بانک جهانی به کویت وام پرداخت می کند

|
0 دیدگاه

دولت کویت به دلیل مشکلات ناشی از کاهش قیمت نفت٬ موافقت بانک جهانی را برای اخذ احتمالی وام همزمان با چاپ اوراق بهادار قرضه در سطح بین المللی جلب کرده است .

دولت کویت به دلیل کمبود بودجه برای سال های ۲۰۱۷ الی ۲۰۱۹ بودجه انقباضی را بر مبنای کاهش هزینه ها در دستور کار خود قرار داده است و مذاکراتی را با صندوق بین المللی پول و بانک جهانی با هدف جلوگیری از کسری بودجه طی سال های آینده انجام می دهد.
هیأتی از وزارت دارایی کویت٬ همزمان مشاوره هایی را از کارشناسان صندوق بین المللی پول در زمینه کاهش هزینه های دولتی و همچنین اخذ وام انجام داده است و مسئولان بانک جهانی نیز به کویتی ها ابلاغ کرده اند که حتی در صورت عدم حمایت افکارعمومی، دولت کویت باید اصلاحات اقتصادی را در پیش گیرد و چاره ای جز این راهکار ندارد.
درهمین راستا وزارت دارایی کویت اعلام کرده است که حجم مالیات بر ارزش افزوده که از شرکت های تجاری اخذ خواهد شد٬سالیانه پنج درصد خواهد بود. کارشناسان این اقدام مقام های دولتی کویتی را پدیده ای بی سابقه در اقتصاد کویت می دانند.
دولت کویت در زمانی که قیمت نفت در بازارهای جهانی بالا بود٬ سیستم مالیات را در دستور کار خود نداشت اما به دلیل تصویب بودجه انقباضی ۶۳٫۵ میلیارد دلاری برای سال ۲۰۱۷، تدابیر ریاضتی را در دستور کار خود قرار داده است.
دولت کویت همچنین به شرکت های تجاری در این کشور ابلاغ کرده است که از سال ۲۰۱۸ باید از سود سالیانه خود، ۱۰ درصد مالیات پرداخت کنند تا بخشی از مشکلات مالی دولت جبران شود.
با اینکه وزارت دارایی کویت اعلام کرده که این کشور از خطر بحران مالی عبور کرده است اما دولتمردان این کشور تکیه کویت بر ذخایر مالی خود برای جبران قیمت پایین نفت را کاری نادرست می دانند و تدابیری همچون افزایش قیمت بنزین ٬ آب و برق، افزایش تعرفه های اقامت و سفر اتباع خارجی به این کشور، اخراج شمار زیادی ازاتباع خارجی مقیم شاغل درنهادهای دولتی و موارد مشابه٬ دردستور کار قرار گرفته است.
وزیردارایی کویت نیز به تازگی از اعمال چهار نوع مالیات جدید و حذف یارانه از کالاهای اساسی به منظور مقابله با کاهش درآمد نفت خبر داده است.
کویت در ۱۶ سال گذشته بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار مازاد درآمد نفت داشت اما پیش بینی شده که در سال مالی فعلی که ۳۱ مارس ۲۰۱۶ پایان می یابد، با ۲۳ میلیارد دلار کسری بودجه مواجه شود.
نفت از سال ۲۰۱۴ تاکنون با کاهش حدود ۸۰ درصدی قیمت مواجه بوده و این درحالی است که ۹۴ درصد بودجه دولتی کویت از فروش نفت تامین می شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.