تردید بانک های بین المللی برای ارتباط با ایران ناشی از بی اطلاعی است

|
0 دیدگاه

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رییس مجلس قبرس علت عمده تردید بانک‌های اروپایی در بازسازی روابط با کشور ما را ناشی از بی اطلاعی دانست و گفت: هیچ مانعی برای گسترش روابط بانکی وجود ندارد.

«ولی‌الله سیف» امروز در این دیدار افزود: در توافقنامه برجام و اسناد و بیانیه‌های خزانه داری آمریکا زمینه‌های مجاز فعالیت و همکاری با ایران به صورت شفاف آمده است.
سیف رفتار آمریکا در اجرای معاهده برجام را غیرشفاف خواند و اضافه کرد: از زمان اجرای برجام در ژانویه گذشته، زمینه گسترش همکاری‌های اقتصادی فراهم آمده است اما بانک‌های بین‌المللی به دلیل ترس از جریمه‌های آمریکا که در برخی موارد هیچ ارتباطی با ایران ندارد، در بازسازی روابط بانکی و اقتصادی خود تردید نشان می‌دهند.
وی افزود: البته بانک مرکزی در مذاکرات ماه‌های فوریه و مارس (بهمن- اسفند پارسال) با بانک‌های اروپایی به رفع این ابهام ها پرداخت و اکنون بانک‌های گوناگون اروپایی مانند بانک‌های مرکزی ایتالیا، اتریش و هلند در اروپا و بانک‌های مرکزی هند، چین، کره و ترکیه در آسیا روابط مناسبی را با ایران آغاز کرده‌اند.
سیف گفت: با بیانیه‌ دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (OFAC) و نیز علاقه فراوان این بانک‌ها برای حضور در ایران، مانعی برای گسترش روابط بانکی و اقتصادی وجود ندارد.

** پرداخت‌های جاری بانک های ایران حتی یک مورد خطا ندارد
این مقام درباره تسویه حساب با بیمه‌های اروپایی افزود: پس از اجرای برجام، پرداخت‌های جاری به بیمه‌های صادراتی اروپایی که به علت نبود کانال ارتباطی متوقف شده بود، از سر گرفته و همه مطالبات این موسسه ها پرداخت شد. این نشان می‌دهد با وجود وقوع انقلاب، جنگ تحمیلی و تحریم‌ها، بانک‌های ایرانی همواره به تعهد خود در قبال اروپا عمل کرده‌اند و حتی یک مورد خطا وجود ندارد.
سیف به ضوابط و شرایط فعالیت بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی در ایران اشاره کرد و گفت: بانک‌های بین المللی در ایران با ارایه درخواست و پس از بررسی‌های بانک مرکزی، می‌توانند به تاسیس شعبه یا دفتر نمایندگی اقدام کنند.
وی ادامه داد: همچنین این بانک‌ها می‌توانند تا سقف ۴۰ درصد سهام را در سرزمین اصلی و برای مناطق آزاد تجاری-صنعتی، بدون محدودیت و ۱۰۰ درصد سهام بانک‌ها و موسسه های اعتباری را در اختیار بگیرند و از این طریق در صنعت بانکداری ایران سرمایه گذاری کنند.
به گفته وی، با وجود رکود و اثر عمیق کاهش قیمت نفت بر اقتصاد، رشد اقتصادی ایران در سه ماهه نخست امسال به ۵٫۴ درصد رسید.
سیف افزود: پس از اجرای برجام در ژانویه امسال، روند بهبود شرایط اقتصادی استمرار یافته و هم‌اکنون در ایران تورم تک‌رقمی شده و به عدد ۸٫۷ درصد رسیده است و اکنون سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی می توانند با اتکا به روند منطقی و قابل پیش بینی قیمت ارز، نسبت به سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی مبادرت کنند.

** ازسرگیری روابط متوقف شده بانک‌های ایران و قبرس، پیش‌نیاز گسترش روابط اقتصادی است
رییس شورای پول و اعتبار گفت: در گذشته بانک‌های ایرانی با بانک‌های قبرس روابط کارگزاری مناسبی داشتند که به دلیل تحریم‌ها متوقف شد. اکنون پس از برجام، بانک قبرس روابط خود را با بانک مرکزی و دیگر بانک‌های ایرانی آغاز کرده است.
وی افزود: ازسرگیری روابط متوقف شده میان بانک‌های دو کشور، پیش‌نیاز گسترش روابط اقتصادی است.
سیف پیشنهاد کرد هیاتی متشکل از نمایندگان بانک‌های قبرس برای بررسی راهکارهای رفع موانع و گسترش این روابط به ایران سفر کنند. همچنین بانک‌های بزرگ دو کشور برای سهولت در تسویه‌حساب‌ها و پرداخت‌ها، نزد یکدیگر حساب افتتاح کنند.

** رییس مجلس نمایندگان قبرس: برجام برای گسترش اقتصادی ایران موفقیت بزرگی است
در این نشست «دمیتیریس سیلوریس» رییس مجلس نمایندگان قبرس، گفت: برجام برای گسترش اقتصادی ایران موفقیت بزرگی به شمار می‌آید و امیدوارم برگزاری چنین نشست هایی برای تحقق هدف اصلی که همانا افزایش روابط تجاری میان دو کشور است، سودمند باشد.
جمهوری قبرس کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه به پایتختی «نیکوزیا»ست.
این کشور با جمعیت یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر، به دو بخش قبرس شمالی (بخش ترک‌نشین) و بخش یونانی‌نشین تقسیم می‌شود و عضو اتحادیه اروپاست.
بر پایه آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران، کشور ما در نیمه نخست امسال ۲۰۳ هزار و ۳۸۲ دلار به قبرس صادرات داشت و از این کشور به ارزش یک میلیون و ۱۴ هزار و ۶۷۶ دلار کالا وارد کرد.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.