الزام توجه به نیازهای اساسی مردم

|
0 دیدگاه

در بسته خروج از رکود دولت توجهی به نیازهای اساسی مردم نشده است و با این وجود نباید انتظار معجزه را پس از یک سال از این بسته را داشت.

بیشتر از یک سال از بسته حمایتی خروج از رکود دولت می‌گذرد و با شرایط فعلی اقتصاد کشور نباید انتظار معجزه از بسته خروج از رکود دولت داشت زیرا اقتصاد ایران با مشکلاتی ساختاری درگیر است ولی دولت قصد دارد با این بسته بدون افزایش تورم رکود را مهار کند.

آنچه در این شرایط مهم است قرار گرفتن اقتصاد در مسیر صحیح است  تا گام به گام و به تدریج به کاهش مشکلات کمک کند. حال سوالی که مطرح می شود این است که آیا این بسته می تواند اقتصاد را در مسیر درستی قرار دهد؟

در بسته خروج از رکود چند سناریو برای نرخ های رشد اقتصادی در نظر گرفته و بیان شده که متناسب با رشد اقتصادی چه مقدار سرمایه گذاری باید صورت بگیرد، منابع مالی از طریق شبکه های مالی و بازار بورس و  ورود سرمایه های خارجی به کشور مورد توجه قرار گرفته و شکاف میان سرمایه داری و منابع مالی دیده شده است.

البته مواردی همچون چگونگی سامان دادن بخش مسکن طرف عرضه که موجب کاهش مشکلات توسعه شهری شود و یا سرمایه گذاری مستغلاتی معقول تر و کاهش بازدهی آن که به ورود سرمایه به بخش های صنعت و کشاوزی منجر شود از جمله بحث هایی هستند که در این بسته به آنها اشاره نشده است.

در این رابطه عباس علی نورا در خصوص تاثیر بسته خروج از رکود دولت بر روند رکود و تورم در اقتصاد کشور گفت: شرایط فعلی اقتصاد کشور نشان دهنده عدم تاثیرگذاری بسته خروج از رکود دولت است و با توجه به گذشت بیش از یک سال از اجاری این طرح نه تنها شاهد خروج از رکود در اقتصاد کشور نیستیم بلکه این روند برای از مهار تورم رکود را بیشتر کرده است.

وی در ادامه افزود: عملکرد اقتصادی دولت برای ارائه بسته خروج از رکود آنقدر موثر نبوده تا بتواند رکود حاکم بر اقتصاد را مهار کند زیرا ایجاد ارائه کارت خرید با توجه به کاش قدرت خرید مردم راهکار مناسبی به نظرنمی‌رسد زیرا مردم به جای خرید کالا ترجیح می‌دهند این مبلغ را در جهت رفع نیازهای روزمره خود استفاده کنند به همین علت  نمی‌توان انتظار رشد اقتصاد کشور را با این بسته داشت.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به نیاز مردم به وام‌های بلند مدت با سود کم برای رشد اقتصاد تصریح کرد: دولت به جای ارئه کارت‌های خرید به مردم با سود بالا می‌تواند وام‌هایی با بازپرداخت بلند مدت و سود کم در اختیار آن‌ها قرار دهد و از این طریق با افزایش قدرت خرید مردم موجب خارج شدن اقتصاد کشور از رکود شود.

نورا با بیان اینکه اقدامات اخیر دولت به مهار تورم رکود را بیشتر در اقتصاد مهار کرده است، گفت: اقدامات اخیر دولت و بسته خروج از رکود دولت تنها توانسته تورم را تا حدودی کاهش دهد که این امر در واقع امر موجب بیشتر شدن شرایط رکودی دراقتصاد کشور شده است و نتوانسته هدف دولت را محقق کند.

وی اظهار کرد: رکود و تورم مقوله ضد هم هستند که در این صورت کاهش رکود در اقتصاد موجب افزایش تورم خواهد شد و در واقع امر این دو هدف باید در راستای یکدیگر محقق شود.

براساس گزارش میزان، به نظرمی‌رسد تمرکز دولت بر روی نیازهای اساسی مردم بهتر می‌تواند موجب شکستن شدن رکود و در کنار آن کاهش تورم شود زیرا عواملی که در این بسته به آن اشاره شد جز نیازهای اولیه مردم به شمار نمی‌آیند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.