افزایش ۲ برابری صادرات نفت ایران به کره‌

|
0 دیدگاه

صادرات نفت ایران به کره جنوبی در ماه سپتامبر بیش از ۲ برابر شد و به ۷۸ میلیون بشکه رسید و این درحالی است که رقم صادرات ایران در سال گذشته به علت تحریم‌ها نسبت به سال‌های قبل به شدت کاهش یافته بود.

آمارهای صنعتی نشان داد، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ۹ ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۲ برابر شده است.

صادرات نفت ایران به کره جنوبی در حالی بیش از ۲ برابر شده است که صادرات نفت ایران طی سال‌های گذشته بر اثر تحریم‌های نفتی به شدت کاهش یافته است و این افزایش به معنای بیشتر شدن صادرات نفت ایران نیست بلکه به معنای نزدیک شدن به میزان صادرات پیش از تحریم‌هاست.

بر اساس این آمار، صادرات نفت و میعانات گازی ایران در بازه زمانی ژانویه تا سپتامبر به ۷۸ میلیون بشکه رسید. این رقم برای همین بازه در سال گذشته برابر با ۳۳٫۶۳ میلیون بشکه بود.

صادرات نفت ایران ۹٫۷ درصد از مجموع واردات نفتی کره جنوبی را را تشکیل می‌دهد. کره جنوبی در ماه سپتامبر در مجموع به تنهایی ۱۲٫۱۵ میلیون بشکه نفت به ارزش ۵۲۶ میلیون دلار وارد کرده است که ۱۰۶ درصد به لحاظ حجم و ۷۲٫۳ درصد به لحاظ قیمت از پارسال بیشتر است.

ارزش نفتی که سئول سال گذشته  از ایران خریده است به ۲٫۲۰ میلیارد دلار می‌رسد که ۵۰ درصد کمتر از سال قبل از آن و بسیار کمتر از ۹٫۳۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ بود.

به لحاظ حجم، واردات نفت و میعانات گازی کره جنوبی از ایران در سال گذشته برابر ۴۲٫۰۴ میلیون بوده است. این رقم در سال ۲۰۱۴ برابر با ۴۴٫۹۲ میلیون و در سال ۲۰۱۲ برابر با ۵۶٫۱۴ میلیون بشکه بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.