اقتصاد کشور از نبود مدیران خوش بین رنج می برد

|
0 دیدگاه

بنیانگذار تکنیک های نوین خوش بینی در ایران گفت: فضای اقتصادی کشور به شدت از نبود نگرش خوش بینانه مدیران میانی و صاحبان صنایع رنج می برد.

احمد ستایش پژوهشگر علوم رفتاری و نویسنده کتاب سرزمین خوش بینی  در گفت و گو با خبرنگار روزنامه آسیا با بیان این مطلب اظهار داشت:  تجربه تورم ۴۰ درصدی و شرایط رکود پس از آن باعث ایجاد نگرش بدبینانه ای در فعالان اقتصادی و پدیدار شدن رفتارهای نامتعارفی در فرهنگ اصیل بازار شده است، نگرشی که به شدت در ادبیات کسب و کار کشور سایه انداخته و حتی در میزان فروش نیز تاثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه نگاه نامطمئن مدیران و فروشندگان در معاملات آنها تاثیر گذاشته است افزود: شکی نیست که بخشی از کندشدن فعالیت های تجاری به دلیل عدم نگرش خوش بینانه در ادبیات معامله است و فقدان آن به شدت فضای اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

بنیانگذار تکنیک های نوین خوش بینی در ایران تصریح کرد: فراتر از چارچوب منطقی، موجی از تحقیقات نشان می دهد که جهت گیری های خوش بینی و یا اعتماد به نفس بیش از حد، نقش اصلی را در معاملات،سرمایه گذاریها و فرآیند ایجاد تصمیم گیری تأمین منابع مالی بازی می کند.

وی ادامه داد: مدیران و فروشندگان خوشبین فرض می کنند که تصور خود آنها در مدل های سنتی مالی رفتاری کمتر منطقی است به همین دلیل آنها معتقدند که پروژه های اقتصادی تحت کنترل آنها بهتر از آنچه که واقعاً هستند، وجود دارند در این صورت، یک بازده مورد انتظار بالاتری به این پروژه ها از ارزش واقعی آنها نسبت می دهند و همین امر مجموعه را پویاتر و فعال تر می کند.

این پژوهشگر گفت: تحقیقات بارها نشان داده که مدیران، فروشندگان و فعالان اقتصادی که با جهت گیری خوش بینی به موارد نگاه می کنند در ذهنیت مخاطب به عنوان متفکر توصیف می شوند و همین امر احساس امنیت را برای طرف دیگر معامله ایجاد می کند موضوعی مهم و با اهمیت در حوزه کسب و کار که باعث رونق گرفتن درآمد آنها می شود.

ستایش با تاکید بر این که سایه بدبینی باعث احتیاط بیش از حد و کند شدن روند معاملات شده است خاطر نشان کرد: بی تردید آموزش شیوه ها و روش های خوشبینی فعالان اقتصادی و القاء احساس امنیت و اطمینان به مشتریان و طرف های معامله باعث تسریع روند معاملات و باز شدن گره رکود خواهد شد.

1 پسندیده شده
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.