تاثیر مثبت ارز تک نرخی بر بازار سرمایه

|
0 دیدگاه

آغاز سومین هفته کاری بورس در آبان ماه با افت سنگین شاخص همراه بود به طوری که با ۴۱۷ واحد کاهش به ۷۹ هزار و ۲۵۳ واحد رسید.

در معاملات امروز، حجم و ارزش معاملات اندکی کاهش یافت و بر این اساس، بیش از ۶۲۶ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از یک هزار و ۶۸۱ میلیارد ریال در ۶۸ هزار و ۹۴۷ نوبت خرید و فروش شد.
نمادهای پالایشگاهی که هفته گذشته، تاثیری مثبت بر شاخص داشتند، امروز (شنبه) روندی معکوس یافتند و با تاثیری منفی، باعث افت شاخص شدند.
نمادهای شنبدر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، شتران (پالایش نفت تهران)، پارسان (نفت و گاز پارسیان) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) با تاثیر منفی، زمینه ساز کاهش شاخص شدند، اما فملی (ملی صنایع مس) با تاثیر مثبت اندکی جلوی افت بیشتر بورس را گرفت.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۱۴۷ واحد، شاخص آزاد شناور ۴۰۴ واحد، شاخص بازار اول ۳۱۲ واحد و شاخص بازار دوم ۷۹۷ واحد کاهش داشته است.
اما شاخص کل (هم وزن) ۲۲ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۱۸ واحد رشد داشته است.

**ارز تک نرخی برای بورس مثبت است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، مهدی طحانی کارشناس بازار سرمایه گفت: این روزها دیگر مانند گذشته ها صنعت رهبر (لیدر) نداریم و تقریبا تمام صنایع با هم حرکت می کنند؛ یعنی یک روز صنعت پالایشگاه مثبت می شود، دو روز دیگر نوبت به صنعت فلزات و سنگ آهن می رسد و بعد صنعت خودرو رشد می کند.
وی با بیان اینکه بازار نمی تواند تخمینی از سودآوری دقیق شرکت ها داشته باشد، افزود: نکته این است که سودآوری شرکت ها دستخوش تغییرات جدی نشده اما انتظارات سرمایه گذاران به سر آمده است.
طحانی افزود: سرمایه گذاران انتظار دارند اتفاقی بزرگ بیفتد و هنوز این اتفاق رخ نداده ؛ همین باعث شده است در واقع به صورت جریانی و دوره ای روی شرکت ها گمانه زنی کنند.
این کارشناس بازار سرمایه به موضوع مجامع بانک ها که به دلایلی همچون آماده نبودن صورت‌های مالی یا نرسیدن به حدنصاب به تنفس خورده بود، اشاره کرد و گفت: در این موضوع، صاحبنظر اصلی بانک مرکزی و پس از آن سازمان بورس است.
طحانی افزود: سازمان بورس به نیابت از سهامداران خرد پی گیر حقوق آنها است؛ چرا که در این میان، به ذینفعان بانک ها از جمله کارمندان و مدیران که جزو مجموعه بانک هستند، آسیبی وارد نشده و فعلا سرمایه گذاران بورسی متضرر شده اند و آنها هم اکنون دستشان به جایی بند نیست.
وی به تاثیر افزایش قیمت نفت بر بورس اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت جهانی نفت، هم به طور مستقیم و هم غیرمستقیم بر بازار سرمایه تاثیر مثبت دارد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: دلار تک نرخی، برای برخی صنایع مزیت است و برای برخی دیگر مضراتی دارد، اما در مجموع، ارز تک نرخی و رشد قیمت نفت برای بورس اتفاق مثبتی است چون باعث افزایش نرخ تورم می شود.
این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که بورس ما افزایش نرخ تورم را بسیار دوست دارد، گفت: تمام سال هایی که بورس بازده چند ۱۰۰ درصدی داده، نرخ تورم بالا رفته و مواد اولیه نیز گران شده است و به تناسب آن شرکت ها محصول گران تری را فروخته اند و حاشیه سود بالاتری را شناسایی کرده اند.
طحانی افزود: دلار تک نرخی و نفت گران برای صنعت پالایشگاهی و صنعت ساختمان و به طور عموم برای اکثر صنایع خوب است؛ حتی صنعت پتروشیمی که ماده اولیه آن گاز است و احتمالا این خوراک به علت دلار تک نرخی گران می شود، آسیب چندانی نخواهد دید.
به گزارش ایرنا، دولت درنظر دارد تا پایان امسال ارز را تک نرخی کند.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.