تاثیر انتخابات ایران بر بورس

|
0 دیدگاه

مدیرعامل بزرگترین هلدینگ چند رشته ای بورس گفت: بازار سرمایه از انتخابات سال آینده کشور به خودی خود تاثیر خاصی نمی پذیرد و موضوعی که چشم انداز بازار را تا آن زمان مثبت و روبه رشد ترسیم می کند تحولات و نمایان شدن رشد اقتصادی است.

غلامرضا سلیمانی صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به حضور سرمایه گذاران خارجی در پروژه های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه ها، مواد معدنی و نیروگاهها گفت: ارزش کل قراردادهای خارجی که در حال حاضر با هلدینگ سرمایه گذاری غدیر نهایی شده، یک و نیم میلیارد یورو است که با وجود به نتیجه نهایی نرسیدن مذاکره در موضوع فاینانس، برخی از این قراردادها با شرکت بین المللی در حال اجرایی شدن است.
مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری غدیر افزود: در عین حال یک میلیارد یورو قرارداد خارجی نیز در حال مذاکره است که امیدواریم بتوانیم ۲٫۵ میلیارد یورو برای پروژه های مختلف جذب سرمایه کنیم.
وی با بیان این که سرمایه گذارانی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، ایتالیا، یونان، اسپانیا و چک برای حضور در پروژه های ایران وارد مذاکره شده اند اضافه کرد: در این میان، پروژه آلومینیوم جنوب به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار هم اکنون فعال و LC آن گشایش شده است که امیدواریم در زمان بندی ۲۷ ماهه بتوانیم به نتیجه برسیم.
سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص حضور در بورس لندن نیز گفت: جلسات خوبی برای پذیرش هلدینگ سرمایه گذاری غدیر به عنوان بزرگترین هلدینگ چند رشته ای بورس در بورس لندن برگزار شده است و بر همین اساس قرار بر این است که صورت های مالی بر اساس IFRS تهیه شود که در حال انجام این کار هستیم.
وی همچنین به موضوع بحران های بخش آب در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: شرکت های بزرگ سرمایه گذاری باید در بخش آب شیرین کن و انتقال آب فعال شده و به عنوان یک پروژه ملی به این موضوع نگاه کنند.
سلیمانی افزود: این در شرایطی است که هم اکنون مذاکراتی با یک شرکت ایتالیایی در بخش آب شیرین کن برای ورود تکنولوژی اروپایی وارد مذاکره شده و کار را به نتیجه رسانده ایم که به نظر می رسد ورود به این گونه پروژه ها بازدهی بالایی را نیز برای سرمایه گذاران خواهد داشت.
مدیرعامل بزرگترین هلدینگ چند رشته ای بورس در خصوص افزایش سرمایه این شرکت اذعان داشت: به دلیل توسعه فعالیت های سرمایه گذاری خود در پروژه های ملی و با مشارکت سرمایه گذاران خارجی، سرمایه خود را از ۴۶۰۰ میلیارد تومان به ۷۲۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهیم داد که از این محل تنها ۸۷۵ میلیون تومان از محل آورده سهامداران است که بر این اساس تلاش داریم از طریق افزایش سرمایه، جذب منابع بانکی و بازار بورس، برای پروژه ها از طریق فاینانس و شرکت های خارجی سرمایه گذار جذب کنیم.
سلیمانی خاطرنشان کرد: پروژه هایی که سرمایه گذاران خارجی به آن ورود پیدا کرده اند در بخش نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی است که بر همین اساس تلاش ما بر این بوده که ۱۵ درصد از برنامه مورد نیاز پروژه ها را از محل آورده نقدی سهامداران شرکت و ۸۵ درصد دیگر را از تامین منابع از طریق شرکت های بین المللی جذب کنیم که به نظر می رسد با توجه به بازار جذاب ایران و سودآوری پروژه های سرمایه گذاری، سرمایه گذاران استقبال مناسبی از این پروژه ها به عمل آورند.
وی با اشاره به پروژه هایی همچون پالایشگاه ۱۲۰ هزار بشکه ای شیراز، اولفین دوازدهم کیان، کیفی سازی پالایشگاه شیراز، نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی لامرد، نیروگاه آب شیرین کن قشم خاطرنشان کرد: قرارداد برخی از این پروژه ها منعقد و کار آن شروع شده است و برخی از آنها نیز تا پایان امسال به بهره برداری خواهند رسید.
مدیرعامل بزرگترین هلدینگ چند رشته ای بورس در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در خصوص چشم انداز بازار سرمایه تا پایان سال و نیز تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران بر بورس اظهار داشت: انتخابات سال آینده به خودی خود تاثیر خاصی بر بازار سرمایه در کشور نخواهد داشت، با این حال وضعیت بازار سهام تا آن زمان رو به رشد و رونق پیش بینی می شود.
مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری غدیر افزود: از سوی دیگر موضوع قابل توجه برای بازار سرمایه و رونق آن تحولات اقتصادی است که با توجه به نمایان شدن رشد اقتصادی، رفته رفته شاهد تاثیر این رخداد در اقتصاد کشور و نیز بازار سهام خواهیم بود.
وی با اشاره به این که تاثیر پذیری بازار سهام از رشد اقتصادی موضوعی زمان بر است گفت: در میان مدت و تا سال آینده شاهد نمایان شدن نشانه های رشد اقتصادی در کشور و نیز تاثیر پذیری مثبت بورس از آن خواهیم بود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.