تسهیلات رقم بالا، بزرگترین آفت اقتصاد ایران

|
0 دیدگاه

با توجه به یکساله شدن بسته خروج از رکود توسط دولت، نائب رئیس اتاق تهران از بی تاثیر بودن بسته خروج از رکود دولت در یکسال اخیر خبر داد.

علاء الدین ميرمحمد صادقی در ارتباط با یکساله شدن بسته خروج از رکود دولت و تاثیر آن بر اقتصاد کشور، گفت: در بحث خروج از رکود، دولت به غیر از جرقه امیدی که دل مردم روشن کرده دستاورد دیگری در این یکسال نداشته البته که دولت می‌تواند با جامه عمل پوشاندن به این امیدواری، قدم مهمی برای تحقق اهداف چند ساله خود برداشته و رونق را به اقتصاد کشور برگرداند.

نائب رئیس اتاق تهران افزود: اگر امیدی که در دل مردم ایجاد شده به یاس تبدیل شود می‌تواند موجب تشدید رکود اقتصادی در کشور شود لذا در حال حاضر که این امید ایجاد شده و مردم به این امید دل بسته‌اند، بهترین وقت برای خارج شدن از رکود است که با همت دولت امکان پذیر خواهد شد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: دولت می‌تواند با پرداخت وام‌های بلند مدت و بهره پایین و همچنین گرفتن تضمین بابت استفاده این تسهیلات در راه تولید کشور و ایجاد اشتغال به بسته خروج از رکود کمک کرده و آن را در راه درست هدایت کند.

وی گفت: پرداخت تسهیلات با رقم‌های بالا بزرگترین آفت اقتصاد کشور بوده و از سوی دیگر عدم بازپرداخت برای دولت به همراه دارد و در چند سال اخیر شاهد این امر بوده‌ایم که به بهانه‌های مختلف تسهیلات در اختیار واحدهای صنفی بزرگ قرار گرفته در صورتی که اگر این تسهیلات به واحدهای کوچک اما فعال داده می‌شد می‌توانست تاثیر مضاعفی بر اقتصاد کشور گذاشته و تا حدودی مشکل بیکاری را در جامعه حل کند.

ميرمحمد صادقي در ارتباط با تسهیلاتی که در اختیار صادرکنندگان قرار می‌گیرد ادامه داد: تسهیلاتی که برای صادرات به برخی موسسات داده می‌شود مدیریت شده نبوده و گاها دیده می‌شود که به موسساتی تسهیلات میلیاردی داده شده اما این موسسات توان بازپرداخت اصل و سود این تسهیلات را ندارد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان این که واحدهای تولیدی کوچک و متوسط می‌تواند مشکل اقتصاد کشور را با حد زیادی بهبود بخشد تصریح کرد: بخش خصوصی ایران معتقد است تسهیلاتی که قرار است در اختیار بنگاه‌های اقتصادی قرار گیرد باید به واحدهای تولیدی کوچک و متوسط که توانایی صادرات را دارند پرداخت شده تا با اشتغال زایی، اقتصاد کشور را به سمت خروج از رکود حرکت داده و رونق را به اقتصاد کشور بازگرداند.

وی در انتها بیان کرد: این وام‌ها باید در اختیار واحدهای تولیدی عامل و در حال تولید با شاخص‌های معیین قرار گیرد و نباید تسهیلات به واحدهای تولیدی داده شود که توان بازپرداخت این وام را نداشته باشد و موجب ورشکستگی این گونه واحدهای تولیدی شود.

0 پسندیده شده
روزنامه آسیا اپراتور اول
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره قرمز مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.