اتاق تعاون ایران معتقد است اصلاحیه قانون تعاون لایحه‌ای غیر ضرور برای بخش تعاون است که در صورت تصویب آن نه تنها سهم ناچیز بخش تعاون از بین رفته، بلکه اختیارات بخش تعاون نیز محدود خواهد شد.

* مجلس جلوی نابودی ریشه‌ای تعاون را بگیرد

در همین راستا شب گذشته با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای هیأت رئیسه اتاق تعاون ایران، نشستی به منظور بررسی لایحه تعیین وظایف و اختیاران وزارت تعاون و لایحه اصلاح قانون تعاون، برگزار شد و به بررسی نقطه نظرات و پیشنهادات پیرامون لوایح پرداخته  شد.

در این نشست بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران درباره نقش موثر بخش تعاون در کشور گفت:بخش تعاون به عنوان یک مقوله ی اقتصادی و اجتماعی در دنیا مطرح است به طوری که حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تعاونی در دنیا در حال فعالیت است و بیش از یک میلیارد نفر از خدمات تعاونی‌ها استفاده می کنند.

وی گفت: در کشور ما در حال حاضر ۱۱۰ هزار تعاونی فعال با بیست میلیون عضو وجود دارد و این موضوع نشان دهنده نقش سازنده تعاون در اقتصاد کشور است.

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به سهم ۲۵ درصدی در نظر گرفته شده برای بخش تعاون گفت: متاسفانه به دلایل متعدد تا کنون بخش به چشم انداز مورد نظر نرسیده و سهم فعلی آن حداکثر هفت درصد از اقتصاد کشور است.

عبداللهی اقتصاد دولتی و عدم اعتقاد دولت‌ها به بخش تعاون را عامل عقب ماندگی بخش تعاون دانست و تصریح کرد: بالغ بر ۷۰ تا ۷۵ درصد اقتصاد در دست دولت است اما دولت از این سهم کوتاه نمی‌آید، طبیعی است که بخش تعاون علیرغم مزیت ها و ظرفیت‌هایی که دارد، مغفول بماند.

وی گفت: به صراحت می گویم که غیر از مقام معظم رهبری تقریبا تمام دولت ها و مدیران دولتی به بخش تعاون اعتقاد ندارند و این امر به نوبه خود مشکلات زیادی را تاکنون برای این بخش در پی داشته است.

وی ادامه داد: اگر احکامی که در برنامه پنجم برای بخش در نظر گرفته شده بود به صورت جدی به اجرا در می‌آمد شاید بحران بیکاری به این شکل در کشور وجود نداشت.

عبداللهی به لایحه وظایف و اختیارات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در حال حاضر به کمیسیون اقتصادی رفته و به موازات آن لایحه اصلاح قانون تعاون در کمیسیون اجتماعی اشاره کرد و افزود: با تصویب این لوایح وضع بخش تعاون بیش از گذشته دولتی خواهد شد و شرایط آن به مراتب از آن چه که هست وخیم تر خواهد شد و می توان گفت با تصویب لوایح بخش تعاون از ریشه نابود می‌شود.

رئیس اتاق تعاون ایران خاطرنشان کرد: در گذشته قوانین خوبی از جمله قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار، قانون حمایت از از تولید رقابت پذیر و از همه مهم تر اجرایی کردن سیاست‌های کلی اصل ۴۴ تصویب شده بود اما این لوایح در تضاد کامل با این قوانین هستند.

وی بیان کرد: لایحه اصلاح قانون تعاون بیش از ۳۰۰ ماده و تبصره و آیین نامه دارد و در این صورت پیچیدگی کار بیش از حد می‌شود و مشکلات زیادی به وجود می آید.

عبداللهی با اشاره به برگزاری مجمع جهانی ICA در سال ۲۰۱۸ در ایران گفت:برای اولین بار در طول تاریخ بخش تعاون، معاون امور بین الملل اتاق تعاون به عنوان هیئت رئیسه ICA انتخاب شد و قرار است این مجمع در ایران برگزار شود و این امر در حالیست که یکی از اهداف مهم ICA دولت زدایی از بخش تعاون است در صورتی که با تصویب این لوایح بخش تعاون کاملا دولتی می‌شود.

رئیس اتاق تعاون ایران با ارایه نقطه نظرات و پیشنهادات پیرامون لوایح،خواستار بازگرداندن و اجماع نظران با حضور اتاق‌های تعاون و اتخادیه‌‌های تعاونی شد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.