تخفیف روزانه ۲میلیون دلاری ایران به ترکیه بابت صادرات گاز

|
0 دیدگاه

با توجه به صادرات روزانه ۳۰میلیون مترمکعبی گاز ایران به ترکیه و کاهش ۱۳درصدی قیمت هر مترمکعب گاز، ایران روزانه مجبور به تخفیف حدود ۲میلیون دلاری به ترکیه شده است.

صادرات گاز ایران به کشور ترکیه ابتدای سال ۲۰۰۲ (بهمن سال ۱۳۸۰) با حضور وزیر وقت انرژی ترکیه و بیژن نامدار زنگنه به‌عنوان وزیر وقت نفت ایران در مرز بازرگان آغاز شد، و تاکنون ۱۴ سال از زمان ۲۵ساله قرارداد دوطرفه را پشت سر گذاشته است.

بهمن ماه سال گذشته شرکت بوتاش ترکیه با طرح بالا بودن قیمت گاز صادراتی و عدم تعهد ایران به حجم قرارداد، شکایتی را به دادگاه بین المللی لاهه ارائه کرد. در پی این شکایت، در تاریخ دهم اسفند ۹۲ جلسه دادگاه تشکیل شد و قرار شد تا سه ماه بعد (میانه خرداد) رأی نهایی دادگاه لاهه پیرامون این شکایت گازی اعلام شود.

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران میانه اسفند سال ۹۲ در خصوص درخواست ترک‌ها برای کاهش قیمت گاز صادراتی به این کشور اذعان داشت که ترکیه خواستار کاهش قیمت گاز وارداتی از ایران بوده و معتقد است بهای گاز جهانی کاهش یافته و ایران نیز باید قیمت گاز را کاهش دهد، این درحالی است که ایران بهای گاز صادراتی به ترکیه را در قالب قرارداد موجود کاهش نمی‌دهد.

موضوع این شکایت در مذاکرات بعدی دو کشور مطرح شد اما دو طرف نتوانستند به توافق نظری در این خصوص دست یابند، تا اینکه اردیبهشت ماه سال جاری، «حمیدرضا عراقی» مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از کاهش ۱۳تا۱۶ درصدی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه خبر داد و گفت: کارشناسان دو طرف بر روی این مسئله مذاکره کردند اما به نتیجه نرسیدند و باید منتظر بمانیم حکم آن تا حدود سه ماه آینده اعلام شود.

این سه ماه تمدید شد و در روزهای اخیر، حکم دادگاه در خصوص قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه صادر شد. «بیژن زنگنه» وزیر نفت شب گذشته در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما در این خصوص با بیان اینکه ترکیه به‌دنبال کاهش ۵۰درصدی قیمت گاز وارداتی از ایران بود، گفت: حتی در سفر رئیس جمهوری ایران به این کشور رئیس جمهوری ترکیه پیشنهاد کاهش ۵۰ درصدی قیمت گاز وارداتی را اعلام کرد که این پیشنهاد با مخالفت ایران روبه‌رو شد.

وزیر نفت با اشاره به تبرئه شدن ایران در اولین داوری بین المللی با محوریت عدم اجرای تعهدات در اجرای قرارداد صادرات گاز به ترکیه، تصریح کرد: اما در دومین داوری، رأی نهایی به‌سود ترکیه اعلام شده است.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه بر اساس رأی نهایی داوری باید قیمت گاز صادراتی ایران معادل ۱۳ درصد کاهش یابد، بیان کرد: مذاکره با طرف ترک برای چگونگی کاهش ۱۳درصدی قیمت گاز صادراتی ایران در حال انجام است تا تفاهمی در خصوص تحویل گاز و زمان‌بندی انجام شود.

به‌گفته رستم قاسمی وزیر نفت در دولت گذشته قیمت هر مترمکعب گاز صادراتی ایران به ترکیه ۵۰ سنت است که بر این اساس ۱۳ درصد آن معادل ۶٫۵ سنت به ترکیه تخفیف داده می‌شود. با توجه به صادرات روزانه ۳۰ میلیون مترمکعبی گاز ایران به ترکیه ایران روزانه مجبور به تخفیف ۱میلیون و ۹۵۰هزار دلاری به ترکیه شده است.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.