بازار نرخ ارز را تعیین می‌کند نه بانک مرکزی

|
0 دیدگاه

اظهارات اخیر طهماسب مظاهری درباره انگیزه انتخاباتی دولت در بازار ارز و پایین نگه داشتن دستوری نرخ دلار که می‌تواند ادامه این روند قیمت را تا چهار هزار تومان برساند از سوی بانک مرکزی مورد تایید قرار نگرفت.

به تازگی رییس کل اسبق بانک مرکزی درباره شرایط فعلی بازار ارز و همچنین سیاست یکسان‌سازی که بانک مرکزی آن را دنبال می‌کند اظهاراتی کرده و گفته که دولت و رییس‌جمهور از ابتدای شروع مسوولیت خود قول تک‌نرخی کردن ارز را داده بودند به این سمت هم در حال حرکتند و کارهایی هرچند با سرعت پایین در حال انجام است اما باید توصیه کنم که دولت باید در سال‌های اول و دوم فعالیت خود ارز را یکسان‌سازی می‌کرد نه اینکه تاکنون طول بکشد.

مظاهری همچنین تاکید کرده که سیاست دولت و بانک مرکزی این است که ارز را تک‌نرخی دولتی کنند یعنی اینکه دولت نرخی را اعلام کند و آن تنها نرخ موجود در بازار باشد. انگیزه دولت بر این است که از چنین نرخی برای تبلیغات انتخاباتی استفاده کند و بگوید که از اول دولت یازدهم نرخ دلار را نسبت به دولت قبل کاهش داده است و در بازه قیمتی کمتر نرخ ارز در دولت گذشته آن را افزایش نداده است.

اما این موضع رییس کل اسبق بانک مرکزی درباره شرایط بازار ارز و کاهش دستوری نرخ دلار در گفت‌وگو با پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه ثبات بازار ارز از اولویت‌های این بانک است، گفت: این ثبات نه‌تنها می‌تواند انتظارات تورمی را کنترل کند بلکه ادبیات اقتصادی هم نشان می‌دهد که هر چه نوسان بازار ارز بیشتر باشد آسیب شدیدتری به رشد اقتصادی و اشتغال نیز وارد خواهد شد.

وی هدف بانک مرکزی را ایجاد بازار ارز با ثبات تک‌نرخی که با افزایش روابط کارگزاری به زودی محقق خواهد شد، عنوان کرد و گفت: اما ثبات به معنای آن نیست که بانک مرکزی به دنبال ایجاد نرخی تصنعی و تثبیت‌شده برای ارز باشد. این بازار است که نرخ ارز را تعیین می‌کند و بانک مرکزی نیز از تعدیل نرخ به‌گونه‌ای که به صادرات و تولید کمک کند و در عین حال به تقاضای سفته‌بازی دامن نزند حمایت می‌کند

1 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.