افول پادشاهی عربستان سعودی بر بازار نفت

|
0 دیدگاه

پادشاهی عربستان سعودی بر نفت پس از چهار دهه رو به افول است.

عربستان برای جلوگیری از این سقوط کار زیادی از دستش بر نمی آید. درست است که عربستان هنوز بزرگترین صادر کنندۀ نفت و دومین تولید کنندۀ نفت جهان است، اما دیگر توانایی اش را برای کنترل بازار نفت از دست داده است.

پادشاهی عربستان سعودی بر نفت پس از چهار دهه رو به افول است. عربستان برای جلوگیری از این سقوط کار زیادی از دستش بر نمی آید. درست است که عربستان هنوز بزرگترین صادر کنندۀ نفت و دومین تولید کنندۀ نفت جهان است، اما دیگر توانایی اش را برای کنترل بازار نفت از دست داده است.

عوامل بسیاری در کاهش قدرت عربستان سعودی بر بازار نفت وجود دارد. دو عامل اصلی ای که موجب کاهش سلطۀ عربستان بر بازار نفت شد از این قرار است:

یکی از این عوامل تصمیمی است که عربستان در نوامبر ۲۰۱۴ برای چشم پوشی از نقش تاریخی اش در تنظیم تولید گرفت و با افزایش تولیدش بازار را اشباع کرد. عامل دیگر انقلاب نفت شیل آمریکا بود که موجب عرضۀ بیش از حد نفت شد. اما عربستان هنوز این شانس را داشت که کنترل اوضاع را به دست بگیرد، اما طمع کرد و با این فکر که می تواند از رقیب پیشی بگیرد، تولید نفت خود را مدام افزایش داد، تا جایی که در ماه جولای به رکورد جدیدی از سطح تولید رسید.

تولید نفت، آن هم به هر قیمتی، نه تنها برای عربستان بلکه برای صنعت نفت جهانی گران تمام شد و موجب سقوط قیمت نفت گردید، به نحوی که تنها در سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ میلیارد کسری بودجه برای عربستان به همراه داشت.

سؤالی که پیش می آید این است که آیا واقعاً اوضاع عربستان بد شده است؟ مانند بیشتر پرسش ها، پاسخ این سؤال بستگی به این دارد که از چه کسی و در چه زمانی پرسیده می شود. اما «محمد التویجری» معاون وزیر اقتصاد عربستان ماه اکتبر در برنامه ای تلویزیونی اعلام کرد که “اگر ما هیچ تغییری در سطح تولید ایجاد نمی کردیم، و اوضاع اقتصاد جهانی به همان نحو می ماند، ورشکست شدن ما ظرف سه یا چهار سال حتمی بود.”

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.