ترانزیت کالاهای چینی از ایران به اروپا

|
0 دیدگاه

همکاری‌های گمرکی میان ایران و چین وارد فاز جدیدی شد و در گام اول قرار است چین کالاهایش را از مسیر ایران به اروپا ترانزیت کند.

گفت‌وگوهای نهایی برای اجرایی شدن همکاری‌های گمرکی میان ایران و چین با حضور یک هیأت بلندپایه از گمرک چین در تهران نهایی شد و قرار است به زودی وارد فاز اجرایی شود.

بنابراین گزارش، این طرح یک پروژه بزرگی را شامل می‌شود که چینی‌ها از آن با عنوان راه ابریشم دریایی نام می‌برند و بانک توسعه آسیایی از این طرح حمایت مالی می‌کند.

چین قصد دارد تا راه ابریشم را در دو حوزه جاده‌ای و دریایی احیا کند که با توجه به فازهای متعدد این طرح و مشکلات موجود در مسیر حمل‌ونقل جاده‌ای، مذاکرات راه ابریشم دریایی با محوریت گمرکات ایران و چین نهایی شده و به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد.

براساس این طرح چین کالاهای خود را به بنادر ایران منتقل و سپس از طریق مرزهای زمینی از ایران به اروپا ترانزیت می‌کند که بسیار کوتاه‌تر از مسیر قبلی خواهد بود.

این طرح بزرگ‌ترین برنامه اقدام مشترک در زمینه همکاری‌های گمرکی میان گمرکات دو کشور نیز لقب گرفته است چرا که گمرکات ایران و چین تاکنون در این سطح همکاری مشترک گمرکی با یکدیگر نداشته‌اند.

زمینه‌های مقدماتی این طرح مهم همزمان با سفر رئیس جمهوری چین به ایران و پس از دیدار با دکتر روحانی و با امضای یک تفاهم‌نامه همکاری میان رؤسای گمرکات ایران و چین فراهم شد و مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران نیز از مدیران گمر ک خواست که با توجه به تاثیرات زیاد اقتصادی این طرح زمینه‌های اجرایی شدن آن را در اسرع وقت فراهم کنند.

براساس این گزارش، امنیت مرزهای سرزمینی ایران برای ترانزیت کالا یکی از عمده‌ترین دلیل اجرایی شدن پروژه راه ابریشم دریایی است که هم‌اکنون ۱۰۰کشور جهان از مسیر ترانزیتی ایران برای عبور کالاهای خود استفاده می‌کنند و چینی‌ها در مذاکرات خود با طرف ایرانی به این موضوع اشاره داشته‌اند.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که با اجرایی شدن طرح ترانزیت کالاهای چینی از مسیر ایران به اروپا و کشورهای همسایه در گام نخست علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های خالی ناوگان حمل‌ونقل دریایی، جاده‌ای و بندری به طور میانگین سالانه این طرح ده‌ها میلیون دلار درآمد ارزی برای کشورمان به دنبال خواهد داشت.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.