بدنبال چندملیتی شدن این بانک هستیم

|
0 دیدگاه

مدیرعامل بانک مشترک ایران – ونزوئلا با بیان اینکه پارسال سود این بانک ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است، گفت: ایران به دلیل مشکلات مالی ونزوئلا بدنبال چند ملیتی کردن این بانک است تا بتواند خدمات ارزی بهتری به مشتریان ارایه دهد.

«داوود بنایی» افزود: این بانک فعالیت خود را با سرمایه ۲۰۰ میلیون دلار شروع کرد و قرار بود سرمایه آن اکنون به یک میلیارد دلار برسد اما به دلیل مشکلات مالی ونزوئلا، این هدف تاکنون محقق نشده است.
وی از جمله مشکلات عمده این بانک را «پایین بودن حجم تجاری دو کشور، شفاف نبودن نظام مالی، نوسان قیمت ارز و همچنین عدم کاربرد ارز در کشور ونزوئلا» بیان کرد.
وی ادامه داد: «در ونزوئلا فعالیت های اقتصادی با ارز انجام نمی شود بلکه ارز را به پول آن کشور تبدیل می کنند که همین امر ما را در بازپرداخت دچار مشکل می کند؛ بنابراین باوجود آنکه ونزوئلا سهامدار این بانک است اما ترجیح می دهیم در شرایط کنونی با این کشور کار نکنیم زیرا احتمال اینکه برگشت پول ما به نصف برسد، وجود دارد.»
بنایی خاطرنشان ساخت: بنابراین سهامدار ایرانی منتظر است کشورهای دیگری را وارد این جریان و از بانک ارزی به عنوان تجربه با بانک کشورهای دیگر استفاده کند؛ این امر نیازمند چندملیتی کردن این بانک است.

** برجام باعث تقویت روابط بانکی بین المللی شد
مدیرعامل بانک مشترک ایران و ونزوئلا در بحث سوئیفت و تاثیر برجام در روابط بین المللی بانک ارزی دو کشور نیز گفت: سوئیفت یک سیستم مخابراتی رد و بدل پیام های بانکی است که ما در زمان تحریم ها و پیش از برجام نیز با کارگزاری برخی کشورها همچون چین متصل بودیم.
وی اظهارداشت: البته در پسابرجام روابط بین المللی ما گسترش یافته بطوری که با کارگزاری بانک های کشورهای اروپایی، چین، روسیه و ترکیه ارتباط داریم و این موضوع تقویت شده است.

** پرداخت ۱۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ریالی در هفت ماه گذشته
وی با بیان اینکه در پسابرجام روابط بانکی افق روشنی خواهد داشت، اضافه کرد: با وجود اینکه بانک ایران-ونزوئلا یک بانک ارزی است اما از ابتدای سال تاکنون ۱۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ریالی به متقاضیان داده شده است.
به گفته بنایی، این بانک به دلیل خوش حسابی مشتریان، هیچگونه مطالبات معوق ندارد.
بانک مشترک ایران ونزوئلا، از نخستین بانک های ارزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در سال ۱۳۸۳ قرارداد مالی اقتصادی آن بین ایران و ونزوئلا به عنوان دو سهامدار بسته شد و با تصویب قانون همکرای های متقابل مالی و اقتصادی در مجلس شورای اسلامی، این بانک در سال ۱۳۸۸ در تهران شروع به کار کرد و اکنون با حمایت بانک توسعه صادرات دارای ۸۰ پرسنل است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.