ترامپ پیروز شود، بورس سقوط می کند

|
0 دیدگاه

پایگاه خبری فورچون آمریکا اعلام کرد، کارشناسان و تحلیلگران صندوق های تامین مالی بزرگ جهان می گویند، اگر «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود باید با برنامه ۴۰۱ کی(K) خداحافظی کنید.

برنامه ۴۰۱ کی، یک برنامه پس انداز بازنشستگی در آمریکا است که توسط کارفرماها حمایت می شود و اجازه می دهد کارگران قبل از آنکه مالیات از دستمزدشان کسر شود، بخشی از آن را پس انداز و سرمایه گذاری کنند.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا از پایگاه خبری فورچون (Fortune) ، شرکت مدیریت سرمایه گذاری «بریجواتر آسوسیئیشنز»* برای مشتریان خود یادداشتی ارسال کرد که در آن پیش بینی کرده است، چنانچه «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود، میانگین شاخص صنعتی داوجونز ممکن است تقریبا ظرف یک روز ۲ هزار واحد کاهش یابد.
این بیشترین کاهش یک روزه بورس آمریکا در طول تاریخ این بازار خواهد بود. بیشترین کاهش یک روزه این شاخص تاکنون ۷۷۷ واحد بوده است که در تاریخ ۲۹ اکتبر ۲۰۰۸ (اواسط آبان ۱۳۸۷) زمانی که به دلیل بحران مالی جهانی، بی اطمینانی به اوج رسید، اتفاق افتاد.
این کاهش شاخص، از ارزش پورتفلیوی اوراق بهادار بورس آمریکا تقریبا به میزان ۱٫۹ هزار میلیارد دلار خواهد کاست.
بر اساس این پیش بینی، تنها بورس آمریکا نیست که سقوط می کند، بلکه سرمایه گذاری ها در سراسر جهان به خطر می افتد.
این صندوق تامین مالی پیش بینی کرده است، بورس چین و اروپا ممکن است تقریبا با ۱۱ درصد کاهش شاخص مواجه شوند.
بر اساس پیش بینی بریجواتر، چنانچه «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات پیروز شود، شاخص بورس آمریکا ۲٫۳ درصد یا تقریبا ۴۰۰ واحد افزایش را تجربه خواهد کرد.
تحلیلگران این صندوق اشاره نکردند که چرا فکر می کنند با پیروزی ترامپ بورس آمریکا با چنین سقوط شاخص روبرو می شود. ترامپ گفته است، مالیات ها را کاهش می دهد و این اقدام به نفع بورس است.
برخی (در توضیح این چرایی) می گویند پیش بینی سیاست هایی که ترامپ اجرا می کند، سخت تر است و سرمایه گذاران از عدم اطمینان خوششان نمی آید.
بانک سیتی گروپ** آمریکا نیز پیش بینی کرده است که اگر ترامپ پیروز شود، بورس آمریکا با کاهش شدیدی مواجه می شود.
«مارک زندی» اقتصاددان موسسه رتبه سنجی مودیز*** نیز پیش بینی کرد، سیاست های اقتصادی ترامپ منجر به رکود اقتصاد این کشور شود.
در ساعت ۰۸:۱۱ بعد از ظهر به وقت آمریکا، شاخص داوجونز با اندکی تغییر نسبت به روز گذشته به ۱۸۳۳۲٫۷۴، شاخص اس اند پی ۵۰۰ با ۴٫۷ درصد کاهش به ۲۰۳۵۰۰ و شاخص نزدک با ۴٫۹۸ درصد کاهش به ۴۵۶۲٫۰۰ رسید.
شاخص نیکی ژاپن نیز با ۵٫۲۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۶۲۷۰٫۵۰رسید.
شاخص دلار که نرخ برابری دلار امریکا را در برابر مجموعه ای از ارزهای اصلی اندازه گیری می کند با ۱٫۸۳ درصد کاهش نسبت به روز گذشته به ۹۶٫۱۰ رسید.
خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد قیمت نقدی طلا در ساعت ۰۳:۲۱ بامداد روز چهارشنبه به وقت گرینویچ در بازار لندن با ۲٫۹ درصد افزایش نسبت به دیروز به یک هزار و ۳۱۲ دلار و چهار سنت در هر اونس رسید. قیمت طلا در این بازار، بامداد امروز تا یک هزار و ۳۱۶ دلار و ۱۰ سنت نیز افزایش یافت که بالاترین قیمت از سوم اکتبر (۱۲ مهر) است.
در ساعت یاد شده، هر اونس طلا در معاملات آتی بازار کامکس نیویورک با ۳٫۱ درصد افزایش نسبت به دیروز به قیمت یک هزار و ۳۱۳ دلار و ۷۰ سنت معامله شد. قیمت هر اونس طلای زرد امروز در این بازار به یک هزار و ۳۱۷ دلار نیز رسید.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.