تاثیر انتخاب ترامپ بر مذاکرات خودرویی

|
1 دیدگاه

دونالد ترامپ در اوج ناباوری برنده انتخابات آمریکا شد تا با همین خبر کوتاه همه بازارهای بورس دنیا را غرق در خون کند.

اگر از تاثیر رییس جمهور شدن ترامپ بر ارتباطات بین المللی بگذریم، نمی توانیم از تاثیر آن بر اقتصاد عبور کنیم.

قرمز شدن بخش عمده ای از نمادهای بورس نخستین نشانه از این انتخاب بود. از سوی دیگر قیمت طلا اوج گرفت و می توان منتظر بود همزمان با این اوج سرمایه ها از سمت بورس به سمت بازار طلا حرکت کند.
در این میان صنعت خودروی ایران که به شدت چشم انتظار نتیجه انتخابات آمریکا بود نیز به بهت فرو خواهد رفت. این تاثیر به ویژه در مذاکرات بخش خصوصی به چشم خواهد خورد. خودروسازان بخش خصوصی ایران در دوران پسابرجام جان تازه ای گرفته و توانستند با خودروسازان بزرگ دنیا مذاکرات خود را به پیش ببرند. شرکایی همچون فولکس واگن و هیوندایی و همچنین فیاتی که قرار بود پیش از این با ایران خودرو به مشارکت بنشیند.
مناظره نامزدهای انتخابات آمریکا و سخنرانی های نامزد جمهوری خواه، مبنی بر بی اعتبار خواندن برجام؛ شرکت های بزرگ بین المللی را ناچار کرد تا دست به عصاتر پیش بروند. در این میان شرکت های خودروسازی بزرگ نیز که برای حضور در بازار ایران ابراز تمایل کرده بودند، از این قاعده مستثنا نبودند.

مذاکره شرکت فولکس واگن با بخش خصوصی ایران گرچه به نتیجه رسیده بود اما اعلامش به بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا موکول شده بود.

درباره فیات کرایسلر نیز همین انتخابات بوده که منجر به کند شدن روند مذاکرات شده است، چرا که هم فولکس سهم قابل توجهی در بازار آمریکا دارد و هم بخش اعظمی از سهام فیات نیز در بورس نیویورک عرضه می شود. بورسی که امروز با اعلام نتیجه این انتخابات زمین گیر شد.
شرکت هایی نظیر هوندا، تویوتا نیز که شانس های دیگر مشارکت با خودروسازان ایرانی بودند نیز بازار خوبی در آمریکا دارند که حاضر نیستند منافع خود را فدای بازار ایران کنند.
دونالد ترامپ، پیش از این موضع تندی نسبت به ایران و برجام گرفت. گرچه او در طول ماه های اخیر هر روز تلاش کرده نسبت به قبل، ملایم تر رفتار کند اما در هر صورت تاکنون و با توجه به مواضع قبلی آن، امضای قرارداد مشارکت خودروسازان ایرانی با خودروسازان بزرگ جهانی  را باید به دست زمان سپرد.
حالا همه چیز بستگی به رفتار ترامپ و مواضع آن نسبت به برجام دارد. مواضعی که می تواند به توسعه صنعت خودروی ایران بی انجامد یا فقط نام فرانسوی ها و چینی ها را به عنوان شرکای این صنعت به ثبت برساند.
4 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

یک دیدگاه

توسط: کارگر

خدایا پروردگارا چرا یک نیروی رسمی نفت تو این مملکت باید ۱۷ میلیون تومان حقوق بگیرد و من کنارش نشستم با کار بیشتر ۱ میلیون و دویست حقوق میگیرم ,خدا,اسلام,مسلمانان,پیامبر ,ایران,خدااااااا

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.