بدون ICT به رشد اقتصادی نمی­رسیم

|
0 دیدگاه

مفهوم بازآفرینی شرکت­ها، دولت و مجلس مهمترین موتور پیشران شرکت­های دانش­بنیان در جهان شده، چرا که اساسا نوع نگاه به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر کرده است.

شهاب جوانمردی، عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه­ای کشور شب گذشته با حضور در استودیوی پخش اخبار شبکه یک، در خصوص دلایل سهم اندک ایران از تولید اقتصاد دانش­بنیان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: اگر بخواهم خیلی ساده این موضوع را دسته­بندی کنم باید بگویم که عملا تولید اقتصاد دانش­بنیان، یا از سمت افراد یا شرکت­ها و یا از جانب دولت اتفاق می­افتد.

او با اشاره به اینکه، فناوری اطلاعات و ارتباطات در سبد مصرف خانوارها گنجانده شده و هزینه­کرد مردم در این حوزه اتفاقا رو به افزایش است، افزود: به واسطه رکود اقتصادی و شاید نگاه گذشته­گرا به جایگاه ICT در کشور، می­بینیم که در شرایط فعلی هم در مصرف این حوزه در بنگاه­های بزرگ به عنوان خدمت­گیرنده و هم در دولت به عنوان بزرگ­ترین مشتری اقتصادی، هنوز نگاه­ها توسعه یافته نیست و مسایل با دیدگاه و نگرشی جدید به فناوری اطلاعات و ارتباطات شکل نگرفته است.

جوانمردی در پاسخ به اینکه فناوری اطلاعات و ارتباطات چه سهمی از رشد اقتصادی ایران را می­تواند پوشش ­دهد؟ گفت: تصور من این است که دست­کم بین پنج تا هشت درصد GDP (تولید ناخالص ملی) باید از این حوزه تامین شود، در حالیکه در شرایط کنونی فناوری اطلاعات و ارتباطات، سهمی بسیار کم دارد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه­ای کشور با بیان اینکه ICT فرصت­های اشتغال­آفرینی جدی در جوامع ایجاد می­کند، ادامه داد: در این عرصه مفهوم بازآفرینی شرکت­ها، دولت و مجلس مهمترین موتور پیشران شرکت­های دانش­بنیان شده، چرا که اساسا نوع نگاه به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دنیا تغییر کرده است.

به گفته وی، فناوری اطلاعات و ارتباطات دیگر فقط به عنوان ارائه­کننده خدمت شناخته نمی­شود، بلکه خود موتور پیشران است، زیرا مدل­ کسب و کاری جدیدی را عرضه کرده و در حال بازتعریف و بازآفرینی کسب و کارها و دولت­ها است؛ از این رو مهمترین مساله ما حاکم نشدن چنین نگاهی در کشور است.

جوانمردی بار دیگر با تاکید بر اینکه بدون اتکا به فناوری اطلاعات و ارتباطات، دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی امری محال خواهد بود، گفت: چنانچه از منظر بهره­وری و همین­طور از منظر توسعه فضای کسب و کاری جدید، چنین امکانی فراهم نشود، غیر ممکن است که بتوان ایران را به رشد اقتصادی هشت درصدی رساند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.