ترفند آمریکایی ها برای گرفتن محصول ایرانی

|
0 دیدگاه

امسال ایران ۱۷۰ هزار تن و آمریکا ۳۳۰ هزار تن تولید پسته داشته است، این در حالی است که تا سال‌های قبل اختلاف بین تولید ایران و آمریکا تا این اندازه زیاد نبود.

زمین ترک خورده، شاخه‌ها خشک شده، و قنات‌هایی که گفته می‌شود روزگاری آبی به عمق ۱۰ متر داشت الان دیگر با سانتی متر هم نمی‌توان میزان آبش را محاسبه کرد. این روستا در نزدیکی سیرجان است.
به گفته ساکنانش تا مدتی قبل این منطقه یکی از قطب‌های تولید پسته بوده و الان ….. شاخه‌ها یک به یک قطع می شوند و در کوره زغال می اندازند. درختانی که زمانی محصولشان دومین صنعت صادراتی کشور را رقم می زد هم اکنون در کوره زغال می سوختند.ارزانی ممقانی می‌گوید اوضاع تولید پسته در کشور خوب نیست، آب کم است، کشاورزی هنوز هم به شکل سنتی است با این حال با مصرف آب زیاد، میزان پسته ای که در یک هکتار به بار می آید کم است.

گفته می شود که در این سال‌ها نهال ایرانی در آمریکا به خوبی به بار نشسته و با طعمی هر چند نه به خوبی پسته ایرانی اما توانسته بازار صادراتی را از آن خود کند.تا ۱۰سال گذشته بازار پسته صادراتی انحصارا در اختیار ایرانیان بود اما از همان زمان آمریکا تلاش کرد تا این بازار را در اختیار بگیرد بازاری که برای کشورمان حکم بزرگ ترین صادرات غیر نفتی ایران را داشته و دارد. این تلاش از سوی آمریکا با کاشت نهال‌هایی صورت گرفت که توسط هم وطنان مقیم در آمریکا به آن جا برده شده بود.

تولید پسته در ایران در سال ۱۳۸۵ معادل، ۱۹۰ هزار تن بود که ایران را در مقام نخست جهان قرار می‌‌داد، آمریکا بعد از ایران با تولید ،۱۴۰ هزار تن و ترکیه با تولید ۶۰ هزار تن در مقام دوم و سوم قرار داشته‌اند.

اما از سال ۸۷ تلاش آمریکا در به ثمر رسیدن نهال‌های پسته اش بیش از قبل به بار می نشیند و می‌تواند مقام نخست در تولید پسته را کسب کند.ارزانی ممقانی، عضو اتحادیه خشکبار می‌گوید تا امسال یعنی سال ۹۵ هر چند رتبه آمریکا در تولید پسته از ایران پیشی گرفت اما اختلاف این فاصله زیاد نبوده اما حالا این اختلاف زیاده شده است، امسال ایران توانسته ۱۷۰ هزار تن پسته تولید کند اما آمریکا ۳۳۰ هزار تن تولید داشته است.

وی گفته است که به دست آوردن رتبه اول در تولید پسته توسط آمریکا آن هم با این اختلاف، نشان دهنده حمایت‌های دولت آمریکا از پسته کاران آمریکایی و کم کاری مسئولین جهاد کشاورزی کشورمان است، زیرا نهال پسته‌ آمریکایی، نهالی است که از کشور ایران به آنجا برده شده است.

وی ادامه داده است که آن چنان دولت آمریکا از تولید این محصول کشور بیگانه حمایت کرده است که توانسته رتبه اول تولید جهان را به دست آورده و مدعی رقابت با محصولات ایرانی شود. جالب این است که ۹۸ درصد پسته‌های آمریکایی نیز توسط ایرانیان مقیم آمریکا تولید می‌شود
0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.