بیماری به جان میگوها افتاد

|
0 دیدگاه

احمدی جزنی گفت: باتوجه به تولید ۱۲ هزار تنی میگو در سال گذشته، تولید این محصول در سال جاری به واسطه مشکلات به‌وجود آمده به ۸ هزار تن کاهش پیدا کرد.

حسن احمدی جزنی رئیس اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران در خصوص وضعیت صادرات آبزیان از جمله میگو اظهار کرد: صادرات میگو در سال جاری به واسطه کاهش تولید انواع میگو در شهرهای بوشهر و بندرعباس نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش چشمگیری داشته است.

وی دلیل کاهش تولید انواع میگو در سال جاری را انتشار بیماری در مزارع میگو دانست و گفت: سال گذشته تولید این آبزی در کشور به ۱۲ هزار تن رسیده بود ولی در سال جاری به واسطه انتشار بیماری، میزان تولید به ۸ هزار تن کاهش پیدا کرد و در این بین صادرات میگو نیز با کاهش چشم‌گیری مواجه شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان آبزیان یکی از دلایل وقوع بیماری در مزارع میگو را رعایت نکردن مسائل بهداشتی برای پاک سازی محیط پرورش این نوع آبزی بیان کرد و گفت: پرورش میگو دوسالی است که به دلیل مسائل بهداشتی با مشکل روبرو شده و درصورتی که این موارد از سوی پرورش دهندگان رعایت شود تولید میگو رشد قابل توجهی پیدا می‌کند.

احمدی جزنی با بیان این مطلب که صید میگو در بندرعباس هنوز کامل انجام نشده، افزود: امسال صیدمیگو در بندرعباس نسبت به بوشهر وضعیت بهتری دارد و هنوز به اتمام نرسیده است ولی صید در بوشهر با افت بالایی روبرو بوده است.

وی درخصوص مشکلات موجود سر راه صادرات میگو خاطرنشان کرد: درحال حاضر صادرات میگو بیشتر به کشورهای چین و ویتنام انجام می‌شود و این درحالی است که دبی که یکی از بزرگترین خریداران میگو ایرانی در سال‌های گذشته بوده به واسطه خرید میگو تازه با قیمت پایین از هند، واردات میگو از ایران را کاهش داده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان آبزیان یکی دیگر از دلایل بی‌توجهی به پرورش این آبزی را کم بودن سرانه مصرف آن در بین افراد دانست و گفت: باتوجه به اینکه میگو ارزش غذایی بالایی دارد ولی مصرف آن در بین افراد هنوز به گونه‌ای نیست که در سبد غذایی خانوار جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و از طرفی چون مردم از این آبزی به عنوان مکمل غذاهای دیگر استفاده نمی‌کنند استفاده از میگو را به‌صرفه نمی‌دانند.

احمدی جزنی قیمت انواع میگو در بازار را بین ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان اعلام کرد و خاطرنشان کرد: قیمت میگو در بازار به واسطه پرورشی یا دریایی بودن آن و از طرفی سایز و نوع بسته‌بندی میگو در این رنج قیمت قرار دارد و میگو پاک شده و بسته بندی گران‌تر از میگو فله‌ای به فروش می‌رسد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.