برنامه‌ششم با آمار غلط آماده شده است

|
0 دیدگاه

یک اقتصاددان با بیان اینکه برنامه ششم توسعه با اطلاعات غلط نوشته شده است، سرانجام آن را مثل برنامه پنجم توسعه توصیف کرد.

محمد خوش‌چهره نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که برنامه ششم توسعه را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: برنامه ششم توسعه هم اشکالات شکلی و هم اشکالات محتوایی دارد.

وی تصریح کرد: تمام برنامه‌های توسعه بعد از انقلاب مشکلاتی داشته‌اند یکی از مشکلات اصلی این برنامه‌ها عدم تلاش آگاهانه در نوشتن این برنامه‌ها بوده است. نبود نظام اطلاعات و آمار که رهبری هم به آن اشاره کردند یکی از مشکلات بزرگ دیگر این موضوع است.

وی افزود: رهبری حتی بارها تأکید کرده‌اند که دولت‌ها را با آمارهای غلط بازی می‌دهند و دولت‌ها نباید اطلاعات غلط باورشان شود.

خوش‌چهره ادامه داد:‌ این برنامه ششم توسعه با همین آمار ایجاد شده است مشکلات برنامه‌های قبل را دارد، در حالی که واقعیت چیز دیگری است در این برنامه توزیع درآمد، برنامه معیشت مردم و شاخص‌های اجتماعی و اظهارنظرهای مسئولین با واقعیت متفاوت است وقتی به این برنامه نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم این برنامه انحراف داشته و آماری که برای نوشتن آن  استفاده شده قابل اعتماد نیست.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد:‌ برنامه اگر طبق اطلاعات درست نباشد، می‌شود برنامه‌ای که در دوره قبل داشتیم که به دنبال رشد اقتصادی ۸ درصد هستیم ولی با رشد اقتصادی ۵٫۴- مواجه می‌شویم. یعنی ما ۱۳ پله انحراف داشته‌ایم که این اتفاق در برنامه ششم توسعه نیز امکان دارد رخ بدهد.

وی در پایان به این پرسش که آیا برنامه ششم توسعه لیبرالی تنظیم شده است، پاسخ داد و گفت: در برنامه ششم توسعه رویکردهای برون‌نگر غالب بوده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.